نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:

واقعه غدیر یک حقیقت غیر‌قابل انکار و متواتر است

آیت الله عبادی با بیان اینکه غدیر یک مسئله متواتر است که قابل انکار نیست، گفت: یاد و نام حضرت علی(ع) برای هر انسانی که دو خصلت آگاه و آزادگی را داشته باشد، هیچ ابهامی ندارد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، آیت الله سید علیرضا عبادی امروز در جلسه تاسیس دفتر نمایندگی بنیاد بین المللی غدیر شهر بیرجند اظهار کرد: نام و یاد حضرت علی(ع) برای هر انسانی که دو خصلت آگاهی و آزادگی را داشته باشد، هیچ ابهامی ندارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به مسئله انکار که به صورت جهد است یعنی آنچه انسان می داند و انکار می کند، تصریح کرد: در قرآن کریم برای حضرت موسی(ع) می فرماید که حقانیت حضرت موسی(ع) را انکار کردند در حالی که در باطن یقین داشتند، از هر مصداقی روشن تر این است و منحصر به حضرت علی(ع) نیست بلکه کل ائمه اینگونه بوده است.

آیت الله عبادی ادامه داد: در بسیاری از حرف هایی که مخالفت می شود، نقل قول از خودشان است، مسئله غدیر را نمی توان انکار کرد چراکه یک مسئله متواتر است، همانگونه که نمی شود کوه هیمالیا را انکار کرد.

وی بیان کرد: در کتاب «مرام الکلام» آقای مولوی عبدالعزیز که عالم اهل سنت پاکستانی بود، بحث هایی می کرد، در مسئله غدیر نوشته بود که این مسئله قابل انکار نیست و در کتاب خطاب کرد به کسانی که غدیر را انکار می کردند که انکار شما هیچ وقت خدشه ای در غدیر وارد نمی کند اما اهل فن خواهند فهمید که شما اصلا اهل حدیث نیستید.

امام جمعه بیرجند افزود: حضرت علی(ع) را نیز نمی شود انکار کرد، بزرگان اهل سنت همچون مولانا صاحب مثنوی که در شعر خود می گوید:« تو به تاریکی علی را دیدی، زان سبب غیری بر او بگزیده ای» همین جمله را در قالب دیگری، امام شافعی اهل سنت می گوید:« اگر چهره واقعی علی(علیه السلام) برای مردم شناخته شود، همه مردم در مقابل او سجده می کنند».

آیت الله عبادی در ادامه گفت: اینکه گفته می شود علی(ع) اول مظلوم عالم است مراد اولین مظلوم از نظر تاریخی نیست بلکه منظور مظلوم درجه اول است، یعنی همه از فضائل او می دانستند و به او ظلم کردند، مدت ها فرزندان حضرت علی(ع) را می کشتند، شیعه او را قتل عام و کار را به جایی رساندند که هرکس نامش حضرت علی(ع) را می کشتند.

وی متذکر شد: حضرت علی(ع) هیچ وقت برای خود هیچ چیز نخواست، راه و رسم علی(ع) نصیب جامعه بشری می شود و ظلم به او به کل جامعه بشری برمیگردد، از علامه امینی(قدس سره) نقل است که در اواخر عمر در دوران بیماری می گفت: «دلم می خواهد خوب شوم و در خیمه ای برای انسان و انکار حق توسط انسان گریه کنم».

امام جمعه بیرجند افزود: گاهی برخی حق را انکار می کنند که جای تعجب دارد، برخی بین امام حسین(ع) و یزید شک می کنند، در پای دین خدا علی(ع) اولین مظلوم است، این مربوط به نفس انسان است، هیچ شک و تردیدی بین حق و باطل نیست، این شک ها از نیت فاسد است، امروز نیز شک می کند طرف که بین مظلومین یمن و آمریکا کدام حق است؟

انتهای پیام/۱۰