رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری قاین:

۱۲ سازه آبخیزداری تا پایان بهمن ماه به بهره‌برداری می‌رسد

گلی گفت: 12 سازه‌ی آبخیزداری شهرستان قاین که از ابتدای مهر ماه سال جاری عملیات اجرایی آن آغاز شده تا پایان بهمن ماه به بهره برداری می رسد.

به گزارش خاورستان، گلی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین با اشاره به اینکه اجرای پروژه‌های آبخیزداری در دو سال اخیر نگاه مردم به مجموعه‌ی منابع طبیعی را تغییر داده است، اظهار کرد: تا پایان بهمن ماه امسال ۱۲ سازه آبخیزداری که از منابع صندوق توسعه ملی عملیات اجرایی آن آغاز شده به بهره‌برداری می رسد.
وی افزود: اعتبار مصوب این سازه‌ها دو میلیارد و ۶۲۰ میلیون تومان بوده است، که هرچند هنوز به طور کامل اختصاص نیافته اما امروز به طور میانگین با ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی تا پایان بهمن قابل بهره برداری است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین حجم این سازه ها را ۴۵ هزار و ۱۳۵ متر مکعب عنوان کرد و گفت: پروژه‌ی شاخص در بین این ۱۲ سازه ،پروژه‌ی فاز سه شهری است که در بالا دست روستای انجول و پهنایی در حال اجراست.
گلی با اشاره به دو سازه‌ی گابیونی با حجم ۱۰۰ متر مکعب در حوزه‌ی آبریز سه روستای بیدمشک ،خونیک گدار و خرواج، اضافه کرد: اعتبار این سازه ها یک میلیارد و ۵۹۰ میلیون تومان بوده است که تاکنون تخصیص آن صفر ،اما عملیات اجرایی آن در حال اتمام است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قاین گفت: دو هزارو ۵۰۰ خانوار و بیش از ۱۶ رشته قنات از تاثیر این سازه ها بهره مند خواهند شد.
وی با تاکید بر درخواست های زیاد مردمی برای اجرای سازه های آبخیزداری، تصریح کرد: موضوع نبود بحث های مطالعاتی در حوزه های آبخیز شهرستان است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قاین در این خصوص ادامه داد: بیشتر اعتبارات اجرایی است در حالی که اگر در حوزه ای کار مطالعاتی انجام نشده باشد امکان اجرای سازه ی آبخیزداری وجود نخواهد داشت.
وی با اشاره به مصوبات سفر استاندار به اين شهرستان اعلام کرد: تعداد زیادی از درخواست های مردمی که منجر به مصوبه اجرای سازه ی آبخیزداری شده است ابتدا باید مورد مطالعه قرار گیرد.
گلی از مسئولان سازمان مدیریت خواست در تخصیص اعتبارات به بحث های مطالعاتی نگاه ویژه‌تری داشته باشند.
رئیس اداره منابع طبیعی قاین با اشاره به نهضت آبخیزداری که در دو سال اخیر استان را متحول کرده است، یادآور شد: سال گذشته نیز بیشتر اعتبارات در حوزه ی اجرا بود.
وی اعتبارات مصوب آبخیزداری شهرستان در سال گذشته را ۷۵۰ میلیون تومان اعلام کرد که از این میزان ۵۱۴ میلیون تومان تخصیص یافته است.
انتهای پیام/ ۱۳۲