رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی:

۲۸ پروژه اقتصاد مقاومتی در خراسان جنوبی تعریف شده است/ جذب ۶٫۳ دلار سرمایه گذاری خارجی در استان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی گفت: در سال جاری بیش از 6.3 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب شده و مجموع سرمایه گذاری خارجی مصوب تا پایان تیرماه امسال 87 میلیون دلار بوده که افزایش 86 درصدی نسبت به ابتدای دولت یازدهم داشته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مجید پورعیسی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی امروز در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان با حضور مسعود سلطانی فر وزریر ورزش و جوانان، جانشین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور و وزیر معین خراسان جنوبی برگزار شد‌ اظهار کرد: امسال ماموریت داریم در استان ۲۸ پروژه مشخص و معین اقتصاد مقاومتی را اجرایی کنیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی با بیان اینکه ۵ رویکرد در بحث اقتصاد مقاومتی در استان مطرح است، افزود: در استان اقداماتی در راستای هسته های تجارت، ارتباطات، حمل و نقل، بهره وری، مشارکت و بازیابی انجام شده است.
وی عنوان کرد: در راستای مقابله با کم آبی سند سازگاری با کم آبی در استان تصویب شده و در دستور کار است و در این سند کاهش مصرف آب بخش کشاورزی با اصلاح الگوی کشت تعریف شده است.
پور عیسی به پروژه راه آهن بیرجند به ایستگاه یونسی اشاره کرد و افزود: بحث دوبانده شدن جاده بیرجند_ قاین و آسفالت جاده ماهیرود_ فراه نیز از جمله پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی عنوان کرد: در بخش گردشگری توسعه اقامتگاه های بوم گردی، تجاری سازی مرزهای استان با ایجاد زیرساختهای مناسب و توسعه گمرکات از دیگر برنامه هایی است که در استان برنامه ریزی شده است.
وی با بیان اینکه تا کنون در ارتباط با کشور افغانستان بحث صادرات مطرح بوده، گفت: برای واردات دام زنده و مولد از طرف افغانستان نیز اقدامات خوبی انجام شده است.
پورعیسی گفت: ایجاد هاب پرورش شتر در استان، فرآوری فرآورده های دامی و مواد معدنی، توسعه زنجیره ارزش در محصولات کشاورزی، در نظر گرفتن زنجیره ارزش افزوده برای فرش و حمایت از بافندگان از دیگر پروژه های اقتصاد مقاومتی استان است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی پروژه ترسیب کربن و RFLDL را از جمله طرح های بهبود معیشت مردم روستایی ذکر کرد و افزود: طرح باز آفرینی شهری برای کاهش شکاف طبقاتی شمال و جنوب مناطق شهری است.
وی گفت: استفاده از امکانات ورزشی برای تجهیز شهرستانهای زیرکوه، درمیان و شمال شهر، توسعه اقتصاد دانش بنیان در بحث شبکه ملی ارتباطات، طرح دانشگاه سبز، توسعه پارک علم و فناوری و مرکز رشد استان نیز از دیگر پروژه های استان است.
پور عیسی گفت: در سال جاری بیش از ۶٫۳ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب شده و مجموع سرمایه گذاری خارجی مصوب تا پایان تیرماه امسال ۸۷ میلیون دلار بوده که افزایش ۸۶ درصدی نسبت به ابتدای دولت یازدهم داشته است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی اظهار کرد: ۵۰۰ مصوبه در سفرهای شهرستانی استاندار به تصویب رسیده که عمده این مصوبات ایجاد زیرساخت های گردشگری، کمک به معادن، زیرساخت های روستایی، نوسازی مدارس و کمک به واحدهای تولیدی و صنعتی بوده که تاکنون ۷۰ درصد مصوبات اجرایی شده است.
انتهای پیام/۱۲۷