مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی:

۶۹ تیم دامپزشکی بر ذبح دام در عید قربان نظارت می‌کنند/ انجام قربانی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

اصغر زاده گفت: ر راستای جلوگیری از بروز بیماری‌ها، ۶۹ تیم نظارت دامپزشکی در عید قربان در سطح کشتار گاه‌ها و دیگر نقاط شهری خراسان‌جنوبی فعالیت دارند.

محمد اصغر زاده مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در مورد تمهیدات دامپزشکی استان برای روز عید قربان و قربانی کردن، اظهار کرد: در راستای جلوگیری از بروز بیماری‌ها، ۶۹ تیم نظارت دامپزشکی در عید قربان در سطح کشتار گاه‌ها و دیگر نقاط شهری فعالیت دارند.
وی افزود: از این تعداد ۳۰ تیم نظارتی ثابت و ۳۹ تیم سیار هستند.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی بیان کرد: تیم‌ها متشکل از ۲۹ دامپزشک، ۷۰ بازرس گوشت و۱۳ ناظر شرعی است که این افراد نیز به همراه این تیم‌ها بر نحوه ذبح دام‌های قربانی نظارت خواهند داشت.
اصغر زاده عنوان کرد: از شهروندان درخواست می‌شود مسائل بهداشتی در ذبح دام‌ها را رعایت کنند چراکه بسیاری از بیماری‌ها در کمین افراد بوده که با رعایت مسائل بهداشتی تهدیدی برای شهروندان محسوب نمی‌شود.
وی با بیان این‌که از افراد خواستاریم از ذبح دام در کنار خیابان و معابر پرهیز کنند، گفت: در صورت مشاهده تخلف با متخلفین به جد برخورد می‌شود.
مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی به بیماری تب کریمه کنگو که از طریق دام به انسان منتقل می‌شود اشاره کرد و افزود: از شهروندان خواستاریم گوشت را به مدت حداقل ۲۴ ساعت در دمای چهار یا هشت درجه سانتی گراد یخچال نگهداری کرده و سپس استفاده کنند.
اصغرزاده تاکید کرد: در عید قربان امسال با توجه به شیوع کرونا، کشتار دام صرفا در کشتارگاه‌ها انجام می‌شود و یک نیرو نیز از دانشگاه علوم پزشکی در راستای رصد پروتکل‌های بهداشتی حضور دارد.
وی تاکید کرد: استفاده از ماسک، دستکش و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در میادین دام و کشتارگاه‌ها الزامی است و از شهروندان درخواست می‌شود از کشتار دام در منزل خودداری کنند.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: فروش دام در خیابان‌ها تخلف است و از شهروندان درخواست می‌شود در صورت تخلف مراتب را از طریق شماره ۱۵۱۲ یا شماره ثابت ۰۵۶۳۲۲۳۳۸۲۲ گزارش دهند.
اصغرزاده عنوان کرد: از شهروندان خواستاریم در صورت وجود کنه و ترشحات بینی و چشم در دام اقدام به کشتار نکنند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط خاصی که به وجود آمده بهترین مکان برای ذبح دام کشتار گاه‌ها است.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: با توجه به عدم وجود کشتار گاه در مناطق روستایی ذبح دام باید درمکانی که قابلیت شست و شو و ضدعفونی شدن را دارد با استفاده از ماسک، دست‌کش و عینک انجام شود.
اصغرزاده بیان کرد: برای در امان ماندن از ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ،دامی برای ذبح مناسب است که ترشح از چشم بینی و دهان نداشته باشد .
وی تصریح کرد: در روز عید قربان نیرو‌های دانشگاه علوم پزشکی در کشتارگاه برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی مستقر خواهند شد.
انتهای پیام/۱۲۷