مسئول اداره کاداستر اداره کل ثبت اسناد و املاک خراسان‌جنوبی مطرح کرد؛

۲۰۰ هزار هکتار مساحت املاک دستگاه‌های اجرایی خراسان‌جنوبی/ صدور اسناد در سال جاری ۳۹ درصد رشد کرد

عطایی گفت: مساحت املاک دستگاه‌های اجرایی استان خراسان‌جنوبی حدود 200 هزار هکتار است که باید این مساحت را کاداست کنیم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، پیش از ظهر امروز دومین نشست تخصصی اجرای کامل ماده ۹ قانون جامع حدنگار(کاداستر) با دو دستور کار ارائه گزارش توسط نماینده اداره کل ثبت اسناد و املاک در خصوص آخرین اقدامات انجام شده توسط دستگاه‌های مربوطه در اجرای ماده ۹ قانون جامع حدنگار و ارائه گزارش توسط نماینده اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان در خصوص اجرای طرح اطلس سرمایه گذاری برگزار شد.
اسماعیل عطایی مسئول اداره کاداستر اداره کل ثبت اسناد و املاک خراسان‌جنوبی در این نشست اظهار کرد: پیرو جلسه گذشته، عملکرد ادارات دولتی در بحث حدنگاری خوب بوده است.
وی افزود: در یازده ماهه سال جاری ۳۳ هزار و ۷۸۲ سند صادر شده و با توجه به این‌که در سال گذشته بیش از ۲۴ هزار سند صادر شده، امسال شاهد رشد ۳۹ درصدی در حوزه صدور اسناد هستیم.
رشد ۱۹۰ درصدی صدور اسناد دولتی در سال جاری
مسئول اداره کاداستر اداره کل ثبت اسناد و املاک خراسان‌جنوبی با بیان این‌که از این نظر رتبه سوم را در کشور داریم، اظهار کرد: در بحث اسناد دولتی نیز در سال گذشته یک هزار و ۶۰۶ سند صادر شده که در سال جاری تا پایان بهمن ماه چهار هزار و ۶۷۳ سند دولتی صادر شده و رشد ۱۹۰ درصدی را نشان می‌دهد.
عطایی عنوان کرد: در مورد اصلاح اسناد منابع طبیعی استان نیز مشکل ثبتی حریم رودخانه‌ها برطرف شده و برای سال آینده یکی از اولویت‌های سازمان ثبت اسناد، تثبیت صدور و ثبت حریم رودخانه‌ها است.
وی خاطرنشان کرد: اغلب ادارات استان که اسناد خزانه داشتند را به اسناد تک برگی تبدیل کردند به جز چند اداره که شامل آموزش وپرورش، اوقاف و امور خیریه، منابع طبیعی و آبخیزداری و راه و شهرسازی می‌شود که از این ادارات درخواست می‌شود برای صدور سند تک برگی همکاری کنند.
مسئول اداره کاداستر اداره کل ثبت اسناد و املاک خراسان‌جنوبی افزود: در مورد منابع طبیعی برای سال جاری تثبیت پنج میلیون هکتار اراضی تکلیف استان بود که تاکنون هشت میلیون هکتار از اراضی ملی استان تثبیت شده است.
عطایی افزود: در مورد اسناد اوقاف و امور خیریه استان نیز ۶۰۰ سند را قرار بود صادر کنیم و ۳۰۰ سند تعویض شود که تمامی انجام شده است.
مشکل شناسایی پلاک‌های وقفی
وی اظهار کرد: در مورد اوقاف در زمینه شناسایی پلاک‌های وقفی مشکل داریم چراکه بسیاری از پلاک‌ها از ید متولی وقف خارج شده و این مسئله کار شناسایی را بسیار مشکل کرده است.
مسئول اداره کاداستر اداره کل ثبت اسناد و املاک خراسان‌جنوبی با بیان این‌که نیروهای مسلح در استان اسناد مالکیتی زیادی دارند، تصریح کرد: تاکنون سپاه و نیروی انتظامی برای ثبت املاک خود همکاری خوبی داشتند اما ارتش با توجه به اینکه املاک زیادی دارد همکاری زیادی برای ثبت اسناد نداشته و تنها پادگان ۰۴ را توانسته‌ایم ثبت کنیم.
عطایی تاکید کرد: مساحت املاک دستگاه‌های اجرایی استان حدود ۲۰۰ هزار هکتار است که باید این مساحت را کاداست کنیم.
وی خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی جزو استان‌های اول کشور در زمینه جذب اعتبارات حدنگاری است.
انتهای پیام/۱۲۷/