پیگیری سوژه مردمی؛

۵ کیلومتر تا رفع تشنگی/ هزینه‌های میلیاردی، مانع آبرسانی پایدار

روستاهای کلاته نظر و دونخی از توابع بخش مرکزی شهرستان درمیان، دو روستایی است که علاوه بر نزدیک بودن به چاه آب شرب اما از نعمت آب محروم است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مشکل بی‌آبی و آبرسانی سیار یکی از مهمترین مشکلات اهالی روستاهای خراسان‌جنوبی است. شهرستان درمیان نیز یکی از شهرستان‌هایی است که اهالی روستاهای آن از مشکلات قطعی آب، بی‌آبی و آبرسانی سیار مواجه‌اند. آبرسانی‌های سیاری که با تاخیر انجام شده، کم بوده و پاسخگوی نیاز مردم نیست.
روستاهای کلاته نظر و دونخی از توابع بخش مرکزی شهرستان درمیان، دو روستایی است که آب قنات نداشته و آبرسانی سیار می‌شود.
یکی از اهالی روستای دو نخی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: روستای دونخی ۳۰ خانوار جمعیت داشته و حدود ۲۵ کیلومتر از مرکز شهرستان درمیان فاصله دارد.
وی افزود: چندین سال می‌شود به روستای دونخی آبرسانی سیار می‌شود و طبق برنامه‌ریزی انجام شده باید در ماه ۹ تانکر آب برای این روستا انجام شود؛ یعنی هر هفته دو سرویس آبرسانی که گاهی اوقات این اقدام با تاخیر انجام شده و باید حتما با راننده‌های تانکر تماس گرفته و اطلاع دهیم که آب به اتمام رسیده تا برای آبرسانی اقدام شود.
این فرد بیان کرد: روستای کلاته نظر نیز حدود ۴۰ خانوار جمعیت داشته و برای این روستا که آب قنات ندارد آبرسانی سیار انجام می‌شود.
وی عنوان کرد: آبرسانی سیار برای روستاهای ما در حالی انجام می‌شود که در حدود ۵ کیلومتری روستا، چاه آبی وجود دارد. این چاه ابتدا در حد حوضچه بوده و بیش از ۱۰ سال قبل حفر شده اما طی سال‌های اخیر عمق آن بیشتر شده و آب قابل توجهی دارد.
این فرد اظهار کرد: طبق نظر کارشناسی مسئولان اداره آب و فاضلاب، آب این چاه می‌تواند تا ۲۰ هزار خانوار را سیراب کند. با توجه به این اظهار نظر کارشناسی، چندین نوبت برای پیگیری و آبرسانی از این چاه با مسئولان آبفای درمیان صحبت کرده و درخواست کردیم برای رفع مشکل بی‌آبی روستاهای منطقه از طریق آب این چاه اقدام کنند اما مسئولان مروبوطه عنوان کردند آبرسانی از این چاه نیازمند برق است و تامین برق برای این اقدام هم نیازمند هزینه‌های میلیاردی است و توانایی تامین این هزینه وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: قبل از این‌که برای روستای درمیان از سمت اره فورگ آبرسانی شود، بحث آبرسانی از طریق این چاه مطرح بود.
این فرد بیان کرد: اگر آبرسانی از طریق این چاه برای روستاهای منطقه انجام شود خیلی بهتر از این است که آبرسانی سیار آن هم با تاخیر باشد.
وی بیان کرد: با توجه به جمعیت روستاهای دونخی و کلاته نظر هر روستا در ماه به ۱۲ تانکر آب نیاز دارد اما مسئولان گفتند ۹ تانکر کفایت می‌کند که اگر این تعداد نیز افزایش داشته باشد در فصل تابستان برای مردم بهتر است.
اعتبارات عمرانی جوابگوی نیاز این پروژه نیست
شهرام خسروی بیژائم مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان درمیان در گفت‌وگو با خاورستان، در این خصوص اظهار کرد: آبرسانی به روستاهای قیک و کلاته نظر از مجتمع آبرسانی خونیک چهارتنگ طراحی شده که شامل ۱۷ روستا می‌باشد.
وی افزود: با عنایت به هزینه بالای اجرای پروژه که بیش از ۲۴ میلیارد تومان مورد نیاز است اعتبارات عمرانی جوابگوی نیاز این پروژه نیست.
مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان درمیان بیان کرد: مکاتباتی با بنیاد علوی جهت اجرای پروژه صورت گرفته است که در صورت مشارکت بنیاد علوی پروژه مورد نظر در دستور کار قرار خواهد گرفت.
انتهای پیام/۱۲۷