مدیر کل بهزیستی خراسان جنوبی:

۲۵ درصد طلاق‌ها در دوران عقد رخ می‌دهد/ ۱۹ درصد درخواست‌های طلاق با مشاوره ختم به سازش شد

عرب‌نژاد گفت: در هشت ماه ابتدایی سال جاری ۴۵۶ نفر از متقاضیان طلاق در دوران عقد بودند که ۲۵ درصد مراجعه کنندگان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی عرب نژاد مدیر کل بهزیستی خراسان جنوبی صبح امروز در شورای پیشگیری از وقوع جرم خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: در ۸ ماهه ابتدایی سال گذشته یک هزار و ۷۵۶ مورد طلاق به مراکز بهزیستی مراجعه کرده‌اند که امسال به دو هزار و ۷۳۰ مورد افزایش یافته است.
وی افزود: از این تعداد یک هزار و ۶۱۲ نفر از سوی قوه قضائیه به مراکز بهزیستی معرفی شده اند که این رقم نشان می دهد پس از اجرای طرح مداخله و پیشگیری از طلاق و عوارض ناشی از آن در استان درصد بالایی از ارجاعات از دادگستری انجام شده است.
تعامل خوب بهزیستی و قوه قضائیه برای کاهش طلاق/ ۲۵ درصد متقاضیان طلاق در دوران عقد هستند
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به این‌که این آمار نشان می دهد تعامل خوبی بین بهزیستی و قوه قضائیه برای کاهش طلاق و تحکیم بنیان خانواده وجود دارد، گفت: اکثر متخصصان قضایی و اجتماعی به این درک اجتماعی رسیده‌اند که لازم است قبل از طی مراحل قانونی به زوجین خدمات مددکاری و مشاوره ارائه شود تا پایداری خانواده افزایش پیدا کند.
عرب نژاد خاطرنشان کرد: بیشترین زوجین مراجعه کننده برای طلاق کسانی هستند که سابقه زندگی مشترک ندارند و در دوران عقد به سر می‌برند.
وی افزود: در هشت ماه ابتدایی سال جاری ۴۵۶ نفر از متقاضیان طلاق در دوران عقد بودند که ۲۵ درصد مراجعه کنندگان را به خود اختصاص داده است.
عرب‌نژاد با اشاره به این‌که ۱۳۰ مورد تقاضای طلاق دارای کمتر از یک سال سابقه زندگی مشترک بوده‌اند، تصریح کرد: ۲۶۲ مورد سابقه زندگی یک تا سه سال ، ۱۹۰ مورد سه تا پنج سال ، ۳۳۴ مورد پنج تا ۱۰ سال و ۴۸۴ مورد بیشتر از ۱۰ سال سابقه زندگی مشترک داشته‌اند.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: اگر آمار طلاق زوجین در دوران عقد را نادیده بگیریم بیشترین آمار طلاق مربوط به زوجینی است که بیشتر از ۱۰ سال سابقه زندگی مشترک دارند.
مشکلات عاطفی عامل طلاق بعد از ۱۰ سال زندگی مشترک/ اعتیاد اصلی‌ترین عامل طلاق
وی افزود: طلاق بعد از ۱۰ سال زندگی مشترک نشان دهنده وجود تعارضات حل نشده و مشکلات عاطفی است که بعد از گذشت یک دهه از زندگی مشترک به تدریج زوجین را به سمت طلاق قانونی سوق داده است.
عرب نژاد یادآور شد: وجود آمار بالا در دوران عقد نیز نشان دهنده ازدواج‌های زودهنگام، بدون شناخت کافی و در کمترین زمان است.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به این‌که در هشت ماهه سال گذشته بیشترین درخواست‌های طلاق به دلیل اعتیاد و کمبود مهارت‌های سازگارانه بوده است، گفت: در سال جاری نیز ۲۹۸ مورد از این درخواست‌ها به دلیل اعتیاد بوده است و عامل کمبود مهارت‌های سازگارانه در جایگاه دوم و خیانت در جایگاه سوم قرار دارد.
وی با اشاره به این‌که مداخله در امر طلاق در مراکز مداخله بهزیستی نتایج خوبی را به همراه داشته است، افزود: در سال گذشته از یک‌هزار و ۷۵۶ مورد مراجعه برای طلاق ۱۸۶ مورد و در سال جاری نیز تعداد ۲۳۶ مورد معادل ۱۹ درصد منجر به سازش شده است.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: آمارها نشان می دهد که بیشترین مراجعه کنندگان برای طلاق در سن ۲۰ تا ۳۰ سال هستند که این امر نشان می‌دهد عدم بلوغ اجتماعی کافی و مهارت‌های ارتباطی موثر در بین زوجین از عوامل طلاق است.
انتهای پیام/ ۱۳۲