دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی:

۳۰ درصد حجم کالای قاچاق ورودی کشور از مبادی رسمی است/ جمع‌آوری کمتر از ۱۰ درصد حجم کالاهای قاچاق عرضه شده در خراسان جنوبی

دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی گفت: : 30 درصد حجم کالای قاچاق ورودی کشور از مبادی رسمی است و متأسفانه نقص در معافیت‌های قانونی و خلأهای مرزی در مبادی رسمی از جمله روش‌هایی هست که مورد سوء استفاده قاچاقچیان قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدرضا حسنی‌مقدم دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی صبح امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار کرد: با گذشت ۱۶ سال از فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با کالای قاچاق و ارز که همه را مکلف کردند، مسئولان توان خود در جهت مبارزه با قاچاق کالا اولویت کاری قرار دهند.
وی افزود: با تشکیل ستاد مردمی مبارزه با قاچاق کالا و ارز طبق فرمایش مقام معظم رهبری قرارشد که نزدیکترین و مهمترین کمیسیون با ریاست جمهوری باشد که از ابتدای تشکیل تاکنون مشکلاتی نیز داشته است.
دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی بیان کرد: در ۴ سال اخیر با اقداماتی که در سطح کشوری شده و آمار نشان می‌دهد حدود ۵۰ درصد کاهش قاچاق کالا را شاهد هستیم که از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۲٫۶ میلیارد دلار در سطح کشور کاهش یافته است و از ۱۲٫۶ میلیارد دلار، ۷ میلیارد دلار مربوط به قاچاق کالاهایی هست که از کشور خارج شده است.
حسنی‌مقدم با بیان این‌که متأسفانه ۳۰ درصد حجم کالای قاچاق ورودی کشور از مبادی رسمی است، تصریح کرد: متأسفانه نقص در معافیت‌های قانونی و خلأهای مرزی در مبادی رسمی از جمله روش‌هایی هست که مورد سوء استفاده قاچاقچیان قرار گرفته است.
وی با بیان این‌که ایران سومین کشور در استفاده از لوازم آرایشی است، عنوان کرد: بیشترین قاچاق کالا مربوط به لوازم آرایشی و بهداشتی است بنابراین استفاده صحیح از یک ماده بهداشتی امری ضروری است چرا که اکثر کالاهای بهداشتی از مبادی غیر قانونی وارد کشور شده که باعث خسارات و جراحات به مصرف کنندگان می‌شوند.
دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی گفت: ۸۰ تا ۹۰ درصد کالاهای آرایشی از مرزهای شرقی و غربی وارد کشور می‌شوند و مارک‌های این کالاها نیز تقلبی است.
حسنی‌مقدم با بیان این‌که کالای قاچاق عرضه شده در خراسان جنوبی کمتر از ۱۰ درصد جمع آوری شده است، بیان کرد: کالاهای قاچاقی که از مرزهای شرقی وارد کشور می‌شوند مقصد آن‌ها خراسان جنوبی نیست و از طریق خراسان جنوبی به استان‌های عمقی کشور منتقل می‌شود.
وی ادامه داد: در سال گذشته ۵۱ جلسه پیرامون موضوعات مختلف در جهت پیشگیری از وقوع قاچاق کالا برگزار شده است.
دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی گفت: مهمترین کمیته، کمیته فرهنگی و تبلیغات است تا مردم نسبت به ضررهای استفاده از کالای قاچاق و حتی استفاده از کالاهایی که از مبادی رسمی وارد می‌شوند، مطلع شوند.
حسنی‌مقدم بیان کرد: از عمده‌ترین دلایل قاچاق کالا در کشور و استان وجود تقاضا برای قاچاق کالا، ناهمسانی قیمت‌ها، سطح ناظر قیمت کالاهای قاچاق، ضعف صنعت و تولید داخلی، بیکاری جوانان و سودآوری قاچاق کالا را می‌توان نام برد.
وی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری در مبارزه با قاچاق کالا، یادآور شد: ما نتوانسته ایم ریسک قاچاق را برای قاچاقچی بالا ببریم بایستی جدیت و اهتمام در مبارزه با قاچاق کالا داشته باشیم.
دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: قاچاق کالا و ارز با اختلال در الگوی مصرف، کاهش فرصت‌های شغلی، تضعیف فرهنگ کار و معضلات امنیتی که مهمترین در خصوص قاچاق کالا است روبرو هستیم که بایستی با آن مبارزه شود.
انتهای پیام/۱۳۵/ ۲۴/ ۴