مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی:

۳۴ میلیارد تومان غرامت زرشک به خسارت دیدگان پرداخت شد/ پیش‌بینی برداشت ۱۹ هزارو ۵۰۰ تن زرشک در خراسان‌جنوبی

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری 19 هزار و 500 تن زرشک در خراسان‌جنوبی تولید شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، غلامرضا قوسی مدیرکل جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی پیش از ظهر امروز در حاشیه بازدید از باغات زرشک روستای شاخن شهرستان بیرجند در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: سطح زیرکشت زرشک در خراسان جنوبی ۱۶ هزار و ۷۲۶٫۵ هکتار است.
وی افزود: ۱۸ هزار بهره بردار زرشک در استان فعالیت دارند و ۱۲ واحد فرآوری بسته‌بندی با ظرفیت ۹ هزار و ۳۷۰ تن شامل واحدهای کنساتره زرشک، آب و شربت زرشک در استان فعال هستند.
مدیرکل جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری ۱۹ هزار و ۵۰۰ تن زرشک از باغات خراسان جنوبی برداشت شود و در سال گذشته نیز میزان برداشت زرشک تولیدی استان ۱۸ هزار و ۸۳۰ تن بوده است.
قوسی با بیان اینکه تسهیلات قابل پرداخت برای بسته‌بندی و فرآوری، احداث بارگاه‌ها و باغ زرشک از محل بند “الف” تبصره ۱۸ تا سقف ۴۵۰ میلیارد ریال پیش‌بینی می‌شود، عنوان کرد: ۳۴ واحد بارگاه زرشک در استان وجود دارد و پیش‌بینی میشود امسال میزان خرید توافقی با توجه به شرایط بازار انجام شود.
وی اظهار کرد: در سال ۶ هزار و ۳۰۰ تن بسته‌بندی و ۲ هزار و ۷۷۰ تن زرشک در استان فرآوری می‌شود.
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه برگزاری کارگاه‌های آموزشی در خصوص نکات فنی کاشت و افزایش ماده آبی خاک برای بهره‌برداری در مصرف آب از اقدامات انجام شده است، افزود: آموزش راهکارهای افزایش تولید در خصوص تغذیه، تغییر شیوه هرس باغات زرشک و بهینه کردن هرس، فرنوهرس ، بازده‌دهی باغات، معرفی و پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش در سال گذشته از دیگر اقدامات انجام شده بوده است.
قوسی گفت: میزان غرامت پرداخت شده به خسارت دیدگان در سال گذشته ۳۴ میلیارد تومان بوده است.
وی عنوان کرد: عملکرد بیمه در سطح ۶ هزار و ۱۵۳ هکتار بوده و میزان خسارت وارده به محصول و باغات در سطح هکتار در سال گذشته برابر ۴ هزار و ۱۰۰ هکتار بوده است.
مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی افزود: ترویج و توسعه پوشش در سطح باغات و جای سیستم‌های نوین آبیاری از جمله کارهای است که در راستای توسعه زرشک در خراسان‌جنوبی انجام شده است.
قوسی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۱۷۰ میلیارد تومان درآمد از تولید زرشک نصیب زرشکاران استان شود.
انتهای پیام/۱۲۷