در ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا خراسان جنوبی مطرح شد؛

۵۷ جریمه یک میلیون تومانی در ورود خودروهای غیربومی به شهرها/ مردم دورهمی شب یلدا برگزار نکنند

استاندار خراسان جنوبی گفت: مردم کمک کنند در شب یلدا دورهمی برگزار نشود تا بر بیماری کرونا پیروز شویم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حمید ملانوری استاندار خراسان‌جنوبی صبح امروز در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا که در سالن دکتر فروزان‌فر دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد، گفت: با تمهیدات انجام شده، طرح شهید سلیمانی و ورود و همت مردم شاهد کاهش ابتلا و فوت ناشی از کرونا در خراسان‌جنوبی بودیم.
وی افزود: مردم کمک کنند در شب یلدا دورهمی برگزار نشود تا بر بیماری کرونا پیروز شویم.
محمد دهقانی فیروزآبادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در این ستاد با بیان این‌که فرمانداران در این جلسه به صورت مجازی حضور دارند، اظهار کرد: با آغاز بیماری کرونا، تمهیدات لازم را در تمامی شهرستان‌ها و ۱۴ بیمارستان پیش‌بینی کردیم.
وی افزود: ۴۴۱ تخت عادی و ۶۴ تخت ویژه در تمام بیمارستان‌ها آماده شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: چهار بیمارستان به عنوان ارجاع اصلی در شهرهای بیرجند، فردوس، قاین و طبس قرار دادیم.
دهقانی عنوان کرد: در حوزه بهداشت، ۱۵ مرکز منتخب کووید ۱۹ در استان پیش‌بینی شد.
وی با بیان این‌که تا دیروز ۱۳ هزار و ۷۳۲ بیمار مبتلا به کرونا شناسایی کردیم ، گفت: ۶۵۸ مرگ بر اثر ابتلا به کرونا اتفاق افتاده که بیشترین در آبان ما با ۳۰۰ فوتی بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: در آبان ماه روزانه ۲۱۳ ابتلای جدید را شناسایی می‌کردیم.
دهقانی خاطرنشان کرد: درصد مرگ بیماران کرونایی در کشور ۴٫۸ درصد است و در خراسان‌جنوبی ۴٫۹ درصد از بیماران کرونایی فوت می‌کنند.
وی با بیان این‌که ششمین استان سالمند کشور هستیم و ۶۰ درصد فوتی‌های ناشی از کرونا در افراد بالای ۶۰ سال بوده، عنوان کرد: موج اول شیوع بیماری کرونا در خراسان‌جنوبی در آخر اسفند و موج دوم در خرداد و تیر و موج سوم در مهر و آبان بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: نسبت راه انتقال بیماری کرونا در خراسان‌جنوبی، دورهمی خانوادگی است که ۶۵٫۵ درصد راه انتقال در استان و کشور ۵۱ درصد از دورهمی خانوادگی است.
دهقانی گفت: اولین مورد ابتلا در دوم اسفندماه بود و در ۱۵ اسفندماه آزمایش‌ها را در بیرجند انجام دادیم که با روزی ۳۰ آزمایش شروع کردیم.
وی افزود: دنبال راه‌اندازی آزمایشگاه دوم ویروس‌شناسی در بیرجند هستیم و در شهرستان قاین نیز بزودی راه اندازی می‌شود و در فردوس نیز دنبال خیّر هستیم تا راه‌اندازی کنیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: شش مرکز غربالگری در مراکز جامع سلامت راه اندازی شده است.
دهقانی افزود: ۲۹۶ تیم با ۱۲۴۲ عضو در طرح شهید سلیمانی تشکیل شده است.
وی اظهار کرد: ۳۱۹ تیم مراقبتی و ۲۶۱ تیم مراقبتی در منزل تشکیل شده است و ۱۱۸ تیم نظارتی فعالیت دارند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در هفته گذشته در بازدید از ادارت ۹۸ درصد از کارکنان و ۹۳ درصد از مراجعان ماسک داشتند.
دهقانی افزود: در بازدید از صنوف ۹۶٫۵ درصد از صنوف و ۹۴ درصد از مراجعان ماسک داشتند.
سردار سرتیپ دوم ناصر فرشید فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت: با توجه به مصوبات ستاد ملی و استانی و ابلاغیه‌های نیروی انتظامی از اولین لحظات انجام وظیفه کردیم.
وی افزود: در حال حاضر در ۱۵ نقطه استان نیروهای انتظامی مستقر هستند.
فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفت: با کسانی که به مصوبات توجه ندارند و به فکر سلامت خودشان و جامعه نیستند برابر مقررات برخورد می‌کنیم.
سردار فرشید افزود: بیش از ۱۴۰۰ تردد شبانه اعمال قانون شدند؛ در قانون منع ورود خودروهای غیربومی به شهرها، ۲۳ جریمه ۵۰۰ هزار تومانی و ۵۷ جریمه یک میلیون تومانی داشتیم و ۱۲۲۳ خودرو را برگشت دادیم و بیش از صد هزار تذکر لسانی داشتیم.
وی اظهار کرد: در ترددهای شبانه در سطح استان ۹۲ درصد و در محورهای مواصلاتی ۳۳ درصد کاهش تردد داریم.
انتهای پیام/۴