گزارش/

۸۰ درصد جمعیت مرزنشینان خراسان‌جنوبی عشایر هستند/تحصیل بیش از ۱۱ هزار دانش آموز عشایر در استان

خراسان‌جنوبی چهارمین استان عشایری کشور بوده که 13 درصد جمعیت آن را عشایر تشکیل می‌دهند و 80 درصد جمعیت مرزنشنان خراسان‌جنوبی عشایر هستند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، خراسان‌جنوبی چهارمین استان عشایری کشور بوده که ۱۳ درصد جمعیت آن را عشایر تشکیل می‌دهند و ۷ درصد عشایر کشور در خراسان جنوبی سکونت دارند. جمعیت عشایر خراسان‌جنوبی ۸۱ هزار نفر است که ۱۵ خانوار را شامل می‌شوند.
۸۰ درصد جمعیت مرزی خراسان جنوبی عشایر هستند که سد محکمی از نظر امنیتی برای استان به حساب می آیند.
جامعه عشایری خراسان جنوبی با داشتن ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار ارزشمند و قابل توجه در ابعاد مختلف اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی جایگاه و نقش مهمی داشته و در این برهه زمان از نظر موضوع اقتصاد مقاومتی و رونق تولید یکی از نقاط قوت است.
۷۰ درصد درآمد عشایر خراسان‌جنوبی از دامپروری است و یک میلیون و ۲۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین، ۳۰ درصد تولیدات دامی و ۲۵ درصد صنایع دستی خراسان‌جنوبی در اختیار عشایر است.
کوچ عشایر خراسان‌جنوبی بیشتر درون استانی است اما در برخی از مواقع کوچ عشایر از استان سیستان و بلوچستان به خراسان‌جنوبی انجام می‌شود.
۱۱ تشکل و ۱۰ شرکت تعاونی عشایری در خراسان‌جنوبی فعالیت دارند و در استان ۴۶ صندوق اعتبارات خرد زنان عشایر با بیش از یک‌هزار و ۵۸۵ نفرعضو فعالیت دارد و در سال جاری نیز تعدادی صندوق به صندوق‌های خرد زنان عشایر افزوده خواهد شد.
تأمین آب و برق مناطق عشایری
آب‌رسانی به مناطق عشایر از جمله طرح‌هایی است که در خراسان‌جنوبی در حال انجام است و در خصوص آبرسانی به منطقه عشایری بمرود زیرکوه تا مرداد ماه سال جاری ۶۵ میلیارد ریال هزینه شده و امسال ۹۸ میلیارد ریال از محل اعتبارات منابع طبیعی سازمان امور عشایر ایران برای اتمام این پروژه مصوب شده است.
برق‌رسانی به مناطق عشایری از دیگر اقداماتی است که امور عشایری خراسان جنوبی پیگیری است و در حوزه برق عشایری ۴۷۰ نقطه عشایری شناسایی شده که امکان برق‌رسانی ندارد و باید از طریق روش‌هایی چون پنل‌های خورشیدی روشنایی آن تامین شود.
تولیدات عشایر خراسان‌جنوبی در بخش دامی و صنایع دستی از جمله ظرفیت‌هایی است که باعث رونق در امورات کار عشایر و استان شده لذا لازم است در خصوص تضمین و تأمین بازار فروش محصولات عشایری توجه شود که سود حاصل شده به دست عشایر استان برسد نه دلالان.
توزیع آرد بین عشایر نیز از دیگر برنامه‌هایی است که بر عهده امور عشایری استان است و به ازای هر نفر ماهیانه ۱۲ کیلوگرم آرد بین عشایر توزیع می‌شود.
دسترسی نداشتن ۵۰ درصد خانوار عشایر استان به آب شرب
۵۰ درصد خانوار عشایر استان به آب شرب بهداشتی لوله‌کشی دسترسی ندارند که از طریق تانکر آب عشایر و دام‌هایشان تأمین می‌شود.
