معاون مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی:

۲۰گونه مزیت‌دار گیاهان دارویی در خراسان‌جنوبی شناسایی شد/طرح بارانداز گیاهان دارویی نیازمند همکاری دستگاه‌های اجرایی

دُرّکی گفت: تاکنون 20 گونه‌ مزیت دار گیاه دارویی با توجه به شرایط اقلیمی، زیرساختی و درآمدزایی در استان خراسان جنوبی شناسایی شده و حمایت‌ها را به این سمت برده‌ایم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، غلامرضا دُرّکی معاون مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی امروز در نشست خبری با موضوع کشت نشایی گیاهان دارویی که به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار کرد: همچنین کشت گیاهان دارویی نشایی از سه سال قبل مورد توجه ویژه قرار گرفته به گونه‌ای که به سطح ۵۰ هکتار در استان رسیده است و علاوه بر تامین ۱۰۰ درصد نیاز استان به سایر استان‌ها نیز با مشارکت بخش خصوصی ارسال می‌شود.

وی افزود: در خیلی از عرصه‌های منابع طبیعی با توجه به برداشت بی رویه به ویژه برخی محصولات ارزشمند مانند آنغوزه، نیاز بود توجه ویژه‌ای صورت بگیرد لذا برای تامین بذر سهمیه اختصاص دادیم.

معاون مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین امسال از اعتبار یارانه نهال برای احیای رویشگاه‌های طبیعی بخشی به تامین بذر اختصاص یافت.

دُرّکی عنوان کرد: گیاهان دارویی از قدیم الایام در استان وجود داشته و پتانسیل بسیار خوبی محسوب می‌شود که به دلیل خشکسالی سنوات گذشته دچار آسیب شد اما تنوع گیاهان دارویی به عنوان یک پتانسیل مهم بایستی در استان حفظ شود.

وی اظهار کرد: به ویژه در سال‌هایی مانند امسال که شاهد خشکسالی و کاهش شدید بارندگی‌ها هستیم برداشت‌ها باید به صورت علمی و کارشناسی باشد در غیر اینصورت برداشت بی رویه و غیرمنطقی باعث از بین رفتن گیاهان می‌شود.

معاون مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: با توجه به ارزشمندی برخی محصولات مانند آنغوزه، خطر برداشت نامناسب از جمله تیغ زدن، این گیاه را تهدید می‌کند که در این زمینه حمایت‌های جهاد کشاورزی را داریم.

دُرّکی افزود: تاکنون ۲۰ گونه‌ مزیت دار گیاه دارویی با توجه به شرایط اقلیمی، زیرساختی و درآمدزایی در استان شناسایی شده و حمایت‌ها را به این سمت برده‌ایم.

وی عنوان کرد: همچنین در زمینه فراوری و صادرات گیاهان دارویی ۶ طرح فراوری و تکمیلی در استان به وزارتخانه ابلاغ شده و منتظر تامین تسهیلات بوده و نخستین متقاضی فراوری آنغوزه را در استان داریم.

معاون مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از ساماندهی خرده تولیدهای گیاهان دارویی خبر داد و عنوان کرد: طرح بارانداز گیاهان دارویی در استان تهیه شده و به دنبال دریافت مجوز هستیم که در کنار آن بسته بندی، اصالت دهی و فراوری گیاهان دارویی مورد تاکید قرار دارد و نیازمند همکاری دستگاه‌های اجرایی هستیم.

انتهای پیام/۱۲۷