رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان خبر داد

۳۰۰ سازه‌ی آبخیزداری مانع سیل‌های مخرب در نهبندان

کدخدا زاده گفت: احداث بیش از 300 سازه آبخیزداری مانع وقوع سیل‌های مخرب در نهبندان شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، کدخدازاده رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با توجه به سیل خیز بودن مناطق زیادی از نهبندان، عملیات آبخیزداری که طی سال‌های گذشته در حوزه‌های آبخیز این شهرستان با احداث ۳۱۰ سازه و با ظرفیت ذخیره سازی ۱۳ میلیون مترمکعب سیلاب به مرحله اجرا درآمده، مانع بزرگی برای وقوع سیل‌های مخرب در دو سال گذشته بوده است.
وی با بیان این‌که عملیات آبخیزداری در قالب اقدامات مکانیکی شامل احداث بندهای خاکی، سنگی- ملاتی، سنگی-گابیونی، انجام شده است اضافه کرد: این اقدامات در چندین حوزه آبخیز اصلی شامل حوزه‌های آبخیز شهری نه ،گرم تمام ده، شاهکوه، بیچند، سنجی سریخان، دهک و …. اجرایی شده است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان ادامه داد: این مکان ها از لحاظ مشرف بودن به شهرستان و سیل خیزی از حساسیت و اهمیت خاصی برخوردار هستند، که تاکنون نقش بسزایی در کنترل سیل و رسوب ایفا کرده اند.
وی به بارش‌های سیل آسای بهار ۹۸ و ابتدای سال جاری اشاره کرد و در این باره گفت: سازه‌های آبخیزداری احداث شده توانستند با کنترل سیلاب‌ها، از وارد شدن خسارات احتمالی به مناطق پایین دست جلوگیری کنند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان در ارتباط با دیگر کارکردهای اقدامات آبخیزداری اعلام کرد: اقدامات آبخیزداری عاملی مؤثر و کارآمد برای نگهداشت آب و تقویت سفره‌های آب زیرزمینی به شمار می‌آید که رونق اقتصادی و کشاورزی را به همراه داشته است.
وی اضافه کرد: این سازه ها زمینه را برای پایداری محیط طبیعی و توسعه پایدار فراهم می‌کند.
کدخدازاده بر تداوم اجرای پروژه‌های آبخیزداری در سطح شهرستان نهبندان تأکید کرد و اظهار داشت: با توجه به شرایط حساس و تغییرات اقلیمی و بارش‌های یکباره و همچنین خطرات سیلاب که چندین بار در این شهرستان به وقوع پیوسته است، تداوم اجرای پروژه‌های آبخیزداری ضرورتی اجتناب ناپذیر است .
وی افزود:خوشبختانه در این خصوص و برای تحقق این مهم اعتبارات صندوق توسعه ملی به کمک آمده و طی دو سال گذشته شاهد اقدامات خوب و مؤثری در اجرای پروژه‌های آبخیزداری هستیم.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان گفت:این سازه ها تاثیرات بسیار شگرفی در آبدهی قنوات مناطق اجرای پروژه ها داشته است.
وی با توجه به اجرای سیاستهای سازمان جنگل ها مبنی براینکه اجرای پروژه های آبخیزداری فقط در حوزه های دارای مطالعات تفضیلی امکان پذیر است اضافه کرد:نظر به اینکه حوزه های مطالعاتی در سطح شهرستان کم است توجه مسولین استانی و شهرستانی مبنی بر گذاشتن اعتبارات جهت مطالعات حوزه ها امری ضروری به شمار می آید.
انتهای پیام/ ۱۳۲