رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی:

۷۰ درصد زعفران خراسان‌جنوبی صادرات می‌شود

شهرکی با اشاره به این‌که فقط 2 درصد زرشک و عناب خراسان جنوبی صادر می شود، گفت: بالای 70 درصد زعفران استان به صورت عمده و فرآوری شده صادر می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، داوود شهرکی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بعداز ظهر امروز در میز ملی توسعه صادرات زرشک، زعفران و عناب خراسان جنوبی با اشاره به این‌که استان ما در حوزه تولید زعفران، زرشک و عناب شاخص است، اظهار کرد: در حال حاضر ۳۵۰ تن زعفران، ۱۹ هزار تن زرشک و ۶ هزار تن عناب در خراسان جنوبی تولید می‌شود.
وی با اشاره به این‌که فقط ۲ درصد زرشک و عناب خراسان جنوبی صادر می شود، افزود: بالای ۷۰ درصد زعفران استان به صورت عمده و فرآوری شده صادرات می‌شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به این‌مه استان ما نه تنها در حوزه محصولات راهبردی بلکه در حوزه محصولات معدنی نیز منحصر به فرد است، گفت: برخی منابع معدنی مانند منیزیت، زغال سنگ و طلا در خراسان جنوبی وجود دارد که این محصولات می تواند به تولید و صادرات محصولات راهبردی کمک کند.
شهرکی با اشاره به این‌که نگاه تخصصی به بازارهای خارجی محصولات راهبردی داریم، افزود: واحدهای فرآوری محصولات راهبردی ایجاد شده است.
محمد کریمی فرماندار قاین‌ نیز در این جلسه اظهار کرد: ۷ هزار تن زرشک خشک و ۲۲ تن زعفران در قاین تولید می‌شود.
وی با اشاره به این‌که ۳ واحد فرآوری زعفران در حوزه بسته بندی و تولید نوشیدنی در قاین فعالیت می کند، افزود: باید به سمت کشت گلخانه‌ای زعفران نیز حرکت کنیم.
فرماندار قاین‌ با اشاره به این‌که ۲۰ درصد تولید زعفران در بخش خوراکی مصرف می‌شود، گفت: ۸۰ درصد دیگر تولید زعفران در صنایع دارویی و بهداشتی کاربرد دارد که باید در استان زمینه فرآوری و تولید محصولات دارویی و آرایشی را فراهم کنیم.
کریمی با بیان این‌که میز بعدی با حضور آستان قدس رضوی برگزار شود تا در زمینه فرآوری زعفران سرمایه گذاری کند، تصریح کرد: افغانستان در زمینه فرآوری زعفران ورود پیدا کرده است و درحال پیشی گرفتن است.
وی افزود: برای توسعه شرق کشور باید نهادهای سرمایه‌گذاری را به سمت خراسان جنوبی و خراسان رضوی متمایل کنیم.
انتهای پیام/ ۱۳۲/ ۲۴/