همزمان با روز ملی روستا و عشایر؛

۱۰ طرح هادی روستایی در خراسان جنوبی به بهره برداری رسید/ واحدهای مسکن روستایی معیشت محور مورد حمایت قرار می‌گیرد

10 طرح هادی روستایی با اعتبار بیش از 18 میلیارد و440 میلیون ریال همزمان با سفر معاون اول رئیس جمهوری و با حضور رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در استان خراسان جنوبی به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی روز گذشته در آیین بهره برداری از طرح‌های هادی روستایی در خراسان جنوبی که همزمان با سفر معاون اول رئیس جمهوری به این استان انجام شد، اظهار کرد: براساس این تفاهم‌نامه‌ها قرار است در کنار تسهیلات احداث و بازسازی واحدهای مسکن روستایی بنیاد مسکن، وزارتخانه‌های یادشده با پرداخت تسهیلات اشتغالزایی زمینه رونق اقتصادی و تامین معیشت روستاییان در بخش‌های مختلف را فراهم کنند.
وی همچنین از تامین اعتبار ۸۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات احداث و بازسازی ۲۰۰ هزار مسکن روستایی سراسر کشور در سال جاری خبر داد و گفت: به هر واحد ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات به صورت آسان و بدون وثیقه‌های سنگین پرداخت می‌شود.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیان کرد: در این راستا تاکنون برای ۵۰ هزار واحد مسکن روستایی قرارداد منعقد شده و بقیه در دست اقدام است که بنیاد مسکن در کنار احداث و نوسازی مسکن با متراژ ۵۰ تا ۸۰ متر مربع در تهیه نقشه ساخت هم با روستاییان همکاری می‌کند.
تابش عنوان کرد: تفاهم‌نامه‌هایی نیز بین این بنیاد و سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) برای تامین مسکن مددجویان زیرپوشش آنها منعقد شده و کمیته امداد برای ۲۰ هزار واحد تاکنون قرارداد منعقد کرده است.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: براساس توافق این بنیاد با وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت واحدهای مسکن روستایی معیشت محور مورد حمایت بنیاد مسکن قرار می‌گیرد.
۱۰ طرح هادی روستایی با اعتبار بیش از ۱۸ میلیارد و ۴۴۰ میلیون ریال روز دوشنبه همزمان با سفر معاون اول رئیس جمهوری و با حضور رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روستاهای دهشیب سربیشه، آبگرم و آواز درمیان، دستگردان، کریم‌آباد و غنی‌آباد شهرستان طبس، روستای کریم‌آباد خوسف و روستای رُشک و اسفهشاد قاینات به بهره برداری رسید.
برای اجرای این طرح‌ها چهار هزار و ۲۹۴ مترمربع سنگ فرش و جداسازی معابر، ۲ هزار و ۲۴۶ متر طول جدول‌گذاری به منظور هدایت آب‌های سطحی، ۱۲۳ مترمکعب دیوار سنگی، ۵۹ هزار و ۳۷۱ مترمربع زیرسازی معابر و ۵۵ هزار و ۷۷ مترمربع آسفالت معابر انجام شد.
همزمان با افتتاح این طرح ها از مطالعات ۴۲ طرح هادی روستایی که اعتبار تهیه آنها ۱۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال است، رونمایی شد.
همچنین ۳۳ هزار و چهارصد و بیستمین واحد مسکونی خراسان جنوبی که از محل تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی احداث شد، به نمایندگی از سایر واحدها در روستای بهلگرد شهرستان بیرجند به بهره برداری رسید.
علی اصغر آسمانی‌مقدم گفت: برای ساخت این واحدهای مسکونی ۶ هزار و ۸۰ میلیارد ریال هزینه شده که سه هزار و ۴۰ میلیارد ریال آن از محل تسهیلات و بقیه سهم آورده متقاضیان است.
وی افزود: تاکنون ۴۲ هزار و ۹۷۳ متقاضی مسکن در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت استان در بانک‌های عامل انعقاد قرارداد کرده‌اند که چهار هزار و ۹۱۰ میلیارد ریال تسهیلات ویژه روستایی به آنها پرداخت خواهد شد و به همین میزان آورده متقاضیان تشکیل می‌دهد.
۱۰ طرح هادی روستایی در خراسان جنوبی به بهره برداری رسید
۱۰ طرح هادی روستایی با اعتبار بیش از ۱۸ میلیارد و ۴۴۰ میلیون ریال همزمان با سفر معاون اول رئیس جمهوری و با حضور رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در استان خراسان جنوبی به بهره برداری رسید.
مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی روز دوشنبه در آیین بهره برداری همزمان طرح‌های روستایی در این استان که در روستای محمودآباد از توابع شهرستان بیرجند برگزار شد گفت: این طرح‌ها در روستاهای دهشیب سربیشه، آبگرم و آواز درمیان، دستگردان، کریم‌آباد و غنی‌آباد شهرستان طبس، روستای کریم‌آباد خوسف و روستای رُشک و اسفهشاد قاینات اجرا و تکمیل شده است.
علی اصغر آسمانی مقدم ادامه داد: برای اجرای این طرح‌ها چهار هزار و ۲۹۴ مترمربع سنگ فرش و جداسازی معابر، ۲ هزار و ۲۴۶ متر طول جدول‌گذاری به منظور هدایت آب‌های سطحی، ۱۲۳ مترمکعب دیوار سنگی، ۵۹ هزار و ۳۷۱ مترمربع زیرسازی معابر و ۵۵ هزار و ۷۷ مترمربع آسفالت معابر انجام شد.
