مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی:

۱۵۲۹ واحد روستایی سند مالکیت دریافت کردند/ ساخت ۷۰۰ واحد برای اعضای انجمن خیرین مسکن‌ساز خراسان‌جنوبی

آسمانی مقدم از واگذاری یک‌هزار و 265 قطعه زمین به افراد واجد شرایط در روستاها خبر داد و گفت: برای یک‌هزار و 529 واحد مسکن روستایی سند مالکیت صادر شده است.

علی اصغر آسمانی‌مقدم مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خاورستان، ضمن اشاره به اقدامات انجام شده یک‌ساله اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان، اظهار کرد: مهمترین رسالت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کمک به مردم روستایی جهت ساخت مسکن مقاوم است.
وی افزود: طی ۱۰ سال گذشته هر ساله در روستاهای خراسان‌جنوبی سالانه به طور میانگین دو هزار واحد مسکونی جدید ساخته یا واحدهای غیر مقاوم تعمیر می‌شود.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی بیان کرد: طی ۱۰ سال گذشته جهت ساخت مسکن روستایی تسهیلات پنج میلیون تومانی با بلاعوض چهار تا هشت میلیون تومانی به متقاضیان پرداخت می‌شد اما طی سال‌های اخیر سقف تسهیلات به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافته است.
آسمانی‌مقدم به طرح ساخت پنج هزار واحد مسکن برای محرومان اشاره کرد و گفت: در این طرح تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی و بلاعوض ۲۵ میلیون تومانی برای افرادی که دارای سکونت دائم در روستا هستند پرداخت می‌شود.
کمک‌های حساب ۱۰۰ امام خمینی (ره) به ساخت خانه
وی اظهار کرد: علاوه بر این موارد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی در سال‌های گذشته از ناحیه حساب ۱۰۰ امام خمینی (ره) جهت کمک به واحد‌های نیمه تمام به تعداد ۱۵۰۰ واحد کمک بلاعوض چهار تا هشت میلیون تومان داشته که تکمیل شده است.

واحدهای خسارت دیده از سیل
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی در خصوص واحدهای خسارت دیده از سیل در استان طی بارندگی‌های ابتدای سال، گفت: تعداد واحدهای روستایی خسارت دیده از سیل بیش از ۱۷۰ واحد بود اما برخی از روستائیان تمایلی جهت دریافت تسهیلات جهت تعمیر واحدهای خسارت دیده نداشتند و فقط برای ۱۶۹ واحد متقاضی پرونده تشکیل شد و مراحل جهت تعمیر واحدهای خسارت دیده یا ساخت واحد جدید در حال انجام است.
آسمانی‌مقدم در خصوص روستای شیرگ آقا که از سیل خسارت قابل توجهی دیده بود، گفت: در این روستا ۴۸ واحد خسارت دید که نیاز به ساخت واحد جدید دارد.
وی ادامه داد: طی بررسی و پیگیری‌های صورت گرفته ۱۰ واحد قصد درجا سازی داشتند و برای ۳۸ واحد دیگر باید در محل جدید خانه ساخته می‌شد که با فاصله دو کیلومتری از روستای شیرگ در مجاورت روستای باغستان زمینی به مساحت ۲۹ هکتار تملک شد و ۱۴ آبان‌ماه بر اساس قرعه‌کشی بین ۳۸ خانواده قطعه‌های زمین واگذار شد.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی بیان کرد: تسهیلات پرداخت شده برای خسارات ناشی از سیل به متقاضیان ۴۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۱۵ ساله و چهار درصد است. علاوه بر این ۱۵ میلیون تومان بلاعوض به متقاضی پرداخت می‌شود و اگر کار به اتمام نرسد ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان تسهیلات مازاد به متقاضی پرداخت می‌کنیم.
تفاهم‌نامه با بهزیستی
آسمانی‌مقدم به تفاهم‌نامه با بهزیستی جهت ساخت برای خانواده‌هایی که دارای دو معلول هستند اشاره کرد و افزود: با پرداخت ۱۸ میلیون تومان کمک بلاعوض از طرف بنیاد مسکن و بنیاد مستضعفان و تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی از طرف بهزیستی تا کنون ۱۵۴فقره واحد برای واجدین شرایط ساخته شده است.
طرح هادی
وی در خصوص تهیه و اجرای طرح هادی در استان، عنوان کرد: از آذر ماه سال گذشته تا کنون برای ۲۲ روستا طرح هادی تهیه شده و ۴۹ روستا بازنگری شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که ۷۳ روستا نیمه‌تمام در اجرای طرح هادی داریم، بیان کرد: اعتبار مورد نیاز برای اتمام این تعداد بیش از یک میلیارد تومان برآورد شده است.
آسمانی‌مقدم گفت: همچنین طرح هادی ۳۸ روستا اخیرا آغاز شده که اعتبار برآورد شده بیش از سه میلیارد تومان است.
وی از واگذاری یک‌هزار و ۲۶۵ قطعه زمین به افراد واجد شرایط در روستاها خبر داد و گفت: برای یک‌هزار و ۵۲۹ واحد مسکن روستایی سند مالکیت صادر شده و همچنین برای شهرهای زیر ۲۵ هزار خانوار۶۲۴ هزار سند مالکیت صادر شده است.
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی عنوان کرد: برای مسکن روستائیان ۱۲۵ هکتار زمین تملک شده و برای بعضی از روستاها که امکان تامین زمین وجود ندارد اگر در فاصله مناسب روستا زمین باشد تملک کرده و الحاق زمین به روستا انجام می‌شود.
شرایط واگذاری زمین در روستاها
آسمانی مقدم در خصوص شرایط واگذاری زمین در روستاها، گفت: افراد متقاضی جهت دریافت زمین ور روستا باید سکونت دائم در روستا یا قصد مهاجرت دائم به روستا داشته باشند. طبق هماهنگی‌های صورت گرفته توسط شورای اسلامی روستا و دهیاری با بخشداری بخش فرد متقاضی به بنیاد مسکن جهت دریافت زمین معرفی می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه واگذاری زمین در روستا از طریق بنیاد مسکن انجام می‌شود، تصریح کرد: مردم مطلع باشند هر دستگاه دیگری به جز بنیاد مسکن بخواهد این کار را انجام دهد وجاهت قانونی ندارد.
همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با انجمن خیرین مسکن‌ساز
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی از ساخت مسکن شهری برای اقشار متوسط و کم درآمد با همکاری انجمن خیرین مسکن ساز خبر داد و گفت: در سال جاری برای بیش از ۷۰۰ واحد اعضای انجمن خیرین مسکن‌ساز اقدام به ساخت واحدهایی در سطح شهرهای استان کردیم که بیش از ۱۴۰ واحد به اتمام رسیده است.
آسمانی‌مقدم به طرح اقدام ملی جهت ساخت مسکن اشاره کرد و گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در راستای این طرح می‌تواند در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت نیز اقدام به ساخت مسکن کند.
کمک بنیاد برکت
وی به مشارکت بنیاد برکت در خصوص کمک به ساخت واحدهای نیمه تمام در استان اشاره کرد و افزود: طی تفاهم‌نامه‌ای مقرر شد به ازای ۷۰۰ واحد نیمه تمام در استان بنیاد برکت به ازای تکمیل هر واحد سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کمک کند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: اگر مردم مشارکت حداکثری داشته باشند پیش‌بینی می‌شود طی پنج سال تمامی مسکن‌های نامقاوم استان را مقاوم سازی کنیم.
انتهای پیام/۱۲۷