مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی:

۳۰ درصد قنوات خراسان‌جنوبی مرمت شده است

مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی گفت: با توجه به اینکه حدود 8 هزار رشته قنات در خراسان‌جنوبی وجود دارد تا کنون حدود 30 درصد قنوات احیا شده و اعتبار قابل توجهی برای احیا و مرمت قنوات نیاز است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهدی هنری مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی ظهر امروز در حاشیه افتتاح قنات روستای نیستان بخش القورات شهرستان بیرجند که با حضور سردار غلامرضا سلیمانی رئیس بسیج مستضعفان انجام شد، اظهار کرد: در راستای اجرای ۴۰ هزار پروژه طرح بزرگ خدمت کشور در خراسان‌جنوبی ۷۵۰ پروژه را آغاز بکار کردیم که تا کنون ۵۲۶ پروژه به بهره‌برداری رسیده است.
وی افزود: بخش اعظمی از پروژه‌ها در حوزه منابع آب شرب و کشاورزی است و اعتباری که برای آن هزینه شده ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده است.
مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی بیان کرد: حدود ۵ میلیارد تومان از این اعتبار سهم مردم، خیرین و نهادهای مختلفی بوده که در این راستا کمک کرده‌اند.
هنری عنوان کرد: حدود ۵ میلیاردتومان کمک اعتبارات دولتی و حدود ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از اعتبارات قرارگاه‌های محرومیت‌زدایی سپاه بوده که برای اجرای پروژه‌ها کمک شده است.
وی گفت: با توجه به اینکه مشکل خشک‌سالی در خراسان‌جنوبی مشکلی تقریبا ۲۰ ساله است که استان را درگیر کرده، یکی از مهمترین موضوعاتی که در ماندگاری آب قنات اهمیت دارد احیا و مرمت قنوات است و این پروژه ها که به صورت یک زنجیره شامل احیای قنوات، استخر ذخیره آب، لوله گذاری و کانال انتقال آب همه با هم دیده جزو اولویت‌های است.
مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی بیان کرد: با توجه به اینکه حدود ۸ هزار رشته قنات در خراسان‌جنوبی وجود دارد تا کنون حدود ۳۰ درصد قنوات احیا شده و اعتبار قابل توجهی برای احیا و مرمت قنوات نیاز است.
هنری با اشاره به اینکه احیا و مرمت قنوات توسط بسیج سازندگی از سال‌های اخیر در استان در حال انجام است، بیان کرد: تا کنون ۶۰۰ رشته قنات در استان توسط بسیج سازندگی احیا شده و نقش قابل توجهی برای تثبیت جمعیت و اشتغال‌زایی در روستاها داشته است.
وی افزود: ان‌شاءالله با نگاه دوستان و همکاری که در رده های مختلف دولتی و نهادهای بیرونی است بتوانیم حجم پروژه‌های حوزه منابع آب را افزایش دهیم که به ماندگاری جمعیت، توانمند سازی و ایجاد شغل در روستاها کمک شود.
مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی در خصوص مشخصات قنات روستای نیستان، گفت: این پروژه شامل احیای قنات، لوله گذاری، کانال کشی و استخر ذخیره آب است که ۱۲۵ میلیون تومان برای آن هزینه شده است.
هنری خاطرنشان کرد: قرارگاه محرومیت زدایی، آستان قدس، جهاد کشاورزی و گروه های جهادی در اجرای آن کمک کرده اند.
انتهای پیام/۱۲۷