گلایه مردم 5 روستا از بی مهری مسئولان؛

توقف دو ساله طرح آبرسانی به روستاهای اقماری دیهوک/ از عدم تحقق وعده های مسئولان تا اجبار مردم برای حفر گودال و تامین آب مصرفی

در حالی که طرح آبرسانی به پنج روستای اقماری شهر دیهوک از سال 1397 آغاز شده و بارها مسئولان برای اتمام آن وعده داده اند، اما اجرای این طرح از سال 1398 متوقف مانده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، روستاهای رضویه، قوامیه، چکاب، عباس آباد و قنبرآباد در یک مسیر و در فاصله ۲ تا ۱۰ کیلومتری مرکز بخش دیهوک شهرستان طبس قرار دارند. یکی از مهم ترین مشکلات این روستاها، عدم بهره مندی از شبکه آب شرب و همچنین آب مصرفی است که این موضوع باعث استفاده از آب های غیربهداشتی شده است.

در حالی که مسئولان استان از جمله آقای معتمدیان در دوره استانداری اش از این روستاها بازدید و برای آبرسانی به آنها قول مساعد داد و زمان تعیین کرد، اما متاسفانه علی رغم شروع طرح آبرسانی به این روستاها از سال ۱۳۹۷، این طرح همچنان در ابتدای راه و نیمه تمام باقی مانده است. اکنون هم با توجه به وضعیت اسفناک تامین آب در این روستاها و استفاده از آب غیربهداشتی برای شستشو، توجه استاندار جدید به این موضوع و حل مشکل  به این ۵ روستا در جهت تحقق وعده های استانداران قبلی و حل مشکلات مردم ضروری است.

حفر گودال برای تامین آب مصرفی

مصطفی محمدی رئیس شورای اسلامی بخش دیهوک شهرستان طبس در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: بر اساس سرشماری خانه بهداشت، روستاهای رضویه، قوامیه، چکاب، عباس آباد و قنبرآباد دارای ۵۲ خانوار و ۲۰۰ نفر جمعیت هستند.

وی با بیان اینکه این روستاها که در دشت مسطحی واقع شده اند، از  شبکه آب لوله کشی بهداشتی محروم هستند، گفت: در این روستاها هیچگونه شبکه آب لوله کشی وجود ندارد و در حالی که آب آشامیدنی با تانکر تامین می شود، اما مردم برای شستشو و استحمام هیچ آبی ندارند.

رئیس شورای اسلامی بخش دیهوک شهرستان طبس بیان کرد: با توجه به اینکه مردم هیچ منبع آبی برای استفاده ندارند، چون سطح آب منطقه بالا هست، مردم برای تامین آب مصرفی خود اقدام به حفر گودال و برداشت آب می کنند، در حالی که بر اساس استعلام مرکز بهداشت، این آب کاملا غیربهداشتی است.

توقف طرح آبرسانی علی رغم وعده های استانداران

محمدی اظهارکرد: پروژه آبرسانی به این روستاها در سال ۱۳۹۷شروع و تاکنون هم ۳ کیلومتر و نیم و یک مخزن احداث شده ولی ادامه پروژه از نیمه سال ۹۸ همچنان تعطیل و متوقف است.

وی با اشاره به اینکه این پروژه در دوره استانداری آقای پرویزی تصویب و در دوره آقای معتمدیان هم شروع شد، تاکید کرد:علی رغم بازدید آقایان پرویزی و معتمدیان به عنوا استانداران قبلی استان از این روستاها و وعده آبرسانی، اما این پروژه به دلیل کمبود اعتبار همچنان مسکوت و متوقف مانده است.

او افزود: طرح آبرسانی به این روستاها از مخزن بالادست دیهوک شروع و تاکنون از این شهر رد شده و فاصله آن تا اولین روستا دو کیلومتر و نیم است.

تعلل در آبرسانی از سال ۱۳۸۷

رئیس شورای اسلامی بخش دیهوک شهرستان طبس گفت: قرار بوده که آبرسانی به این روستاها همزمان با پروژه آبرسانی به شهر دیهوک در سال ۱۳۸۷ انجام شود، اما در حالی که آبرسانی به شهر دیهوک انجام شد اما این روستاها از طرح آبرسانی جا ماند.

محمدی تاکید کرد: اکنون هم اعتبارات برای اجرای این طرح قطره چکانی است و از نیمه سال ۱۳۹۸ متوقف مانده است، درحالی که با گذشت زمان، نیاز اعتباری آن هر روز بیشتر می شود.

