از ابتدای سال تا کنون؛

۷۰ چاه غیر مجاز در خراسان جنوبی پلمپ شد

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون 70 چاه غیر مجاز در استان پلمپ شد.

سید سعید پورجعفر معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، از مسدود شدن ۷۰ چاه غیر مجاز از ابتدای سال تاکنون در استان خبرداد.
وی افزود: در استان خراسان‌جنوبی در مجموع ۳۲۵ چاه غیر مجاز شناسایی شده که عمده این چاه‌ها به صورت دستی حفر شده و حجمی معادل ۲٫۵ میلیون متر مکعب از آن برداشت می‌شود.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: در راستای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب، این شرکت از ابتدای سال جاری و با دستور قضایی اقدام به پرو مسدود کردن ۷۰ چاه کرد که حجمی حدود ۷۰ هزار متر مکعب صرفه‌جویی را در پی داشته است.
پورجعفر عنوان کرد: تعداد ۱۹۹ حلقه چاه نیز در دست پیگیری است و بعد از تعیین تکلیف در مراجع قضایی در خصوص انسداد آنها نیز اقدام خواهد شد.
وی با بیان این‌که تاکنون بیش از ۸۵ درصد چاه های استان به کنتور هوشمند مجهز شده‌، اظهار کرد: این چاه‌ها باید بر اساس حجم مندرج در پروانه‌ها برداشت کنند که بر این اساس از ابتدای سال جاری حجمی بیش از ۲۴ میلیون متر مکعب صرفه جویی در برداشت از منابع آبی شده است.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی در خصوص چاه‌های کم بازده نیز،گفت: این شرکت آمادگی دارد تا چاه‌های کم بازده که اکثرا دارای خرده مالک می‌باشند را خریداری و در جهت کمک به سفره آب زیرزمین مسدود کند.
پورجعفر با اشاره به آمار برداری از رودخانه‌های استان، گفت:در سایر حوزه ‌های آبریز و رودخانه‌های استان طرح آمار برداری سراسری انجام شده و نقشه‌های حریم و بستر رودخانه‌ها به اداره ثبت ارسال شده است.
وی به دیگر اقدامات شرکت آب منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: در حوزه رودخانه ها، بازگشایی و ساماندهی رودخانه شاهرود شهرستان بیرجند به طول ۲۰ کیلومتر در دست اجرا است.
انتهای پیام/۱۲۷