روز شمار تاریخ

۲۱ تیرماه سالروز قیام خونین مسجد گوهرشاد علیه کشف حجاب

امروز 21 تیرماه سالروز قیام خونین مسجد گوهرشاد مشهد علیه کشف حجاب رضاخانی است.

به گزارش خاورستان، امروز ۲۱ تیر ۱۳۹۷ خورشیدی برابر با ۲۸ شوال ۱۴۳۹ هجری و ۱۲ جولای ۲۰۱۸ میلادی است رویداد‌های تاریخی زیر در این روز به وقوع پیوست.
**رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی ( ۲۱ تیر ۱۳۹۷ )
*قیام خونین مسجد گوهرشاد مشهد علیه کشف حجاب (۱۳۱۴ ش)
پس از آن که زمزمه شوم نقشه ننگین رضاخانی جهت به تاراج دادن ارزش‌های دینی در قالب کشف حجاب به مردم رسید اعتراضات سراسری، کشور را فرا گرفت. در این میان یکی از علمای مشهد در شورای مجتهدان شهر، به عنوان نماینده معرفی شد تا با رضاخان مذاکره کند ولی به محض رسیدن به تهران، به دستور رضاخان بازداشت و در ری ممنوعالملاقات گردید.
مردم که در مسجد گوهرشاد مشهد به این امر اعتراض داشتند، با سخنرانی وعاظ، شوری چند برابر یافته و خواهان مراجعت آن عالم شدند. در ادامه اعتراضات، در روز شنبه ۲۱ تیرماه ۱۳۱۴، در مسجد گوهرشاد، شعارهای ضد سلطنت و ضد حجاب زدایی داده شد و مسجد، یکپارچه سرود مقاومت سر می‌داد.
قوای دولتی که مقاومت مردم را دیدند به دستور رضاخان به اجتماع آنان یورش برده و در کشتاری خونین و وحشیانه بین ۲ تا ۵ هزار نفر را کشتند. کامیون‌های بسیاری، اجساد مبارزین را که جز سلاح ایمان و شهادت، سلاح دیگری نداشتند جابه جا کردند.
به گفته شاهدان عینی، ماموران دولتی، شهدا و زخمی‌ها را به وسیله ۵۶ کامیون منتقل کرده و در خندقهایی که در اطراف مشهد پیشبینی شده بود دفن کردند. بدین ترتیب، این فاجعه هولناک پایان یافت ولی یاد حماسه خونین این نهضت اسلامی و برخاسته از باورهای ارزشی مردم، برای همیشه درتاریخ مبارزات اسلامی ملت ما باقی ماند. برخی، این حادثه را در ۳۱ مرداد ذکر کرده‌اند.
*آغاز بنای مسجد اعظم قم به امر آیت اللَّه “بروجردی” (۱۳۳۳ش)
کار ساخت مسجد اعظم قم، در روز یازدهم ذیقعده سال ۱۳۷۴ ق مطابق با ۲۱ تیرماه سال ۱۳۳۳ ش همزمان با سالروز ولادت حضرت امام رضا(ع) طی مراسم با شکوهی با حضور آیت اللَّه بروجردی آغاز شد.
این مسجد که در حدود یازده هزار متر مربع مساحت دارد، به سبک معماری اسلامی – ایرانی، دارای دو شبستان بزرگ، گنبد عظیم، فضای زیرگنبد و دو گلدسته بسیار مرتفع می‌باشد.
گنبدها، محرابها و ایوان‌های مسجد با کاشی‌های بسیار ظریف و کتیبه‌های زیبایی تزیین شده و شکوه خاصی به آنها بخشیده است. این مکان، در جریان انقلاب بارها محفل مردم و روحانیت انقلابی بود و حضرت امام خمینی در این مسجد چندین سخنرانی مهم و افشاگرانه علیه رژیم پهلوی ایراد کرده بودند.
در حال حاضر از این مسجد علاوه بر اقامه نماز جماعت و برگزاری مراسم دعا و اعتکاف و دروس مراجع بزرگوار حوزه علمیه قم، در برپایی تجمعات مذهبی و انقلابی استفاده می‌شود.
