معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت:

۹۴ درصد واردات کشور مربوط به ۸ قلم کالا است/ عدم توجه دولت و سیاسیون بخش کشاورزی به بهره وری آب

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت:دولتی ها و سیاسیون بخش کشاورزی به بحث بهره وری آب و امنیت غذایی توجه کافی ندارند.

به گزارش خبرنگار خاورستان،عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت صبح امروز در مراسم تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی استان خراسان جنوبی اظهار کرد: در کشور ظرفیت های خالی زیاد داریم.
وی افزود: ۹۴ درصد واردات کشور مربوط به ۸ قلم کالا است و سعی می‌شود که این واردات به صفر برسد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت بیان کرد: در رأس همه واردات گندم است،گندم هم از نظر میزان هم امنیت غذایی بسیار برای کشور ما مهم است.
کشاورز عنوان کرد: برای افزایش عملکرد و بهره وری در بخش کشاورزی طرحی را با کارشناسی محققان و کارشناسان بخش کشاورزی تحویل وزیر جهاد کشاورزی دادیم با این رویکرد که در حال حاضر در سطح کشور ۲ میلیون و ۷۰۰ هکتار گندم آبی و ۴ میلیون هکتار گندم دیم داریم که با طرح ارائه شده قرار است این میزان در مورد گندم آبی ۲ میلیون هکتار و در مورد گندم دیم به ۳٫۵ میلیون هکتار برسیم چراکه شرایط موجود متناسب با ظرفیت کشور نیست.
وی عنوان کرد: ما توفیق داشتیم که سطح زیر کشت گندم آبی را ۵۰۰ هزار هکتار کاهش دهیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: اگر برنامه و استمرار ادامه داشته باشد قطعا به نتیجه خواهیم رسید.
کشاورز اظهار کرد: یکی دیگر از مصحولات وارداتی و مورد نیاز کشور شکر است که در این زمینه تا آنجاییکه ۸ تا ۱۰ سال گذشته سطح زیرکشت چغندر کشور ۱۹۰ هزار هکتار بود که توانستیم با کاهش مساحت، تغییر زمان کشت و سایر اقدامات مشکل کمبود شکر را نیز حل کنیم.
وی گفت: نخستین نسخه ما در کشور مدیریت آب است و برای رفع این مشکل باید برخی سیاست ها در کشور تغییر کند چراکه در بخش کشاورزی گاهی برخی از نظرات در جامعه مطرح می‌شود که ما را دچار تردید می‌کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت اظهار کرد:ما در بخش کشاورزی در سه حوزه وظیفه داریم که اولین وظیفه تقویت و امنیت غذایی است و این مسئله تا امروز در دنیا برای همه حکمومتها مهم است .
کشاورز وظیفه دیگر را حفظ منابع دانست، و گفت: اگر ظرفیت و امکاناتی فرسایش پیدا کند کوتاهی کرده ایم که باید حفظ شود و منابع ما باید پایدار بماند.
وی ادامه داد:وظیفه سوم این است که در آمد کشاورزان را بالا ببریم و باید به این امر توجه شود؛ لازم است به هر سه وظیفه عمل کنیم تا در حوزه کشاورزی نتیجه مطلوب حاصل را به دست آوریم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت اظهار کرد: در سال ۹۵ وضعیت اقلیمی در کشور خیلی نامناسب بود و منابع نداشتیم اما شرایط در سال ۹۶ بهتر شد.
کشاورز گفت: اگر استمرار و پایبندی را حفظ کنیم تولید گندم در کشور بیمه شده است.
وی عنوان کرد: برای امسال بیش از ۳۰۰ هزار تن دانه روغنی کلزا تولید می‌شود علی رغم کم کاری ها اما تولیدات خوب بوده و خودکفایی در این زمینه در سال جاری دو رقمی خواهد شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با اشاره به مشکلات کشاورزان در این شرایط کشور، خاطرنشان کرد: کشاورزان ما در کشور ۳ مشکل اساسی دارند که اولین مشکل آب است و کشاورز تنها کسی است که شرایط بی آبی را درک می‌کند؛ اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد از سوی ما مسئولان بخش کشاورزی است.
کشاورز عنوان کرد: کمبود و نارسایی آب در همه کشور در شرایط و فصل های مختلف وجود دارد و مختص برخی از استانها نیست.
