مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی مطرح کرد؛

۳۴۲ میلیارد ریال تسهیلات گیاهان دارویی در انتظار پرداخت/ طرح ملی توسعه گیاهان دارویی اجرا می‌شود

رضایی گفت: سال گذشته 510 فقره پرونده به مبلغ حدود 342 میلیارد ریال در حوزه گیاهان دارویی به بانک معرفی شد و در انتظار پرداخت است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، عبدالرضا رضایی گزیک مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی امروز در نشست خبری با موضوع کشت نشایی گیاهان دارویی که به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار کرد: سال گذشته ۵۱۰ فقره پرونده به مبلغ حدود ۳۴۲ میلیارد ریال در حوزه گیاهان دارویی به بانک معرفی شد و در انتظار پرداخت است.

وی با بیان این‌که عمده این پرونده‌ها در حوزه زعفران بوده، افزود: همچنین از این میزان ۴۸ پرونده به مبلغ ۴۲ میلیارد ریال مربوطه به گیاهان دارویی است که تاکنون ۱۷ میلیارد ریال جذب شده است.

مدیرامور باغبانی جهادکشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: بحث گیاهان دارویی به ویژه در استان خراسان جنوبی به دلیل سابقه طولانی کشت از اهمیت زیادی برخوردار است که از جمله مهمترین آنها می‌توان به زعفران، زیره سبز، نعنا، خاکشیر، نعنا فلفلی، سیاه دانه، آنغوزه، ریحان و سایر اشاره کرد.

شناسایی ۸۰۰ گونه گیاه دارویی در استان

رضایی با بیان اینکه تاکنون ۸۰۰ گونه گیاه دارویی در استان شناسایی شده، عنوان کرد: خراسان جنوبی جزو پنج استان برتر کشور از نظر سطح زیرکشت و تولید گیاهان دارویی است که یکی از مزیت‌های مهم استان با توجه به شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک به عنوان الگوی کشت نیز محسوب می‌شود.

وی اظهار کرد: رویکر مهم وزارت جهاد کشاورزی و سازمان خراسان جنوبی در بحث توسعه کشت گیاهان کم آب بر به ویژه گیاهان دارویی است که به عنوان یک طرح ملی نیز مورد توجه قرار گرفته و امید است در این راستا بتوانیم گام‌های موثری برداریم.

مدیرامور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: کیفیت محصولات گیاهی به عنوان یک مزیت نسبی در استان است که در این خصوص زعفران استان از لحاظ کیفیت رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده و در زمینه کمی و کیفی تولیدکنندگان برتر کشوری داریم.

رضایی افزود: گیاهان دارویی به دو شکل یکساله و نشایی تولید می‌شود. گیاهانی مانند زیره سبز، خاکشیر، زنیان و از این قبیل در زمره گیاهان یکساله و آویشن، اسطخودوس، مریم گلی، گل گاو زبان، زوفا و سایر نیز به صورت نشایی قابلیت کشت دارند.

وی اظهار کرد: با توجه به کمبود آب، کشت نشایی گیاهان دارویی در دستور کار قرار دارد و سالانه ۲٫۵ میلیون نشا در استان تولید می‌شود که پتانسیل خوبی برای استان و تامین کننده نشا برای سایر استان‌ها است.

مدیرامور باغبانی جهادکشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: سطح زیرکشت گیاهان دارویی به غیر از زعفران در استان تا سال گذشته پنج هزار و ۶۰۰ هکتار ثبت شده که گیاهان مرتعی نیز در عرصه‌های وسیع معادل بالای ۱۰۰ هزار هکتار برداشت می‌شود.

رضایی با بیان اینکه خراسان جنوبی در زمینه گیاه خارشتر در چند سال اخیر رتبه نخست را در توسعه کشت این گیاه به صورت زراعی به خود اختصاص داده، افزود: سال قبل دو هزار و ۵۰۰ تن گیاه دارویی از سطح زیرکشت مذکور برداشت شد.

وی گفت: با توجه به اهمیت گیاهان دارویی، جهاد کشاورزی استان در زمینه تولید نشا، خرید و توزیع بذر گیاه به ویژه آنغوزه در بسیاری از مراتع بهره‌برداران را مورد حمایت قرار می‌دهد.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: سال گذشته ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار ملی هزینه‌ای و تملکی برای توسعه گیاهان دارویی و حدود ۸۰ میلیون تومان یارانه نهال برای خرید نشا و بذر گیاه دارویی در استان هزینه شده است.

رضایی عنوان کرد: در سال جاری تمرکز ما بیشتر بر روی محصولات مزیت دار به ویژه گیاهان دارویی، آموزش و ترویجی، توسعه صنایع فراوری و تبدیلی گیاهان دارویی است که با توجه به توسعه گیاهان دارویی برای تکمیل زنجیره تولید آمادگی پرداخت تسهیلات در این زمینه را داریم.

وی افزود: سال گذشته بیشترین میزان حمایت و توجه به گیاهان دارویی را داشتیم. بحث تولید، بازاریابی، فرآوری و بسته بندی مناسب و صحیح در زمینه توسعه گیاهان دارویی تاثیرگذار است.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به اجرای طرح ملی توسعه گیاهان دارویی در کشور اشاره و بیان کرد: گیاهان دارویی ظرفیت بسیار مناسبی برای جایگزین شدن گیاهان آب بر با توجه به کمبود منابع آبی در استان است.

رضایی گفت: کشت گیاه دارویی آلوئه ورا به عنوان نخستین گیاه مزیت دار در داخل گلخانه به میزان ۲٫۷ هکتار در حال انجام است و برای سایر گیاهان نیز می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد.

وی گفت: در حال حاضر سطح زیرکشت گیاهان دارویی یک ساله در استان سه هزار هکتار با تولید یک هزار و ۶۰۰ تن در سال است.

انتهای پیام/۱۲۷