*در جاده مهاباد در اثر تصادف یک اتوبوس با تریلی ۳۱ نفر کشته شدند (۱۳۴۹ش)
*یاسر عرفات به رهبری کل سازمانهای چریکی انتخاب شد(۱۳۵۰ش)
*دولت برای مبارزه با کمبود شکر از دولت انگلستان سیصد هزار تن شکر خرید(۱۳۵۲ش)
*مظفر فیروز نایب سفارت ایران در واشنگتن با حفظ سمت آتاشه تجارتی هم شد. (۱۳۰۷ش)
*از طرف مردم مشهد تظاهراتی علیه لباس متحدالشکل و کلاه بین المللی صورت گرفت و مردم در مسجد گوهرشاد اجتماع نموده به عمل دولت به شدت اعتراض کردند. (۱۳۱۴ ش)
شیخ بهلول واعظ در این اجتماع برای مردم سخن گفت و آنها را به پایداری و استقامت در مقابل دولت تشویق و تحریک نمود. مأمورین انتظامی برای متفرق ساختن مردم اقداماتی نمودند ولی چون مردم متفرق نشدند، لشکر شرق مردم را به گلوله بست و قریب دو هزار نفر از مردم مقتول و مجروح شدند. این روز در تاریخ ایران به نام «قیام گوهرشاد» ثبت شده است. در آن تاریخ فتح الله پاکروان والی، محمد ولی اسدی نایب التولیه، و سرتیپ ایرج مطبوعی فرمانده لشکر و سرهنگ بیات رئیس نظمیه خراسان بودند.
*منصور السلطنه عدل سناتور که از علمای حقوق بود به بیماری سرطان درگذشت. (۱۳۲۹ ش)
**رویدادهای مهم این روز در تقویم هجری ( ۲۸ شوال ۱۴۳۹ )
*تولد “سنایی غزنوی” عارف و شاعر بزرگ ایرانی(۴۷۳ ق)
ابوالمجد مجدود بن آدم سنایى غزنوی، شاعر بلند مرتبه ایرانی و عارفِ مشهور و از استادان مسلم شعرفارسی است که در غزنین به دنیا آمد. وی در آغاز جوانی، شاعر دربار و مداح سلطان مسعود و بهرام شاه غزنوی بود.
ولی بعد از سفر به خراسان و اقامت چندساله در آن دیار و دیدار با مشایخ تصوف، تغییرات شگرفی در او به وجود آمد و کارش به زهد و انزوا و تامل در حقایق عرفانی کشید. بروز شخصیت اصلی سنایى از این اوان صورت گرفت و در این دوره به سرودن قصاید معروف خود در زهد و وعظ و عرفان و ایجاد منظومه‌های حدیقَةُ الحَقیقه و طریقُ التَّحقیق و سیرُالعِباد و… توفیق یافت و نخستین بار، قصائد و منظومه‌های خاصی را به بحث در مسایل عرفانی اختصاص داد. تاثیر اشعار سنایى در تغییر سبک شعر فارسی و ایجاد تنوع و تجدد در آن غیر قابل انکار است. آثار او پُر است از معارف و حقایق عرفانی و اندیشه‌های دینی، زهد، وعظ و تمثیلات تعلیمی که با بیانی شیوا و استوار ادا شده است.
وی (به احتمال زیاد) در سال ۵۴۵ قمری در غزنین وفات یافت و در همان شهر به خاک سپرده شد.
*رحلت حکیم و فیلسوف شهیر آیت اللَّه “سیدحسین بادکوبه ای لاهیجی” (۱۳۵۸ ق)
آیت‌اللَّه سید حسین بادکوبه‌ای لاهیجی، فرزند سید رضا در سال ۱۲۹۳ ق در یکی از روستاهای توابع بادکوبه در آذربایجان به دنیا آمد. مقدمات علوم اسلامی را از محضر پدرش که از علمای عالی مقام عراق بود اخذ کرد و پس از فوت او به تهران آمد و در مدرسه صدر ساکن شد.
او در تهران به مدت هفت سال از محضر عالمان نامداری همچون سیدابوالحسن جلوه و میرزا هاشم اشکوَری، بهره برد و در فلسفه و ریاضیات به استادی رسید. آیت اللَّه بادکوبه‌ای سپس راهی نجف اشرف شد و در حلقه درس اصولِ آخوند خراسانی و فقهِ شیخ محمد حسن مامقانی حاضر شد.
