یادداشت؛

۱۷ مردادی متفاوت با گرامی داشتن یاد و نام خبرنگاران از دست رفته/ از مشکلات لاینحل خبرنگاران تا پیام های دردمندانه روز خبرنگار

امروز؛ روز خبرنگار متفاوت و غم باری برای اهالی رسانه در خراسان جنوبی است، چرا که سه نفر از خبرنگاران این استان به دیار باقی شتافتند و حالا خبرنگاران این استان باید این روز را به یاد فرنود فولادی، سمانه ترشابی و نجمه زهدی گرامی بدارند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ۱۷ مردادماه سالروز شهادت شهید صارمی، به روز خبرنگار مزین شد تا بهانه ای برای دیدن این تلاش های قشر فعال در تمام صحنه ها و عرصه ها باشد. خبرنگارانی که هم در جنگ نظامی ترکش خوردند و به افتخار شهادت نائل آمدند و هم امروز در جنگ نرم و فرهنگی، در خط مقدم جبهه اطلاع رسانی نقش اول را دارند و با دفاع از ارزش ها و آرمان های انقلاب و بسط و گسترش تفکر انقلابی، در این وظیفه خطیر نقش آفرینی می کنند.
در اهمیت حرفه خبرنگاری و جایگاه خبرنگاران، هیچ شک و شبهه ای نیست و هیچ کس هم نمی تواند منکر اهمیت آن شود. اما علی رغم این جایگاه، امروز خبرنگاران در قعر مشکلات فرورفته اند و تنها این عشق به خبرنگاری است که توانسته است آنها را در این مسیر ثابت قدم قرار دهد. اگر نه مشکلات متعدد آنها از حقوق و بیمه گرفته تا عدم بهره مندی از تسهیلات و مسکن و … شرایطی را برای آنها رقم زده که کمتر کسی حاضر به تحمل آن است. اما این شرایط در حالی است که آنها حضور همیشه فعالی دارند و شغلشان شب و روز و زمان و مکان نمی شناسد. گاهی در اعماق زمین و از قلب معادن گزارش تهیه می کنند و گاهی هم بر افراز آسمان های امن ایران، گاهی در زمین های کشاورزی و گاهی هم در بیابان های خشک و بی علف.
در حالی که برای همه شغل ها، حقوق و مزایا و پاداش های متناسبی در نظر گرفته می شود، اما برای خبرنگاران شرایط فرق می کند و تقریبا تمام خبرنگاران بخصوص در خراسان جنوبی، حق التحریر و محروم از بیمه و سایر مزایا هستند. این مشکلات هم موضوع جدیدی برای آنها نیست و هر سال تنها در روز خبرنگار، این مشکلات به صورت روتین، تکرار و بیان می شود ولی از حل آن خبری نیست. و در خصوص این مشکلات باید گفت؛ گر هم گله ای هست دگر حوصله ای نیست… ! در واقع اصحاب رسانه استان دیگر از تکرار مکرر مشکلاتی که گویا هیچگاه قرار نیست حل شود، خسته شده اند. در حالی که اگر خبرنگار و رسانه نباشد،قطعا خدمات مدیران ناشناخته و مشکلات مردم همچنان پابرجا خواهد بود.
شیوع کرونا ویروس بی رحم، امسال هم باعث شده تا مراسم روز خبرنگار برگزار نشود، در حالی که از ابتدای این بیماری منحوس، خبرنگاران تمامی جلسات و مراسم ها را پوشش رسانه ای داده اند و برای تهیه گزارش؛ با حضور در بیمارستان ها و مراکز پزشکی، تا یک قدمی خود کرونا هم پیش رفته اند. امروز در حالی روز خبرنگار غریبانه سپری می شود که از دست دادن سه نفر از همکاران رسانه ای هم بر این غربت و همچنین غمبار بودن این روز افزوده است. امسال خبرنگاران این استان باید این روز را به یاد فرنود فولادی، سمانه ترشابی و نجمه زهدی و تداعی خاطرات خوب آنها گرامی بدارند. خبرنگارانی که سالهای سال در مسیر بسط اسلام و انقلاب و حل مشکلات مردم قلم زدند و و تمام خود را وقف انقلاب و مردم کرده بودند. اما امروز عجیب جایشان خالی است و درد نبودشان جانسوز است. از دست دادن این همکاران حرفه ای، قطعا مصیبت عظمایی برای اهالی رسانه و خسارتی بر حوزه فرهنگ و رسانه استان است.
حسین خسروی چاهک، مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی خاورستان نوشت؛
احسان مداح؛ فعال رسانه و همسر نجمه زهدی نیز نوشت؛
مهدی کاظمی فرد سردبیر خاورستان نیز مشکلات خبرنگاران را به لهجه شیرین بیرجندی، اینگونه نوشت؛
خانم رنجبر؛ یکی از خبرنگاران توانمند و با سابقه خراسان جنوبی نیز با پیامی دردمندانه، از کنار گذاشتن حرفه خبرنگاری اش خبر داد و نوشت؛
در حالی که انتظار است مسئولان در حل مشکلات خبرنگاران و توجه به این قشر موثر جامعه که در واقع می توان گفت؛ حیات مدیریت و خدمت خود مدیران بسته به وجود خبرنگاران است، توجه ویژه ای داشته باشند و یک بار هم برای همیشه؛ این مشکلات را در عمل و نه فقط ر شعار، مرتفع کنند.
اما خبرنگاران و سربازان جهبه جنگ نرم، با استعانت از این کلام خدا که فرمود “ ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ – نون سوگند به قلم و آنچه مى نويسند” و این حدیث نبوی صلّی الله علیه و آله که فرمود ” قُلِ الحَقَّ و لا تأخُذکَ فِی اللَّهِ لَومَةُ لائمٍ – حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس. (کنزالعمّال، حدیث ۴۳۵۵۵ ) ، همچنان در این مسیر ثابت قدم هستند و با جوهر تعهد و انقلابی گریشان، باز هم از مشکلات مردم خواهند نوشت.
انتهای پیام/۷