دستاوردی دیگر از نظام جمهوری اسلامی؛

۲۰ هزار روستایی جنوب شرق کشور تا پایان سال از آب سالم بهره‌مند می‌شوند

مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان گفت: 20 هزار روستایی جنوب شرق کشور تا پایان امسال از آب شرب بهداشتی بهره مند می شوند.

به گزارش خاورستان به نقل از عصرهامون، علیرضا قاسمی مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان در جلسه بررسی مسائل و مشکلات حوزه‌ی آب شهرستان قصرقند با حضور نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی، فرماندار قصرقند و جمعی از مدیران استانی برگزار شد، گفت: در کنار بیان کمبودها و نداشته‌ها بهتر است، خدماتی که نظام جمهوری اسلامی طی این سال‌ها ارائه کرده است، نیز مطرح شود.
وی با بیان این که نظام اقدام های بزرگی را به انجام رسانده است که باید قدرشناس و به عنوان مسئولان نظام نسبت به عملکرد خود همواره متعهد باشیم، افزود: کوتاهی ما در ارائه خدمات نظام و گفتن صرف نداشته‌ها و مشکلات زمینه ساز فراهم شدن خوراک خبری برای محافل و رسانه های ماجراجو و معاند می شود و تبعات سنگین و بعضا جبران ناپذیری به دنبال دارد.
این مقام مسئول با اشاره به دستاوردهای نظام در زمینه آبرسانی، گفت: تعداد روستاهای استان سیستان و بلوچستان قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی سه‌هزار و هفتصد و سی و چهار روستا بود که شاخص بهره‌مندی از آب بهداشتی هم حدود ۷ درصد بود، اما در حال حاضر از تعداد پنج هزار و پانصد و نود و چهار روستای ثبت شده، تعداد ۲ هزار و نهصد و چهل و هفت روستا دارای شبکه آب آشامیدنی بهداشتی و سالم هستند و شاخص بهره مندی استان نیز حدود ۶۸ درصد است.
وی با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان پر روستاترین استان کشور است، گفت: خدمات رسانی به این خطه ۲ برابر نرم کشوری و هزینه های احداث و بهره‌برداری نیز سه برابر نرم کشوری است، علاوه بر این متوسط بارندگی استان ۱۱۳ میلی متر و کشور ۲۵۰ میلی متر و سطح تبخیر منابع به دلیل باد و گرما بیش از چهار هزار میلی متر است.
قاسمی از عقد یک تفاهم نامه ای مهم برای آبرسانی به هزار و شصت و دو روستای فاقد شبکه یا دارای تنش آبی خبر داد و گفت: به منظور تسریع در عملیات اجرایی آبرسانی به هزار و شصت و دو روستای فاقد شبکه یا دارای تنش آبی استان تفاهم نامه ای سه جانبه فی مابین شرکت مهندسی ابفای کشور، مجلس شورای اسلامی و استانداری سیستان و بلوچستان با ۱۱ هزار و یکصد و پنجاه میلیارد ریال منعقد شد.
وی با اشاره به بازدیدهای میدانی که در این سفر انجام شد، گفت: با هدف دیده و شنیده شدن بهتر مشکلات و ارائه راهکار برای رفع دغدغه‌های مردم در کوتاه مدت این بازدید ها به صورت مستمر ادامه خواهد داشت و در کنار نظارت بر تک تک طرح‌های آبرسانی، برنامه‌های آبفا برای توسعه آبرسانی روستایی به روستاهای مشکل دار در کوتاه مدت در دست اجرا قرار خواهد گرفت.
مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان با اشاره به درخواست مردم برای آبرسانی به چهار روستای حاجی آباد دزبن، چندوکان بگ، و توکل اضافه کرد: در صورت مساعدت نماینده محترم و کمک فرماندار و شوراهای محل برای رفع معارض از چاه های حاجی آباد دزبن، چندوکان بگ، و توکل، با تجهیز چاه و اجرای خطوط انتقال مشکل آبی اهالی مرتفع می شود.
وی از ابرسانی به ۵۲ روستای مجتمع تلنگ زیرمجموعه مخزن تلنگ و ایستگاه پمپاژ ماران گز تا پایان سال خبر داد و گفت: این پروژه که به مدت ۲ سال معطل مانده بود، در سال جاری با پیگیری و رفع موانع حقوقی و تلاش همکارانم در مجموعه با ارائه راهکار و بررسی‌های فنی، موفق شدیم این پروژه را در کوتاه ترین زمان ممکن به سرانجام برسانیم و تا پایان سال جاری ۲۰ هزار نفر از اهالی روستاها از نعمت اب شرب سالم و پایدار بهره مند خواهند شد.
قاسمی همچنین از روستای ساربوک به عنوان اولین روستای استان که دارای شبکه فاضلاب است نام برد و گفت: احداث تصفیه خانه این روستا به دلیل برخی مشکلات به مدت چند سال تعطیل است که در صورت کمک برای رفع معارض طی بازه زمانی هشت ماهه نسبت به احداث تصفیه خانه با جدیدترین طراحی و روش اقدام خواهد شد.
وی ابراز امیدواری کرد: با مجموع این اقدامات در بازه زمانی تعریف شده امیدواریم که شاهد لبخند رضایت مردم باشیم.
انتهای پیام/۴