مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان‌جنوبی:

۵۳ درصد واحدهای تولیدی خراسان‌جنوبی کمبود نقدینگی دارند/ ۹۶ درصد صنایع استان در بخش صنایع کوچک است

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان‌جنوبی گفت: طبق بررسی که به وجود آمده است 53 درصد واحدها مشکل نقدینگی دارند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، عباس جرجانی مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان جنوبی امروز در حاشیه بازدید از واحدهای تولیدی شهرک صنعتی بیرجند در جمع خبرنگاران با اشاره به ۲۱ مرداد ماه روز حمایت از صنایع کوچک، اظهار کرد: در کشور صنایع کوچک در مرز ۹۱ درصد است اما در خراسان‌جنوبی ۹۶ درصد صنایع، صنایع کوچک است.
وی با بیان اینکه تا ۵۰ نفر جزو صنایع کوچک به حساب می‌آید، افزود: تعداد واحدهایی که اشتغال آنها بیش از ۱۵۰ نفر باشد کم است و اکثر واحدها صنایع کوچک است.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان‌جنوبی بیان کرد: طبق بررسی که به وجود آمده است ۵۳ درصد واحدها مشکل نقدینگی دارند و با پیگیری‌های به عمل آمده در برخی از موارد بانک‌ها حاضر به استمهال مجدد بوده و به واحدهای تولیدی سرمایه در گردش می‌دهند.
جرجانی عنوان کرد: مشکلات مالیاتی و تامین اجتماعی از دیگر مشکلات واحدهای تولیدی است که بخش اعظمی از آن در بخش مالیات دفاتر ایراد داری است که توسط واحدها ارائه شده است.
وی افزود: اداره کل امور مالیاتی استان نهایت همکاری را با تولیدکنندگان دارد اما دفاتر وقتی دچار مشکل باشد، رد دفتر اعلام می‌شود لذا برای تولیدکننده مشکل ایجاد می‌کند.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان‌جنوبی گفت: واحدهای تولیدی از سال ۱۳۹۵ در شهرک صنعتی بیرجند و سایر شهرک‌ها به بهره برداری رسیده‌اند به دلیل اینکه در منطقه محروم هستند از معافیت مالیاتی ۱۳ ساله برخوردار بوده اما این واحدها باید حتما دفاتر را بیاورند تا به نرخ صفر مالیاتی برسند.
جرجانی اظهار کرد: رد دفتر در این زمینه اعلام نخواهد شد و اگر امور مالیاتی اسنادی خارج از دفاتر پیدا کند، مالیات را اخذ می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته دو دوره آموزشی جهت آشنایی برای واحدها با همکاری امور مالیاتی و تامین اجتماعی برگزار شد و در سال جاری نیز شرکت شهرک‌ها قرار است این دوره را برگزار کند.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان‌جنوبی گفت: مدیران واحدها باید رقبت بیشتری نشان دهند و سال گذشته تعدا شرکت کنندگان در دوره های آموزشی کم بود و اغلب مدیرانی در دوره شرکت کردند که مرتبط با بخش مالی و اداری نبودند.
جرجانی اظهار کرد: انتظارات امور مالیاتی و تامین اجتماعی این بود که افرادی در دوره‌ها شرکت کنند که مرتبط با کار هستند.
هدف ما آموزش است و واحد خودش باید رقبت داشته باشد که حداقل مدیر مالی یا مدیر واحد در دوره شرکت کند چراکه نکات بسیار خوبی در دوره ها مطرح می‌شود و حتی حاضر به برگزاری دوره در شهرک‌های صنعتی شهرستان‌ها نیز هستیم.
انتهای پیام/۱۲۷