فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی:

۱۵۰۰ اصله نهال با استفاده از توان سپاه در بیرجند غرس شد

فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی با اشاره به آغاز اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در سطح کشور، گفت: هزار و 500 اصله نهال با استفاده از توان سپاه انصارالرضا علیه السلام در بیرجند غرس شد.

به گزارش خاورستان، بی‌شک درخت و درختکاری و طبیعت سرسبز از نگاه قرآن و سخنان اهل بیت علیهم السلام از جایگاه ممتازی برخوردار است. در قرآن کریم، حیات مجدد طبیعت بعد از مرگ ظاهری از نعمت‌های الهی و نشانه‌های خداوند برای اهل ایمان شمرده شده و یا به عنوان مثالی برای برپایی قیامت و معاد از آن یاد شده است.

نظر به اهمیت درخت و نقش آن در سلامت طبیعت، در کشور ما یکی از روزهای سال به عنوان روز درختکاری نامگذاری شده است، که در آن مردم تشویق به کاشتن نهال می‌شوند چون بهترین راهکار برون‌رفت از معضلات زیست‌محیطی به‌خصوص کاهش کربن در دنیا که عامل و ریشه اصلی تغییر اقلیم است، کاشت درخت است.

پیامبر (ص) در این باره می فرماید: «اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه ای را به زیر کشت ببرد و انسان ها، حیوانات یا پرندگان از آن بخورند، این کار صدقه ای از طرف آن شخص شمرده می شود». همچنین در روایتی دیگر فرمودند: «حتی اگر دیدید قیامت بر پا شد و شما مشغول کاشتن درختی بودید، از این عمل نیک خود دست برندارید.» این نشانگر تاکید و توصیه اولیای اسلام به حفظ و حراست از درختان و اهمیت درختکاری است. مطالب یاد شده به روشنی، وظیفه تک تک ما را در حفظ و حراست از منابع طبیعی موجود، خصوصا جنگل ها و مراتع و همچنین توسعه پایدار و گسترش این نعمت الهی، به عنوان یک وظیفه دینی و ملی، مشخص می‌کند.

رهبر معظم انقلاب نیز همه ساله در این ایام خود شخصا به کاشت درخت اقدام می‌کنند و معمولا بر ضرورت این مسأله و اهمیت و نقش آن در آبادانی کشور و نشاط و شادابی جامعه تأکید می‌کنند. در سال جاری نیز رهبر معظم انقلاب پس از کاشت نهال‌ها در سخنانی درباره علت کاشت سه نهال به شعار امسالِ روز درختکاری با عنوان «هر ایرانی سه نهال»، اشاره کردند و گفتند: اگر بر اساس شعار انتخاب شده، هر ایرانی سه نهال بکارد، برنامه دولت برای کاشت یک میلیارد نهال، از سال ۱۴۰۲ و در طول چهار سال محقق خواهد شد.


سردار محمدرضا مهدوی، فرمانده سپاه انصالرضا(ع) خراسان جنوبی در مراسم درختکاری که در ورودی سپاه استان واقع در بلوار پیامبر اعظم(ص) شهرستان بیرجند برگزار شد، گفت: در راستای اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت، با استفاده از توان سپاه و با مشارکت هلال احمر و منابع طبیعی یک هزار و ۵۰۰ اصله نهال با شعار درخت برای زندگی (با هم بکاریم برای ایران سرسبز –ایران قوی) در بیرجند غرس شد.

وی افزود: حفاظت و صیانت از منابع طبیعی یک وظیفه همگانی است و امانتی است در دستان ما که باید به نسل‌های آینده منتقل شود.

گفتنی است؛ نهضت مردمی کاشت یک میلیارد درخت از سال ۱۴۰۲ آغاز می‌شود و قرار است هر سال ۲۵۰ میلیون نهال کاشته شود و بعد از چهار سال به یک میلیارد برسد.

۱۵ تا ۲۲ اسفندماه هرسال به عنوان هفته منابع طبیعی و آبخیزداری نامگذاری شد و درخت برای زندگی شعار امسال این هفته بود.

انتهای پیام/۱۰