از آن پس به تدریس فقه و اصول و فلسفه پرداخت ولی تدریس فلسفه او شهرت بیشتری یافت. در نجف، کمتر کسی در علوم عقلی همطراز او بود به طوری که این عالم بزرگوار به همراه آیت‌اللَّه غروی اصفهانی را برجسته‌ترین استاد و صاحب مکتب علوم عقلی در نجف به شمار آورده‌اند که در علوم نقلی نیز دارای مقام شامخی بوده‌اند.
علامه سیدمحمد حسین طباطبایى و سیدجلال الدین آشتیانی از شاگردان معروف این فیلسوف شهیر می‌باشند. حاشیه بر اسفار، حاشیه بر کتاب الشَّواریق و حاشیه بر کتابِ طهارتِ شیخِ انصاری از جمله آثار آیت اللَّه بادکوبه‌ای به شمار می‌روند. سرانجام این حکیم الهی و فیلسوف زاهد در ۶۵ سالگی در نجف اشرف به لقاءاللَّه پیوست و در جوار مرقد منور امام علی(ع) به خاک سپرده شد.
**رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی ( ۱۲ جولای ۲۰۱۸ )
*تولد “ویلْبِر رایْتْ” یکی از مخترعان هواپیمای موتوردار (۱۸۶۸م) (ر.ک: ۱۳ اوت)
ویلبر رایت یکی از مخترعان هواپیمای موتوردار در چنین روزی از سال ۱۸۶۸ میلادی زاده شد. ویلبر رایت مبتکر امریکایى در ۱۲ ژوئیهی ۱۸۶۸م در ایالت اوهایو در امریکا به دنیا آمد. ویلبر که چهار سال از برادرش ارویل بزرگتر بود، فرزندان کشیش تهیدستی بودند که نمی‌توانست وسیله تحصیل آنان را فراهم سازد.
از اینرو، این دو برادر که به کارهای فنی و ساختمان موتورها علاقه داشتند به ساخت ماشین آلات گوناگون مشغول شدند و یک کارگاه دوچرخه سازی تأسیس کردند. هنگامی که ویلبر یازده ساله بود به تقاضای برادرش ارویل، درصدد برآمد تا بادبادکه‌ای جعبه‌ای را که می‌توانست پرواز کند، بسازد.
هرچند این تلاش‌ها به ساخت هواپیمای کوچک بادی و بی‌موتور انجامید و بعدها نیز آن را تکمیل کردند ولی از آن جهت که این نوع هواپیما چندان قابل کنترل توسط انسان نبود، از رده خارج شد.
تلاش برادران رایت در سالهای بعد باعث شد که پس از زحمات فراوان سرانجام موفق به ساخت هواپیمای موتوردار شدند و برای اولین بار، این هواپیما را در ۱۷ دسامبر ۱۹۰۳م به پرواز درآوردند.
هرچند اولین پرواز رسمی این هواپیما ۵۹ ثانیه به طول انجامید ولی تلاش خستگی‌ناپذیر این دو برادر در تکمیل این اختراع باعث شد که این هواپیما در نمایش آزمایشی خود، رکورد ۵۶ دقیقه را به ثبت برساند.
ویلبر رایت سرانجام در ۱۳ اوت ۱۹۱۲م در اوج شهرت و افتخار در سن ۴۵ سالگی درگذشت. با این حال برادرش ارویل کار تکمیل هواپیما را ادامه داد و باعث ساخت هواپیماهای پیشرفته در سالهای بعد گردید. امروزه صنعت مدرن هواپیماسازی که قادر است هواپیماهای بسیار بزرگ و سریع و قارهپیما بسازد، با نام برادران رایت گره خورده است.
*انفجار هتل “ملک داود” در بیت المقدس توسط صهیونیست ها (۱۹۴۶ م)
نزدیک به دو سال پیش از اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی، در۱۲ ژوئیه ۱۹۴۶م هتل ملک داود در بیت المقدس توسط گروه تروریستی صهیونیستی ایرگون، منفجر شد. این هتل محل رفت و آمد فراوان شهروندان فلسطینی و اقامت مسافران بود و در اثر انفجارِ بمبهایی که در زیرزمین هتل کار گذاشته شده بود، بیش از دویست تن کشته شدند. وجود ۱۵ یهودی در میان کشته شدگان حاکی از آن است که صهیونیستها برای رسیدن به اهداف توسعه طلبانه خود و ایجاد رعب و ترس در میان فلسطینی‌ها، برای جان یهودیان نیز ارزشی قایل نیستند.
انتهای پیام/۴
فارس