وعده هایی که عملی نشد؛

۵ سال تأخیر در راه‌اندازی جهاد دانشگاهی قاین/ هروی فقط وعده داد

با گذشت 5 سال از وعده‌ی هروی نماینده وقت قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی و قول‌های مسئولان شهرستانی، راه‌اندازی شعبه جهاد دانشگاهی در قاین همچنان در تلاطم اما و اگرهاست.

به گزارش خاورستان به نقل از نسیم‌قاین، جهاد دانشگاهی نهادی انقلابی و برخاسته از انقلاب فرهنگی است که در جهت تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب فرهنگی در چهارچوب وظایف تعیین‌شده زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می‌کند.
جهاد دانشگاهی اهدافی مانند اسلامی شدن دانشگاه‌ها، حفظ ارزشهای اسلامی و زدودن مظاهر فرهنگی منحط و حذف ارزشها و بینشهای ضد اسلامی برخاسته از فرهنگ بیگانه، تقویت و یافتن روح تتبع و تفکر و شکوفا شدن استعدادهای نهفته دانشگاهیان ومردم و تحقق زمینه‌ها و فرصتهای مناسب برای تتبع و تحقیق، گسترش تحقیقات علمی، صنعتی و کاربردی و بهره‌گیری از نتایج به دست آمده در رفع نیازهای جامعه، برنامه‌ریزی و اجرای طرحها و برنامه‌های تحقیقاتی و برخی مطالعات و خدمات موردنیاز جامعه، برقرار کردن ارتباط و هماهنگی با ارگانها و نهادها و مراکز پژوهشی بیرون ازدانشگاه، همکاری با نهادهای انقلابی و سازمانهای دولتی در جهت رفع نیازهای تخصصی آنان، کمک و همکاری با معاونت دانشجویی در هر دانشگاه در انجام فعالیتهای فوق، مشارکت و همکاری در اسلامی کردن دانشگاه، تلاش در جهت ارتباط بیشتر دانشگاهیان با حوزه‌های علمیه و روحانیت ، انتشار کتب و مقالات دانشگاهی در زمینه فرهنگ و معارف اسلامی و مسائل سیاسی و اجتماعی و علمی، ارتباط وهمکاری با نهادها و سازمانهای فرهنگی – هنری جامعه را در جامعه دانشگاهی دنبال و در جهت تحقق آن تلاش می کند.
اما واحدهای دانشگاهی شهرستان قاین که تاکنون از این ظرفیت برای توسعه علمی، پژوهشی و فرهنگی و فرصت تحقیقاتی شهرستان محروم بوده است.
در ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ خبر راه‌اندازی این مرکز در شهرستان قاین توسط هروی نماینده وقت مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای اداری قاین رسانه‌ای و اظهار امیدواری می‌شود براساس صحبت‌هایی که با رئیس دانشگاه جهاد دانشگاهی کشور داشته‌ایم، بتوانیم در روز جهاد دانشگاهی شاهد افتتاح مرکز در شهرستان باشیم.
با انتشار این خبر از سوی هروی نماینده وقت، موجی از خوشحالی در دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها، دانشجویان و فرهیختگان شهرستان ایجاد شد.
اما بعد از ۲ سال از اعلام خبر مذکور توسط هروی مجددا در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ با حضور صادقی رئیس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی جلسه‌ای در محل فرمانداری قاین برگزار شد و در این جلسه صادقی، تأسیس جهاد دانشگاهی در قاین را مشروط به واگذاری ساختمانی با ۱۰۰۰ مترمربع زیربنا و همچنین واگذاری مکانی به متراژ ۲۰۰ مترمربع زیربنا در یکی از دانشگاه‌های شهرستان کرد تا روال راه‌اندازی واحد جهاد دانشگاهی در شهرستان را در دستور کار قرار دهد.
در این جلسه مسئولان دانشگاه‌های شهرستان و به خصوص دانشگاه بزرگمهر قاین در خصوص واگذاری مکان برابر ضوابط موافقت کردند و همچنین مسئولان شهرستان قاین قول واگذاری مکانی برای تأسیس واحد جهاد دانشگاهی ظرف چند ماه آینده در شهرستان را دادند اما با گذشت ۵ سال از اعلام خبر هروی نماینده وقت و ۳ سال از قول مسئولان شهرستان قاین، ظاهرا هیچ‌گونه اقدامی صورت نگرفته است و اکنون با گذشت بیش از ۵ سال از وعده مسئولان شهرستان و امیدواری که در جامعه دانشگاهی و پژوهشی قاینات ایجاد شد، در ۲۱ مرداد سال ۱۳۹۷ رئیس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی در دیدار با مدیرکل امور اجتماعی استانداری خراسان جنوبی موافقت با راه‌اندازی شعبه جهاد دانشگاهی در شهرستان‌های طبس و فردوس را اعلام نمود و شرط راه‌اندازی شعبه جهاد دانشگاهی در قاین را تأمین فضای فیزیکی عنوان کرد. این موضوع امری است که دو سال پیش در قاین از زبان ریاست جهاد دانشگاهی عنوان شده بود.
در حالی که در صورت تلاش مسئولان شهرستان و استان و حقیقی و واقعی بودن وعده‌ها و امیدها بایستی تاکنون جهاد دانشگاهی قاین تأسیس و خدمات علمی، فرهنگی و تحقیقاتی متعددی را به جامعه دانشگاهی شهرستان و مردم قاین ارائه می‌کرد و در حاشیه مراسم افتتاح این مرکز، خبر راه‌اندازی شعباتی در دیگر شهرستان‌های استان که دارای جمعیت شهروندی و دانشجویی کمتری هستند، اعلام می‌گردید.
با این وصف مسئولان شهرستان باید پاسخ مناسبی برای تنویر افکار عمومی و دلایل عدم تحقق این وعده استانی که راه دوری در پیمودن ندارد، داشته باشند و توجه داشته باشند ادامه روند طولانی شدن عمر پروژه‌ها و طرح‌ها در قاین و دیده‌نشدن وعده‌های مسئولان نوعی بی‌اعتمادی و فاصله با مسئولان اجرایی و عدم باور به آینده توسعه شهرستان را در ذهن شهروندان سبب می‌شود که آسیبی جدی در جلب مشارکت و همراهی آنان خواهد بود.
در این راستا و برای جلوگیری از برخی کوتاهی‌ها و ناتوانی‌های مدیریتی و نیز بیان شفاف دلایل اجرایی‌نشدن برخی طرح‌ها و پروژه‌ها پیشنهاد می‌شود نقش و سهم هر یک از دستگاه‌ها احصا و به شهروندان معرفی گردد تا شهرستان کمتر شاهد فراموشی و تأخیرهای سلسه‌وار وعده‌ها و البته کارنامه‌سازی‌ها باشند.
انتهای پیام/۴