دستاورد‌های کمیته امداد خراسان جنوبی در چهل و سومین سالگرد انقلاب؛

۴۲ هزار خانوار نیازمند خراسان جنوبی تحت پوشش حمایت های امداد/ از ایجاد ۳۵۰۰ فرصت شغلی تا حمایت از کودکان، مادران و نوعروسان نیازمند

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی گفت: هم‌ اکنون در خراسان جنوبی 42 هزار خانوارتحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند که از خدمات حمایتی در زمینه های مسکن، اشتغال، جهیزیه، معیشت، فرهنگی و درمانی بهره مند می شوند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، یکی از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی در راستای حمایت از نیازمندان و محرومان جامعه، ایجاد نهاد کمیته امداد در همان آغازین روزهای پیروزی انقلاب بود. این نهاد؛ در تمام سالهای پس از پیروزی انقلاب تلاش کرده تا گام های موثری را در جهت رفع نیازهای اساسی اقشار محروم و آسیب پذیر جامعه در زمینه های متعدد بردارد. این در حالی است که در دوران قبل از انقلاب اسلامی، هیچ حمایتی از اقشار محروم و نیازمند جامعه نمی شد و این خانواده ها باید شرایط سخت فقر و نداری را تحمل می کردند.

محمد عرب، مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: دهه فجر، فرصتی مناسب برای تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی است که با برنامه‌ریزی‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته، شاهد اجرای برنامه های خوبی در سطح استان خواهیم بود.

وی اعطای  یک هزار و۶۶۰ فقره وام کارگشایی، درمان و مسکن با اعتبار۱۶ میلیارد تومان به مددجویان تحت حمایت، تعمیر، تکمیل و بهسازی ۸ هزار و ۲۴۸ واحد مسکونی مددجویان تحت حمایت، اهدا ۲۸۷ سری جهیزیه به دختران تحت حمایت، افتتاح ۲۱طرح اشتغال‌زائی ویژه مددجویان تحت حمایت با اعتبار ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان، افتتاح ۷ مرکز نیکوکاری در سطح استان، دیدار با خانواده شهدا ،جانبازان، مددجویان، ایتام، برگزاری مسابقات نقاشی و کتابخوانی ویژه مددجویان تحت حمایت را از مهمترین برنامه های اداره کل کمیته امداد در ایام دهه فجر دانست.

۴۲ هزار خانوار نیازمند تحت حمایت کمیته امداد

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی اظهار کرد: هم‌اکنون در خراسان جنوبی ۴۲ هزار خانوارتحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند که از خدمات حمایتی در زمینه های مسکن، اشتغال، جهیزیه، معیشت، فرهنگی و درمانی بهره مند می شوند.

وی از پرداخت ۱۰۸ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه مسکن محرومان به مددجویان شهری تحت حمایت این نهاد با نرخ کارمزد چهار درصد خبر داد.

عرب با تاکید بر اینکه ایجاد اشتغال برای مددجویان و خودکفایی آنان، گام بزرگی در توانمندسازی و خروج آنها از چرخه حمایتی کمیته امداد محسوب می شود،  گفت: در۹ ماه ابتدای سال جاری، در راستای ایجاد اشتغال ۱۳۳ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به ۲ هزار و  ۴۷۶ متقاضی طرح خوداشتغالی پرداخت شد.

ایجاد ۳۵۰۰ فرصت شغلی

وی افزود: در راستای توانمندسازی مددجویان زیرپوشش و مشارکت این افراد در بهبود وضع اقتصادی خانواده ها، طی این مدت ۳ هزار و  ۵۰۴ فرصت شغلی از محل اعتبارات منابع امدادی و بانکی ایجاد شد که از این تعداد  یک هزار و ۱۰۹ طرح در روستاها و   یک هزار و ۳۶۷طرح در شهرها اجرا شده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی با بیان اینکه تولید فرش یکی از عرصه‌های فعالیت مداوم خانواده‌های تحت حمایت در زمینه فعالیت‌های اقتصاد مقاومتی است، بیان کرد: از ابتدای سال جاری مددجویان این نهاد تعداد  یک هزار و۱۵۹ تخته فرش به متراژ ۴ هزار و ۵۸۴  متر مربع فرش دستباف تولید کردند که این تولیدات به ارزش ۱۴۵میلیارد و ۱۱۶ میلیون ریال به بازار عرضه شده است.