وی گفت: همزمان با افتتاح این طرح ها از مطالعات ۴۲ طرح هادی روستایی که اعتبار تهیه آنها ۱۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال است، رونمایی شد.
همزمان با ۱۵ مهر روز روستا و عشایر با حضور رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مسئولان کشوری، ۶۸ هزار و ۷۰۰ جلد سند مالکیت تک برگ در خراسان جنوبی واگذار شد.
مدیرکل بنیاد مسکن استان خراسان جنوبی اظهار کرد: این اسناد مالکیت در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و به نمایندگی از آنها ۶ جلد سند در روستای محمودآباد بیرجند واگذار شد.
همچنین ۳۳ هزار و چهارصد و بیستمین واحد مسکونی خراسان جنوبی که از محل تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی احداث شد، به نمایندگی از سایر واحدها در روستای بهلگرد شهرستان بیرجند به بهره برداری رسید.
آسمانی مقدم گفت: برای ساخت این واحدهای مسکونی ۶ هزار و ۸۰ میلیارد ریال هزینه شده که سه هزار و ۴۰ میلیارد ریال آن از محل تسهیلات و بقیه سهم آورده متقاضیان است.
وی افزود: تاکنون ۴۲ هزار و ۹۷۳ متقاضی مسکن در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت استان در بانک‌های عامل انعقاد قرارداد کرده‌اند که چهار هزار و ۹۱۰ میلیارد ریال تسهیلات ویژه روستایی به آنها پرداخت خواهد شد و به همین میزان آورده متقاضیان تشکیل می دهد.
۷۰ هزار واحد مسکونی در مناطق سیل‌زده بازسازی شد
عزیزالله مهدیان معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حاشیه ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر در جمع خبرنگاران، گفت: حدود ۷۰ هزار واحد مسکونی در مناطق سیل‌زده کشور خسارت جزئی دیدند که بازسازی آنها به اتمام رسیده است و اکنون مردم در خانه‌های خود ساکن هستند.
وی با اشاره به آخرین وضعیت بازسازی مناطق سیل‌زده، افزود: حدود ۶۵ هزار واحد احداثی شهری و روستایی داریم که اعتبارات آن تامین و کار آغاز شده است.
وی به انعقاد قرارداد با ۱۱۰ هزار نفر برای دریافت تسهیلات اشاره کرد و گفت: تاکنون ۲۷ هزار واحد آواربرداری، ۳۴ هزار و ۸۲۰ واحد پی‌کنی، ۲۴ هزار واحد فونداسیون، ۱۸ هزار اسکلت و ۹ هزار و ۶۵۵ واحد تا مرحله پوشش سقف پیش رفته‌اند.
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه در بعضی از مناطق گرمسیری مثل خوزستان تازه فصل کار شروع شده است بیان کرد: در مناطق سردسیر نیز تلاش می‌شود تا قبل فصل سرما سقف‌ها را بزنیم تا امکان کار در سرما وجود داشته باشد.
وی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال واحدهای احداثی را ۱۰۰ درصد به اتمام برسانیم.
مهدیان با بیان اینکه در برخی از نقاط خود مردم پای کار نیستند اظهار داشت: تفاوت سیل با زلزله این است که در سیل خانه‌ها قابل سکونت بوده، بعضی خانواده‌ها در همان خانه ساکن هستند و در کنار آن واحد جدید در حال احداث دارند.
وی گفت: در این واحدها به دلیل اینکه خانواده‌ها سرپناه دارند عجله‌ای برای ساخت واحدها ندارند، لذا باید خود مردم با جدیت بیشتری پای کار باشند تا بتوانیم تا پایان سال بازسازی را به اتمام برسانیم.
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، تسهیلات برآورد شده برای احداث واحدهای مسکونی مناطق سیل‌زده را بالغ بر چهار هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این اعتبار به طور کامل تأمین و به بانک‌ها ابلاغ شده است و بانک‌ها نیز به استان‌های حادثه دیده ابلاغ کرده‌اند.
وی با بیان اینکه نزدیک به ۲ هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض برای این مناطق با مصوبه دولت از خزانه گرفته شده است اضافه کرد: علاوه بر این حدود ۸۵۰ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی برای روستاها در نظر گرفته شد که به صورت کامل اختصاص پیدا کرده است.
مهدیان افزود: ۱۰۰ درصد منابع مورد نیاز اعم از تسهیلات، کمک بلاعوض و اعتبارات عمرانی مصوب، تخصیص و از خزانه تحویل شده است.
وی با اشاره به طرح احداث مسکن محرومان روستایی اظهار داشت: در این طرح ساخت ۱۸ هزار و ۴۴۰ واحد برای چهار استان در نظر گرفته شده است.
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه این طرح در همه استان‌ها آغاز شده است گفت: در استان‌هایی که کار از سال گذشته آغاز شد بنا داریم تا پایان سال ساخت این واحدها را به اتمام برسانیم و آنهایی که امسال کار را آغاز کرده‌اند تا سال بعد تمام می‌شود.
وی اضافه کرد: برای ساخت این واحدها ۴۰ میلیون تومان از محل تسهیلات مسکن روستایی با پنج درصد کارمزد و ۲۵ میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی دولت در نظر گرفته شده است.
ایرنا
انتهای پیام/۱۲۷