وی بیان کرد: مشکل دوم کشاورزان ناپایداری و مشکل سوم کشاورزان بهره وری است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: اگرزمین، آب،کود و امکانات همه درست و خوب باشد بهره وری خوب خواهد شد چرا که کلید توسعه برای کشاورز بهره وری است.
کشاورز گفت: اولین خط قرمز برای کشاورز این است که از آب چه چیزی تولید می‌شود؟ از این جهت اولین شاخص ما هنر بهره وری آب است.
وی عنوان کرد: اگر کشاورزانی به هر دلیلی بی توجه اند و امکانات ندارند که بهره وری آنها پایین است باید همه شرایط را در نظر بگیرند نه اینکه فقط از آب استفاده کنند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت اظهار کرد: طی مدت زمان ۵ سال گذشته هر سال ۶ درصد بهره وری از آب را در بخش کشاورزی بالا برده ایم که اگر به این برنامه عمل شود و ادامه داشته باشد طی برنامه ششم باید کاهش منابع آبی در بخش کشاورزی را به ۱٫۷ برسانیم.
وی خاطرنشان کرد: حل بحران آب در کشور به دست کشاورزان و مسئولان بخش کشاورزی است؛ در آغاز برنامه ۲۰ رویه داشته ایم که برخی خوب بوده و برخی خوب عمل نشده است.
عدم توجه دولت و سیاسیون بخش کشاورزی به بهره وری آب
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت تصریح کرد: دولتی ها و سیاسیون بخش کشاورزی به بحث بهره وری آب و امنیت غذایی توجه کافی ندارند.
کشاورز تاکید کرد: خواهش می‌کنم کشاورزان و مسئولان بخش کشاورزی سیاست ها را جدی گرفته و مدیریت کنید؛تکنولوژی ها شناخته شده است و لازم است که استفاده مناسب شود.
وی با بیان اینکه تمام تلاش خود را باید داشته باشیم، عنوان کرد: هر روز باید کار جدیدی انجام دهیم چرا که رضایت دادن به وضع موجود یعنی عقب نشینی و این اصلا درست نیست.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت بیان کرد: از دیگر توصیه های من به کشاورزان پایبندی به برنامه ها است که این امر بسیار مهم است و باید استمرار داشته باشد.
وی عنوان کرد: مشکلات بسیار زیاد است و الان وقت رفع مشکلات کشور است کشور که به رونق اقتصادی برسد مشکلات حل می‌شود لذا اکنون نباید مشکلات خود را به مشکلات کشور گره بزنیم باید از برنامه ها برخوردار باشیم و از هیچ مشکل کوچکی بی توجه رد نشویم.
کشاورز گفت: کشاورزان برای دریافت تسهیلات هیچ محدودیتی ندارند و در صورت نیاز باید تسهیلاتی مورد نیاز را به مسئولان بخش کشاورزی اطلاع دهند و با ارده طرح های خود تسهیلات دریافت کنند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با اشاره به خرید تضمینی و توافقی، گفت: خرید تضمینی و توافقی جزو سیاستهای وزارتخانه جهاد کشاورزی است اما قیمتهایی که عنوان شده پیشنهادات وزراتخانه جهاد کشاورزی نیست اما اگر به هر دلیلی دولت به قیمتی رسید و اعلام کرد نسبت به آن پایبند خواهیم بود.
وی با بیان اینکه من خود نیز یک شخصیت دولتی هستم تصریح کرد: اما از رفتار دولت با کشاورزان و وزارت خانه جهاد کشاورزی گلایه دارم.
کشاورز عنوان کرد: انتظار داریم در مورد قیمت گندم دولت اقدامات خوبی داشته باشد و طی سه ماه آینده قیمت خوبی را برای گندم در نظر بگیرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت تاکید کرد: مسئولان مشکلات خود را با مشکلات روز گره نرنند؛گر بیمه می‌تواند کمک کشاورزان کند ومشکلات موجود به وزارتخانه منعکس و برای رفع مشکلات تلاش شود.
وی با بیان اینکه روحیه کشاورزان بسیار شکننده است، یادآور شد: با توجه به شرایط موجود بخش کشاورزی نیاز به توجه بیش از این را دارد و از مسئولان بخش کشاورزی درخواست داریم که به کشاورزان توجه کنند.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۱/