وی گفت: در این خصوص مسئولان قول های متعددی داده اند، از جمله اینکه آقای معتمدیان استاندار سابق؛ در سال ۱۳۹۸ در جمع مردم و همچنین دوباره از طریق سامانه سامد، قول داد که این طرح تا پایان سال ۱۳۹۸ و یا نهایتا نیمه اول سال ۱۳۹۹ به بهره برداری برسد. مدیران آبفا هم مرتب قول اتمام پروژه تا پایان هر سال را می دهند، اما با گذشت مدت ها از این وعده ها، هیچ خبری از اجرا و بهره برداری نیست.

از دست دادن خیّر پروژه پس از یک ماه معطلی

رئیس شورای اسلامی بخش دیهوک شهرستان طبس بیان کرد: از نظر همکاری محلی برای اجرای این طرح هم، یک خیّر را پیدا کردیم که با بیل مکانیکی اش حفاری مسیر اجرای طرح را به صورت رایگان انجام می داد، این خیّر یک ماه بیل مکانیکی اش را در منطقه نگهداشت و معطل و منتظر برای حفاری بود، اما اداره آبفا به دلیل عدم دریافت مجوزهای منابع طبیعی، اجازه حفاری نداد که به همین دلیل هم پس از یک ماه معطلی این خیّر را از دست دادیم.

محمدی افزود: از آن زمان تاکنون هم نتوانستیم خیر پیدا کنیم و به همین دلیل هم باید خود اداره آبفا حفاری را انجام دهد.

توجه مسئولان در حد حرف نباشد

وی تصریح کرد: در حالی که دو استاندار از این روستاها بازدید کردند و برای اجرا و اتمام پروژه آبرسانی تا پایان سال ۹۸ و ۹۹ قول دادند، اما هنوز هم این پروژه نیمه تمام است. اکنون هم خواسته مردم این روستاها این است که اجرای این پروژه سرعت پیدا کند و توجه مسئولان به مشکلات مردم، فقط در حد حرف نباشد.

محمدی یادآور شد: هم اکنون تهیه آب شرب از طریق تانکر برای مردم سخت است و از طرف دیگر چون آب مصرفی وجود ندارد، مردم مجبورند برای استحمام هم به شهر دیهوک بروند.

گلایه امام جمعه دیهوک از بی توجهی مسئولان

درحالی که امام جمعه دیهوک هم در فروردین ماه امسال بر تسریع در حل مشکل نبود آب لوله کشی بهداشتی در این روستاها تاکید کرد، اما هم اکنون با گذشت ۹ ماه هنوز هم کسی در این خصوص توجهی نکرده است.

حجت الاسلام صادقی امام جمعه دیهوک در خطبه های اولین نمازجمعه سال ۱۴۰۰ بخش دیهوک عنوان کرد: برای ما خیلی عجیب است که روستاهای نزدیک شهر دیهوک (قنبرآباد ، قوامیه ، رضویه ، چکاب و عباس آباد) شبکه آب لوله کشی و بهداشتی نداشته باشند و از آب که از امکانات اولیه برای زندگی است ، محروم اند !

وی افزود: در یکی از روستاها ، خانمی می گفت که از ۲۰ سال پیش تاکنون مسئولین برای لوله کشی آب بهداشتی روستاهایمان فقط قول داده اند . روستای ما تا مرکز بخش دیهوک  فقط ۲ کیلومتر فاصله دارد ولی محروم از هرگونه شبکه آب بهداشتی لوله کشی هستیم . به دلیل نداشتن آب لوله کشی امکان استفاده از کولر برایمان وجود ندارد، در آشپزخانه آب بهداشتی نداریم، حمام نداریم، به دلیل حمام نرفتن فرزندانمان، معلم فرزندان دانش آموزمان را از مدرسه اخراج می کنند و از ادامه تحصیل باز می مانند.

صادقی تاکید کرد: از استاندار محترم، فرماندار محترم و مسئولین شهری خودمان توقع داریم حتما به این مسئله توجه و عنایت ویژه ای داشته باشند. از مسئولین اداره آب و فاضلاب توقع داریم در آینده ای نزدیک ، سفری داشته باشند و مشکلات مردم عزیز ما را دراین روستاها از نزدیک ببینند و پیگیری کنند.

با خیّر به توافق نرسیدیم

محمدابراهیم سیفی سرپرست امور آب و فاضلاب طبس در خصوص طرح آبرسانی به روستاهای قنبرآباد، قوامیه، رضویه، چکاب و عباس آباد، در گفتگو با خبرنگار خاورستان اظهارکرد: قرار است آبرسانی به این روستاها از شهر دیهوک انجام شود که فاصله مسیر اجرای طرح از مخزن اصلی تا آخرین روستا، ۱۹ کیلومتر است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۸ ، ۳٫۵ کیلومتر از این مسیر به همراه یک مخزن، کار شده است. همچنین با مردم این روستاها توافق شده بود که حفاری مسیر توسط یک خیّر انجام شود و آبفا هم لوله مورد نیاز را تامین کند.

