مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان جنوبی:

۱۴ طرح سرمایه گذاری خارجی در خراسان‌جنوبی وجود دارد/ ایجاد شغل برای ۸۷۰ نفر

جعفری گفت: در خراسان جنوبی 14 طرح سرمایه گذاری خارجی داریم که 8 طرح به بهره برداری رسیده و مابقی طرح ها در حال تکمیل است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، عیسی جعفری گیو مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان‌جنوبی امروز در نشست خبری بررسی عوامل موثر بر کاهش نرخ بیکاری استان در پاییز ۹۸ اظهار کرد: اقداماتی که در راستای سفر مسئولان کشوری به استان انجام شده و امضای تفاهم نامه های نهاد های مختلف با استانداری در کاهش نرخ بیکاری استان تاثیرگذاشته است.
وی افزود: بازدید از شهرک‌های صنعتی استان و بررسی مشکلات صنعتگران منجر به بازگشت تعداد قابل توجهی از صنعتگران به کار شد که این مسئله نیز در کاهش نرخ بیکاری و تثبیت شغل قابل اهمیت است.
مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان جنوبی بیان کرد: در خراسان جنوبی ۱۴ طرح سرمایه گذاری خارجی داریم که ۸ طرح به بهره برداری رسیده و مابقی طرح ها در حال تکمیل است.
جعفری عنوان کرد: برای ۸ طرح بهره برداری شده پیش بینی ایجاد شغل مستقیم برای ۸۷۰ نفر شده که تا کنون ۴۳۰ نفر مشغول بکار شدند.
وی خاطرنشان کرد: در این تعداد طرح ۲۲۰ نفر بیمه شده تامین اجتماعی داریم.
مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان جنوبی با بیان اینکه خراسان جنوبی پایین ترین نرخ بیکاری یعنی ۵٫۴ را به دست آورده، گفت: شاخص امنیت سرمایه گذاری در استان ۵٫۶۱ است که نشان دهنده جایگاه دوم استان در کشور است.
طرح های مهم صنعتی خراسان‌جنوبی
مهدی پارسا معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز در این نشست بیان کرد: در خراسان جنوبی طرح های صنعتی مهمی داریم که این طرح ها در ایجاد شغل و کاهش نرخ بیکاری تاثیرات قابل توجهی دارد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر این طرح ها در حال انجام است، افزود: بسیاری از این طرح ها در حال حاضر نیروی کار دارد و پس از اتمام و توسعه نیز به نیروی کار بیشتری نیاز خواهد داشت.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: مهمترین طرح های صنعتی استان شامل طرح تولید فولاد قاینات، چدن کویر خاوران، توسعه کاشی نیلوفر، سه واحد تولید کنسانتره و ذغال شوی طبس، دو طرح استهسال طلا در خوسف و نهبندان، دو طرح سرب و روی در بشرویه، کک طبس، تولید آجر نسوز در سربیشه و طرح توسعه کویر تایر میشود.
پارسا عنوان کرد: با بهره برداری از این طرح ها شاهد ایجاد شغل جدید و پایدار در استان خواهیم بود.
وی به سرمایه گذاری ایمیدرو در استان اشاره کرد و افزود: در این سرمایه گذاری قرار است به بخش رسیندگی، بافندگی و استیل کرد در استان توجه شود که این سه طرح منجر به ایجاد شغل برای ۴۳۰ نفر خواهد شد.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اظهار کرد: در خراسان جنوبی ۵۰ هزار بافنده فرش داریم که تابستان و پاییز ۸۰ هزار متر مربع فرش توسط بافندگان استان تولید شده است.
پارسا با اشاره به طرح رونق تولید از سال ۱۳۹۵ اشاره کرد و افزود: این طرح در قالب سرمایه در گردش برای بانکها بود و بسیاری از مشکلات صنعتگران را حل کرده است.
جواد لطفی معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی در این نشست با اشاره به عوامل مؤثر بر کاهش نرخ بیکاری استان اظهار کرد: طرح آمارگیری نیروی کار به صورت فصلی در کشور انجام می‌شود.
وی افزود: این کار در دو هفته پایانی ماه میانی هر فصل انجام می‌شود و در این راستا به مدت دو هفته بر اساس نمونه‌های چرخشی که از سمت مرکز آمار به استان اعلام می‌شود، آمارگیری در سطح استان انجام می‌شود.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی بیان کرد: آمارگیری برای تمامی افراد ۱۵ سال به بالا انجام می‌شود و مبنای اشتغال برای این افراد حداقل یک ساعت کار در هفته بوده یا اینکه به دلایلی به صورت موقت کار خود را تعطیل کرده است.
لطفی عنوان کرد: اجرای این طرح به صورت تمام الکترونیک بوده و هیچ دخل و تصرفی در استان انجام نمی‌شود.
وی اظهار کرد: نرخ مشارکت اقتصادی استان در پاییز امسال ۴۶.۱ درصد اعلام بود که بر این اساس سهم اشتغال بخش کشاورزی ۲۹ درصد، صنعت ۳۱.۱ درصد و خدمات نیز ۳۹.۹ درصد بوده است.
انتهای پیام/۱۲۷