معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی:

۱۱۴ روستای خراسان‌جنوبی فاقد شبکه آب است

میرجعفریان گفت: از مجموع ۵۰۰ روستای خراسان‌جنوبی که با کمبود آب مواجهند، ۱۱۴ روستا فاقد شبکه‌اند و مابقی زیرساخت‌های لازم را دارند.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی سید کمال الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی در برنامه زنده تلویزیونی گفتمان هفته شبکه خاوران خاطر نشان کرد : مقایسه شرایط موجود استان با آن چه در ابتدای دولت یازدهم داشته ایم، این تغییرات را به خوبی نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: در برخی شاخص‌ها مثل زیرساخت‌های حمل و نقل جاده‌ای، برق، آب، گاز، ارتباطات، صدا و سیما، آموزش و… که در ابتدای دولت یازدهم بسیار پایین‌تر از میانگین کشوری بوده‌ایم، با اقدامات مطلوبی که طی این مدت انجام گرفته، به شرایط مطلوبی دست یافته ایم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی در تشریح این شاخص‌ها و تغییرات صورت گرفته، گفت: در بحث زیرساخت‌های حمل و نقل جاده‌ای، تنها ۴.۳ درصد طول راه‌های استان، بزرگراه بوده که در حال حاضر این رقم با ۲.۵ برابر رشد به ۱۰.۸ درصد رسیده است.
میرجعفریان افزود: ۲۵۹ کیلومتر راه‌های اصلی استان هم با ۳.۵ برابر رشد به ۹۱۶ کیلومتر رسیده است.
وی آغاز عملیات اجرایی راه آهن را نیز از اقدامات مطلوب در استان برشمرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: در بحث تأمین روشنایی هم در حال حاضر کلیه روستاهای استان از نعمت برق برخوردارند و در این زمینه از شاخص‌های کشوری، جلوتریم.
میرجعفریان با اشاره به برخورداری ۹۹ درصد جمعیت شهری استان از آب شرب و بهداشتی پایدار و سالم، تصریح کرد: در بحث برخورداری جمعیت روستایی از آب شرب سالم و بهداشتی نیز از ۷۱ درصد در آغاز دولت یازدهم به ۷۵.۵ درصد در شرایط فعلی رسیده‌ایم.
۱۱۴ روستای خراسان‌جنوبی فاقد شبکه آب است
وی عنوان کرد: از مجموع ۵۰۰ روستای استان که با کمبود آب مواجهند، ۱۱۴ روستا فاقد شبکه‌اند و مابقی زیرساخت‌های لازم را دارند اما در بحث پایداری آب با مشکل مواجهند که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا ۲ سال آینده، این دغدغه نیزبه طور کامل برطرف می‌شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی درخصوص تأمین زیرساخت‌های ارتباطی نیز گفت: رشد ۲ برابری ضریب نفوذ تلفن همراه (از ۴۰ درصد به ۷۹ درصد)، افزایش ۲.۵ برابری ضریب نفوذ ایرانسل (از ۱۶ درصد به ۴۰ درصد) و رشد ۴ برابری ضریب نفوذ تلفن روستایی (از ۲۰ درصد به ۸۰ درصد) از مهمترین خدمات دولت به مردم استان است.
میرجعفریان عنوان کرد: در بحث اتصال روستاها به شبکه سراسری گاز نیز از رقم ۱۵ درصدی ابتدای دولت یازدهم به ۸۴ درصد رسیده‌ایم و این رقم با اقدامات فعلی شرکت گاز، همچنان در حال رشد و افزایش است.
وی در ادامه به مقایسه وضعیت امکانات و خدمات آموزشی پرداخت و گفت: وجود ۲ هزار و ۷۴۹ مدرسه و افزایش سرانه فضای آموزشی از ۶.۳ به ۸.۲ متر مربع از اتفاقات خوب این حوزه است و در همین زمینه در استان، اقدامات ارزنده‌ای در راستای حذف مدارس کانکسی و سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی غیر استاندارد برداشته شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی وضعیت سرانه‌های ورزشی را تشریح کرد و گفت: سرانه فضاهای روباز ما از ۱۹ صدم به ۲۵ صدم متر مربع رسیده و در سرانه فضاهای ورزشی سرپوشیده نیز از ۱۲ صدم به ۱۵ صدم. مترمربع رسیده‌ایم.
میرجعفریان با تأکید بر تحولات ویژه رخ داده در حوزه بهداشت و درمان استان نیز افزود: تعداد تخت‌های بیمارستانی استان از ۸۰۱ تخت در ابتدای دولت یازدهم به ۱۴۱۹ تخت در شرایط فعلی افزایش یافته است.
وی عنوان کرد: بهره‌برداری از ۵۹ مرکز بهداشتی که در هفته دولت امسال و با حضور مقامات کشوری به نتیجه می‌رسد نیز در ارتقاء شاخص‌های بهداشتی و درمانی تأثیر بسزایی خواهد داشت.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی به برنامه‌های هفته دولت اشاره کرد و گفت: افتتاح و کلنگ زنی ۱۵۱۵ پروژه و طرح با اعتبار ۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از مهمترین برنامه‌های این ایام است.
میرجعفریان تأکید کرد: با توجه به نگاه ویژه دولت و شخص استاندار به مناطق روستایی، بیش از ۷۰ درصد برنامه های هفته دولت در روستاهای استان اجرا می‌شود.
وی یادآور شد: این طرح و برنامه‌ها، نتیجه کارهای کارشناسی، نیازسنجی‌های صورت گرفته و اولویت بندی‌های انجام شده در سفرهای شهرستانی استاندار است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: یکی از مهمترین و اساسی‌ترین اقداماتی که در نتیجه عنایت دولت و پیگیری‌های استاندار در استان آغاز شده، موضوع احداث ۲۸ هزار واحد مسکن روستایی و شهری است که با آمار واحدهای مسکونی ساخته شده در ۱۰ سال گذشته برابری می‌کند.
انتهای پیام/۱۲۷