مرمت و به‌سازی راه‌های عشایری از دیگر اقداماتی است که در خراسان جنوبی انجام شده و در این راستا در سال گذشته حدود ۷ هزار و ۷۹۲ کیلومتر راه عشایری مرمت و بهسازی شده است،
پرداخت تسهیلات ارزان قیمت یک ساله به عشایر نیز از دیگر اقداماتی است که برای عشایر استان انجام شده و در این خصوص در سال گذشته ۲۲۸ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت یک ساله به عشایر خراسان‌جنوبی پرداخت شده که یک‌هزار و ۱۳۵ خانواده از آن بهره‌مند شدند. هم‌چنین در سال گذشته ۱۰۸ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه پنج ساله ارزان قیمت به تشکل‌های عشایری برای تأمین نهاده‌های دامی پرداخت شده است.
۱۶ درصد جمعیت عشایر استان بیمه هستند
توزیع نهاده‌های دامی از جمله جو توسط تشکل‌های عشایری بین عشایر خراسان‌جنوبی از دیگر توجهات امور عشایری استان به عشایر است و در خراسان‌جنوبی حدود ۲۷ درصد دام عشایر و حدود ۱۶ درصد جمعیت عشایر استان از بیمه برخوردار هستند.
فرآورده‌های لبنی، گوشت قرمز، کُرک و پشم از جمله تولیدات عشایر استان است که منبع درآمد عشایر استان به شمار می‌رود.
تسهیلات پایدار روستایی و عشایری از جمله تسهیلاتی است که برای ایجاد اشتغال در اختیار عشایران قرار داده می‌شود و در این راستا در سال گذشته ۱۵۴ میلیارد ریال تسهیلات توسط عشایر خراسان‌جنوبی جذب شده و این مبلغ برای اجرای ۲۱۷ طرح پرداخت شده است.
افزایش زنجیره تولید گوشت قرمز، توسعه صنعت گردشگری در مناطق مستعد عشایری منطبق با فرهنگ بومی، کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی از جمله برنامه‌های سال جاری امور عشایری خراسان‌جنوبی در راستای معیشت عشایر استان است.
تولیدات صنایع دستی نیز یکی دیگر از فعالیت‌های عشایران استان است و با توجه به اینکه صنایع دستی به دلیل حفظ اصالت‌ها و سنن، شاخص ترین هنر سنتی ایران خصوصاً در مناطق عشایری است. صنایع دستی و هنرهای سنتی هر منطقه بدون شک بخشی از میراث فرهنگی عظیم گذشتگان مااست و به عنوان آثار باقی مانده از فرهنگ اجدادی و سنتی سرزمین ما در دنیای ماشینی امروز قابل بحث و بررسی است.
صنایع دستی هر منطقه متأثر از محیط فرهنگی و جغرافیایی و تاریخی آن سرزمین است و مناطق عشایری خراسان‌جنوبی به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و فرهنگی، صنایع دستی خاص خود را دارد.
در این راستا در برخی از شهرستان‌های عشایر نشین استان اقداماتی در راستای تولیدات صنایع دستی و معیشت عشایر انجام شده که از جمله آن می‌توان به شهرستان زیرکوه در خصوص راه اندازی کارگاه‌های قالبیافی در منطقه عشایری گزخت که منجر به فعالیت بانوان این منطقه شده اشاره کرد. توبافی نیز یکی دیگر از فعالیت‌های زنان عشایر در استان است که علاوه بر حفظ فرهنگ و اصالت باعث کسب درآمد برای آنها می‌شود.
در مناطق عشایری استان بیش از ۱۱ هزار و ۴۵۸ دانش‌آموز در ۲۶۵ مدرسه و ۶۵۰ کلاس درس تحصیل می‌کنند که ۹۶۰ معلم کار آموزش دانش آموزان ابتدایی را بر عهده دارند.
انتهای پیام/۱۲۷