اهدای ۹۸۱ سری جهیزیه به نوعروسان

عرب از اهدای ۹۸۱ سری جهیزیه به نوعروسان تحت حمایت از ابتدای سال جاری در سطح استان خبر داد و گفت: ارزش ریالی کل جهیزیه توزیع شده ۱۷۱ میلیارد و ۵۵۷ میلیون ریال است که ۱۱۸ میلیارد و ۳۲۶ میلیون ریال از منابع امداد و ۵۳ میلیارد و ۲۳۰ میلیون ریال از محل کمک های خیرین تامین شده است.

وی همچنین از توزیع و اهدای ۸ هزار و ۳۸۲ دستگاه بخاری و آبگرمکن به ارزش ۱۴۱ میلیارد و ۵۱۴ میلیون ریال، در بین مددجویان تحت حمایت استان طی ۹ ماهه ابتدای امسال خبر داد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی با اشاره به اینکه رفع فقر و محرومیت‌زدایی، تقویت بنیه فرهنگی و توانمندسازی خانوارهای تحت حمایت یکی از مهم‌ترین رسالت‌های این نهاد می باشد تصریح کرد: براساس ‌نیازسنجی‌های انجام‌شده به ‌منظور تامین نیازهای ضروری تمامی خانوارهای تحت حمایت، ضمن قدردانی از مشارکت و همراهی خیرین، برای هم افزایی کمک‌های مردمی و ظرفیت‌های موجود در سازمان‌ها و نهادها نیاز به توجه هر چه بیشتر مسوولان است تا بتوانیم پاسخگوی نیازهای ضروری اقشار آسیب‌پذیر جامعه باشیم.

عرب بیان کرد: این طرح با هدف بهبود تغذیه مادران باردار نیازمند و پیشگیری از تولد نوزادان با وزن کم و همچنین تقویت مادران برای دوران شیردهی آغاز شده است.

وی با بیان اینکه این طرح با حمایت وزارت بهداشت و همکاری معاونت بهداشتی درمانی استان اجرایی شده، یادآور شد: در حال حاضر  یک هزار و ۵۰۰ نفر از زنان باردار و شیرده دچار سوء تغذیه در سطح استان شناسایی شده‌اند که به این افراد سبدهای غذایی به صورت ماهیانه پرداخت می شود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی اظهارکرد: از ابتدای سال جاری ۱۱ میلیارد و ۲۷۲ میلیون ریال برای خرید سبد غذایی به حساب این مادران واریز شده است که نسبت به نه ماهه سال قبل، ۲۶ درصد افزایش داشته است.

حمایت از ۴ هزار کودک دچار سوء تغذیه

عرب گفت: همچنین از ابتدای سال جاری ۴ هزار کودک زیر ۵ سال دچار سوء تغذیه و تحت حمایت کمیته امداد استان از طرح بهبود تغذیه بهره مند شدند و ۳۲ هزار سبد غذائی در بین آنان توزیع شده است.

وی یاد آور شد: از ابتدای سال جاری  در راستای بهبود تغذیه کودکان زیر ۵ سال استان۳۲ میلیارد و ۶۸ میلیون ریال هزینه شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۹۹ درصد افزایش داشته است.

صدقه ۵ میلیارد تومانی مردم در امسال

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی تعداد کل مشترکین صدقات فعال امداد را ۹۰هزار و۹۸۷ مشترک ذکرکرد وافزود:  از این تعداد؛ ۶۸ هزار و ۳۷۱ مشترک خانگی، یک هزار و۸۶۰ صندوق در اماکن ، یک هزار و ۸۲۷ صندوق بزرگ در معابر و ۱۸ هزار و ۹۲۹ مشترک کد کیوآر می باشند.

وی گفت: مردم خیر وسخاوتمند استان طی ۹ماهه امسال بیش از۵ میلیارد و۶۳ میلیون تومان صدقه به نیازمندان اهداء کردند که این مبلغ از رشد ۳۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده است.

انتهای پیام/۷