وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

۱۸۰ هزار شغل در روستاها ایجاد شده است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: از ابتدایی طرح تاکنون 180 هزار اشتغال ایجاد شده است و این باعث شده سهم اشتغال روستایی در کشور به 25 درصد در بهار 98 افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عصر امروز در ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر در سالن اجلاس پیام‌نور بیرجند گفت: در برخی از روستاهای کشور با داشتن اینترنت پرسرعت باز شاهد خروج مردم از روستا به شهرها بودیم.
وی افزود: راه روستایی ایجاد کردیم اما توقف مردم را نتوانستیم ایجاد کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به اشتغال و بیمه حمایتی در روستاها توجه اساسی شد.
شریعتمداری تصریح کرد: با اجازه رهبر معظم انقلاب اسلامی، دولت با مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص تسهیلات ارزان‌قیمت روستایی و عشایری با نرخ ۴ و ۶ درصد و برای سرمایه در گردش با نرخ ۱۰ در صد در روستاها و مناطق عشایری کشور را در اختیار کارآفرینان قرار داد.
وی اظهار کرد: ۱۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان از منابع ارزی تبدیل به ریال شده با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و نیمایی به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد و ۷ هزار و ۱۱۶ میلیارد تومان از این منابع صرف ایجاد طرح‌های اشتغال‌زایی در روستاها و ۳ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان به نهادهای حمایتی اختصاص پیدا کرده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در زلزله کرمانشاه از محل این منابع ۶۰۰ میلیارد تومان در اختیار این استان قرار گرفت.
شریعتمداری افزود: در مجموع تا امروز از ۱۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان، ۹ هزار و ۴۱۵ میلیارد تومان یعنی ۸۳ درصد منابع به ۴ موسسه مشخص برای طرح‌های روستایی تعلق گرفت.
وی اظهار کرد: از ابتدایی طرح تاکنون ۱۸۰ هزار اشتغال ایجاد شده است و این باعث شده سهم اشتغال روستایی در کشور از ۳ درصد در بهار ۹۵ به ۲۵ درصد در بهار ۹۸ افزایش دهد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اگر نتوانیم اعتبارات را به صورت چرخشی در اختیار روستاها قرار دهیم، آمار اشتغال کاهش پیدا می‌کند که برای جلویگری از کاهش اشتغال، پیشنهاد مصوبه جدید به مجلس شورای اسلامی دادیم تا به صورت چرخشی از این منابع موجود برای اشتغال روستایی بهره‌مند باشیم.
شریعتمداری با بیان این‌که هدف، حفظ سهم اشتغال در روستاها است‌ افزود: میزان نرخ بیکاری در سال گذشته از ۷.۷ درصد در تابستان سال‌جاری به ۶.۶ رسیده است.
وی اظهار کرد: بیشترین سهم تسهیلات پرداخت‌شده روستایی در بخش‌های مختلف کشاورزی بوده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پرورش شترمرغ، دام اصلاح‌نژاد و کشت گلخانه‌ای از جمله طرح‌های اشتغال در روستاها بوده است.
شریعتمداری افزود: در راستای افزایش طرح‌های اشتغال‌زا توسعه فعالیت‌های کسب و کار، اشتغال خرد و بازاریابی و فروش محصولات در دستور کار بوده است.
وی اظهار کرد: طی شش ماه گذشته ۴۷۲ هزار فرصت شغلی جدید و ۳۷۵ هزار تثبیت شغل در کشور ایجاد شده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در بحث بیمه روستائیان و عشایر با تأمین منابع حدود یک میلیون بیمه شده فعال در کشور داریم که ۲۵ درصد از جامعه هدف ما را تشکیل می‌دهند و تلاش می‌شود تعداد بیمه‌شده‌ها افزایش پیدا کنند.
شریعتمداری افزود: طی سال‌های اخیر افزایش مشارکت بانوان را در بیمه شاهد بودیم.
وی اظهار کرد: اجرای طرح بازنشستگی بیش از موعد برای ۴۵ هزار خانوار روستایی را شاهد بودیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ۲۳ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری از طریق صندوق بیمه روستایی و عشایر انجام شده است.
شریعتمداری افزود: با انتقال زیربناها به روستاها شاهد اقدامات زیادی بوده‌ایم که در پی ایجاد و تثبیت اشتغال در روستاها شرایط امیدبخش برای ماندگاری در روستاها فراهم شده و جوانان تحصیل کرده نیز اشتیاق برای شرکت در طرح‌های اشتغال روستایی دارند که جای خوشحالی است.
انتهای پیام/۴