سرپرست امور آب و فاضلاب طبس گفت: با توجه به اعلام آمادگی یک خیّر که اهل خود دیهوک هم بود، ما هم ۴ کیلومتر لوله برای اجرای این پروزه خریداری کردیم، اما چون این خیّر پای کار نیامد، طرح اجرا نشد.

سیفی بیان کرد:در بودجه ۱۴۰۰، یک میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز این پروژه را پیش بینی کردیم که به محض تخصیص اعتبار، این پروزه عملیاتی خواهد شد.

وی تاکید کرد: برای ورود خیّر، ده بار با او تماس گرفتم اما یک بار گفت که فصل پسته چینی است و کار دارد و دوباره هم تاکید داشت که این پروژه باید از سمت روستاهای هدف آغاز و به سمت دیهوک پیش برود، در حالی که ما قبلا این پروزه را از سمت دیهوک آغاز کرده ایم. از طرف دیگر کارفرما ما هستیم و ما باید نحوه اجرای پروژه را تعیین کنیم. قرار شد که این خیّر دوباره تصمیم بگیرد، اما هنوز هم خبری از او نشده است.

عملیاتی شدن پروژه؛ به محض تامین اعتبار

سرپرست امور آب و فاضلاب طبس تصریح کرد: چگونه گفته می شود که اداره آبفا در اجرای این طرح با خیّرهمکاری نکرده است، در حالی که لوله ها را به محل پروزه حمل کرده ایم؟ با توجه به اعلام آمادگی خیر، ۸۰۰ میلیون تومان لوله خریده ایم برای این طرح، آن موقع می گویند که همکاری نمی کنیم، پس این لوله ها را خریده ایم که چه کنیم؟ الان هم لوله ها در اداره آبفای دیهوک گذاشته است و به محض اینکه خیّر شروع کند، لوله ها را تحویل می دهیم.

سیفی گفت: اگر هم خیّر اقدام نکند، با توجه به اینکه برای این طرح اعتبار پیش بینی شده است، به محض تامین اعتبار؛ خودمان این پروزه را عملیاتی خواهیم کرد، اما هنوز دولت اعتبارات ۱۴۰۰ را تخصیص نداده است.

وی افزود: این طرح بر اساس میزان اعتباری که داشته، اجرا شده و همانطور که گفته شد، ۳٫۵ کیلومتر از طرح به همراه یک مخزن ساخته شده است، اما اعتبارات آن تمام شده و دوباره در بودجه سالهای بعد قرار گرفته است.

عدم تخصیص اعتبارات سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰

سرپرست امور آب و فاضلاب طبس با بیان اینکه مگر همه بودجه ای که به ما اختصاص می دهند باید برای یک طرح هزینه شود، تصریح کرد: با توجه به اینکه تمام اعتبارات آبفای شهرستان طبس در سال ۱۳۹۹، ۴ میلیارد تومان بوده است، نمی توانستیم ۲ میلیارد تومان آن را فقط برای روستاهای اقماری دیهوک هزینه کنیم.

سیفی اظهارکرد: از طرف دیگر؛ در حالی که گفته شد که اعتبارات سال ۱۳۹۹ تخصیص می یابد، اما تخصیص پیدا نکرد و فقط حرف و حدیث بود. از اعتبارات سال ۱۴۰۰ هم هنوز یک ریال تخصیص داده نشده است. البته این اعتبارات پیش بینی شده اما از آنچه که روی کاغذ است، نصف آن را هم تحویل نخواهند داد .

وی با اشاره به اینکه باید اوضاع اقتصادی نامناسب را درک کرد، گفت: طرح آبرسانی به روستاهای اقماری دیهوک، به محض تامین اعتبار اجرا خواهد شد، چرا که این طرح نیمه تمام است و نمی توانیم اعتبارات آن را در جای دیگری هزینه کنیم.

سیفی با اشاره به اینکه اعتبار مورد نیاز برای انجام این طرح، یک میلیار تومان است، عنوان کرد: همچنین تاکنون حدود یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان برای این طرح هزینه کرده ایم.

وی یادآور شد: در این روستاها شبکه آبرسانی وجود ندارد و آب شرب مردم به وسیله تانکر و آب مصرفی هم از قنات و چشمه تامین می شود.

 

انتهای پیام/۷