سرپرست اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی:

۳۹۲ نفر در مرحله استانی ۴۱ دوره مسابقات سراسری قرآن کریم شرکت می‌کنند/ برگزاری جشن میلاد امام رضا (ع) در ۱۴ بقعه متبرکه

سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: مرحله استانی 41 دوره مسابقات سراسری قرآن کریم با حضور 392 نفر برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام پرویز بخشی پور سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه پیرامون ۴۱ دوره مسابقات استانی قرآن کریم، ضمن تبریک ایام دهه کرامت، اظهار کرد: برگزاری مسابقات قرآنی به عهده اداره کل اوقاف وامور خیریه است و این دوره از مسابقات در سه مرحله برگزار می‌شود که مرحله اول شهرستانی است.
وی تصریح کرد: مرحله شهرستانی در۱۱ شهرستان برگزار شد و نخبگان امور قرآنی در رشته های حفظ ۵، ۱۰ و ۲۰ جزء و حفظ کل، دعا خوانی، اذان، قرائت و ترتیل به مرحله دوم که استانی است معرفی شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه امسال برگزاری مرحله استانی مسابقات قرآنی در شهرستان بیرجند برگزار می شود، افزود: نزدیک به ۷۰۰ نفر جهت شرکت در مسابقات قرآنی شهرستانی معرفی شدند که ۱۶۶ در رشته‌های معارفی و کتبی و ۵۲۰ نفر در رشته های شفاهی شرکت کرده بودند.
سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ۳۹۲ نفر به مرحله استانی راه پیدا کردند، گفت: در سه رشته تفسیر قرآن، حفظ موضوعی و حفظ معارف و احادیث به صورت کتبی بوده و برگزار شده است.
بخشی‌پور تصریح کرد: مسابقات شفاهی ۲۷ تا ۲۹ مرداد در بیرجند برگزار خواهد شد و نظر به اینکه بیرجند مرکز استان و توقع شهرستان‌ها از آن بیشتر است باید همت و دقت بیشتری در برگزاری مسابقات داشته باشیم.
وی افزود: ۲۷ تیرماه بعد از نماز مغرب و عشاء مراسم افتتاحیه و روز جمعه ۲۹ تیرماه ساعت ۶ بعد از ظهر اختتامیه این دور از مسابقات برگزار خواهد شد.
سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: اسکان برادران و محل برگزاری مسابقات آنها سالن ایثار و محل برگزاری و اسکان مسابقات خواهران دانشگاه فرهنگیان خواهد بود.
بخشی‌پور خاطرنشان کرد: در برگزاری مسابقات استانی قرآن ۶ داور از استان و ۶ داور از خارج استان دعوت شده‌اند که از بین داوران خارج از استان یکی از این داوران بین المللی و ۵ نفر کشوری هستند.
وی افزود: مرحله سوم این دور از مسابقات که کشوری است اوایل مهر ماه به میزبانی اراک برگزار خواهد شد و امیدواریم نخبگان قرآنی به آنجا معرفی کنیم.
سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: در مسابقات شهرستانی در حفظ ۵ جزء تعداد ۲۶ نفر خواهر و برادر، حفظ ۱۰ جزء ۲۴ نفر، حفظ ۲۰ جزء ۲۰ نفر، حفظ کل قرآن کریم ۱۴ نفر، ترتیل ۴۷ نفر، قرائت ۳۹ نفر ، اذان ۱۹ نفر و در دعاخوانی ۵۶ نفر به مرحله استانی راه پیدا کرده‌اند.
بخشی‌پور با بیان اینکه ۱۵ نفر نیز از نفرات افراد برتر سال گذشته به مسابقات استانی راه پیدا کرده‌اند، یادآور شد: این دور از مسابقات در رده سنی بزرگسالان برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه ادارات آن طور که باید در برگزاری مسابقات همکاری ندارند، افزود: هیچ اعتبار فرهنگی برای مسابقات قرآنی در نظر گرفته نشده است با توجه به اینکه هزینه این مسابقات زیاد است و متوسل به دستگاه های اجرایی می شویم.
سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: موقوفات قرآنی خراسان جنوبی ۲۸۶ موقوفه است و با توجه به اینکه اعظم موقوفات آب و اراضی هستند به جهت خشکسالی‌های اخیر کلا آب و اراضی از بین رفتند و قابل استفاده نیستند.
بخشی‌پور تاکید کرد: خراسان جنوبی از نظر موقوفات قرآنی بسیار ضعیف است و اگر قرار است وقفی انجام شود بهتر در حوزه قرآنی باشد.
وی هزینه برگزاری مسابقات استانی را بیش از ۱۴۰ میلیون تومان بیان کرد و افزود: هزینه جوایز، هزینه ایاب و ذهاب، هزینه مسابقات شهرستانی در ۱۱ شهرستان، هزینه‌های مسابقات استانی و هزینه‌های اعزام برگزیدگان به مسابقات کشوری بسیار زیاد است.
سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی به منزل ۳ طبقه در شمال شهر که فقط وقف قرآنی و توسط یک خانم انجام شده است، اشاره کرد و گفت: از این دست موقوفات مختص قرآنی بسیار کم داریم که باید در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.
بخشی‌پور ادامه داد: برگزاری مسابقات کشوری بیش از ۴ میلیارد تومان هزینه در بردارد و متاسفانه زیر ساخت های برگزاری این دوره از مسابقات در خراسان جنوبی وجود ندارد.
وی با بیان اینکه موقوفات در تمام زمینه‌ها کاهش پیدا کرده است، افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون ۳۰ وقف جدید ثبت شده است.
سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: در دهه کرامت در جشن میلاد حضرت فاطمه مصومه (س) در ۱۵ بقعه مراسم برگزار شد و در روز ولایت حضرت امام رضا (ع) در ۱۴ بقعه مراسم جشن و سرور برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه روز میلاد امام رضا (ع) در ۵ بقعه متبرکه ایستگاه صلواتی برپا خواهد شد، افزود: با توجه به اینکه دهه کرامت را دهه بزرگداشت امامزادگان نیز نامیده‌اند در ۱۱ شهرستان در بقعه برگزیده آن شهرستان یک همایشی برگزار خواهد شد که در قاین و زیرکوه این همایش برگزار شده است.
سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: یک مراسم ویژه بزرگداشت امامزادگان ۳۱ تیر ماه در امامزاده مصعبی سرایان به صورت استانی برگزار خواهد شد.
بخشی پور تصریح کرد: از شورای سیاست گذاری نماز جمعه خواستیم که در مراسم نماز جمعه یک زمانی را به مدیران سازمان های اوقاف بدهند تا به تبیین مسائل مربوط به بقاع متبرکه بپردازند.
وی با اشاره به اینکه ۹۶ بقعه متبرکه و مجتمع فرهنگی مذهبی در خراسان جنوبی وجود دارد، افزود: بر وقف‌های مشارکتی تاکید شده است
سرپرست اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر علت اخراج بعضی از نیروهای اوقاف از این اداره چه بوده است، گفت: بعضی از نیروهای اوقاف گزینش نشده بودند و بنا به دستور سازمان کل باید برکنار می‌شدند و این سازمان تنها با ۷۲ نفر نیرو فعالیت می‌کند.
انتهای پیام/ ۱۳۲/ ۱۱/