گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کرونا در خراسان جنوبی؛

۴۰ درصد مردم خراسان جنوبی در طرح محله محور شهید سلیمانی پایش شدند/ شکننده بودن وضعیت کرونا در استان

مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان‌جنوبی گفت: ۴۰ درصد افراد در معرض خطر در اجرای طرح محله‌محور "سردار شهید حاج قاسم سلیمانی" در خراسان‌جنوبی پایش شدند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، شیوع ویروس کرونا از اسفند ماه سال گذشته در کشور و استان خراسان‌جنوبی آغاز شده و همچنان ادامه دارد. با توجه به این‌که کمتر از یک ماه دیگر شیوع ویروس کرونا در خراسان‌جنوبی به یکسال می‌رسد و در این مدت در بازه‌های زمانی مختلف شاهد شدت و اوج گیری این بیماری در استان بودیم اما کادر درمان، شبانه روزی برای کنترل این بیماری تلاش کردند. در کنار تلاش‌های شبانه روزی کادر درمان نیروهای مردمی، بسیج، طلاب، گروه‌های جهادی و … پا به پای کادر درمان حضور داشته و از ضدعفونی معابر گرفته تا تغسیل و تدفین بیماران کرونایی همکاری داشته و دارند.
یکی از طرح های بسیار مهم و تاثیر گذاری که در خراسان‌جنوبی همزمان با سراسر کشور از هفته بسیج آغاز شده و همچنان ادامه دارد طرح محله محور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است که در این طرح خانواده‌های در معرض خظر کرونا پایش شده و مورد درمان قرار می‌گیرند.
هاشم هیهات مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان‌جنوبی در این خصوص اظهار کرد: طرح محله‌محور “سردار شهید حاج قاسم سلیمانی” با هدف تشخیص سریع کرونا، قطع زنجیره شیوع آن و اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی از آذر در استان آغاز شده است.
پایش ۴۰ درصد مردم خراسان جنوبی در طرح محله محور شهید سلیمانی
وی با بیان این‌که تاکنون ۴۰ درصد افراد در معرض خطر در اجرای طرح محله‌محور “سردار شهید حاج قاسم سلیمانی” در خراسان جنوبی پایش شدند، افزود: تا پایان هفته گذشته ۸۹ هزار و ۵۵۰ خانوار شامل ۲۷۷ هزار و ۴۵۳ نفر در استان در این طرح پایش شدند که ۷۲۳ مبتلای قطعی کرونا شناسایی و تحت درمان قرار گرفتند.
مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان‌جنوبی بیان کرد: در طرح محله محور سردار سلیمانی ۱۱ هزار و ۵۴۱ نفراز افراد پرخطر غربالگری شدند که از این تعداد ۷ هزار و ۹۰۵ نفر سالمند و ۳ هزار و ۶۳۶ نفر دارای بیماری زمینه‌ای بودند.
هیهات عنوان کرد: یک هزار و ۹۵۸ نفر به قرنطینه خانگی و ۳۷۸ نفر به بیمارستان ارجاع شدند.
وی اظهار کرد: تاکنون در قالب طرح شهید سلیمانی ۱۲ هزار و ۱۲۴ نفر از خدمات حمایتی بهداشتی درمانی، ۱۶ هزار و ۱۸۶ نفر از خدمات حمایتی معیشتی و ۲۲۳ نفر از اکسیژن تراپی بهره‌مند شدند.
مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان‌جنوبی از فعالیت ۲۶۱ پایگاه فعال سلامت در اجرای این طرح محله محور خبر داد و گفت: حدود دو هزار نفر شامل پزشک، پرستار، بهورز و بسیجی در این طرح مشارکت دارند.
هیهات بیان کرد: در اجرای طرح حاج قاسم سلیمانی تمام محله‌های استان تقسیم بندی شده تا تیم‌های عملیاتی با پایش افراد بتوانند از مراجعه بی مورد مردم به مراکز درمانی، بیمارستانی و مطب پزشکان جلوگیری کنند.
وی خاطرنشان کرد: پنج تیم حمایت، مراقبت، نظارت، آموزش و عملیات در این طرح تشکیل شده و آماده خدمت‌رسانی به شهروندان هستند.
شناسایی ۲۶ بیمار مثبت کرونایی
همچنین کامبیز مهدی زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در خصوص آخرین وضعیت کرونا در استان تا ۳ بهمن ۱۳۹۹، اظهار کرد: از ابتدای شیوع کرونا در استان تا روز گذشته ۳۶ هزار و ۱۲۵ آزمایش در استان انجام شده که ۲۱ هزار و ۲۳۰ مورد منفی و ۱۴ هزار و ۸۹۵ مورد مثبت شده است.
وی افزود: تا روز گذشته ۱۴ هزار و ۱۲۲ بیمار مثبت کرونایی بهبود یافته یا قرنطینه خانگی را گذرانده‌اند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: طی روز گذشته ۱۳۸ آزمایش در استان انجام شده که ۲۶ مورد مثبت شده و از این تعداد مثبت ۲ بیمار بستری و ۲۴ بیمار سرپایی بودند.
مهدی زاده عنوان کرد: این ۲۶ مورد مثبت به تفکیک شهرستانها ۹ مورد قاین، ۸ مورد بیرجند، یک مورد زیرکوه، یک مورد بشرویه، دو مورد سرایان، دو مورد نهبندان و سه مورد طبس بوده است.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه طی روز گذشته از شهرستانهای درمیان، سربیشه، فردوس و خوسف هیچ مورد ابتلا به کرونا شناسایی نشده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: در حال حاضر ۱۴۲ بیمار با علائم تنفسی در بیمارستانهای استان بستری هستند که ۳۸ بیمار مثبت کرونایی بوده و ۱۵ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.
مهدی‌زاده با بیان این‌که حال ۴ بیمار مثبت کرونایی بدحال است، عنوان کرد: خوشبختانه طی روز گذشته هیچ مورد فوتی در استان گزارش نشده و شمار فوتی های استان ۷۳۵ نفر است.
وی همچنین روز گذشته در خصوص رنگ‌بندی وضعیت کرونا در شهرستان‌های خراسان جنوبی، اظهار کرد: رنگ بندی در شهرستان‌های استان برای هفته پیش‌ رو ثابت ماند و بر این اساس هفت شهرستان به رنگ زرد و چهار شهرستان آبی هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: شهرستان‌های سربیشه، درمیان، خوسف و بشرویه در وضعیت آبی (کم‌خطر) و شهرستان‌های بیرجند، قاینات، نهبندان، زیرکوه، فردوس، طبس و سرایان در وضعیت زرد (متوسط خطر) قرار دارند و این رنگ‌بندی از امروز چهارم بهمن در استان خراسان جنوبی برقرار است.
وضعیت کرونا در استان خراسان‌جنوبی شکننده است
مهدی‌زاده با بیان اینکه وضعیت کرونا در استان خراسان‌جنوبی شکننده است، تاکید کرد: هرگونه تغییر وضعیت بیماری به رفتار آحاد جامعه و میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی بستگی دارد.
با توجه به این‌که طی هفته‌های گذشته شاهد روند نزولی بیماری کرونا در استان بودیم لازم است همچنان پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود تا مجدد شاهد اوج گرفتن بیماری کرونا در استان نباشیم.
انتهای پیام/۱۲۷