نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی:

FATF واردات کالای اساسی و صادرات نفت را مختل می‌کند/ مجمع تشخیص با طناب برجامیون به چاه نرود

سلیمانی با بیان اینکه نتیجه FATF مکمل تحریم‌‌های آمریکا و اروپا خواهد بود و واردات برخی کالاهای اساسی و صادرات نفت را مختل می‌کند، گفت: اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، باید برای بررسی FATF حواسشان را جمع کنند و با طناب برجامیون به چاه نروند.

به گزارش خاورستان، محمد سلیمانی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با فارس، در مورد اصرار دولت بر تصویب لوایح مرتبط با FATF گفت: بحث FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام خیلی گسترده بررسی شد و معلوم شد ضرر‌های آن خیلی بیشتر از منافعش در شرایط حاضر است.
وی ادامه داد: شرایط حاضر، شرایطی است که ما الان در تحریم هستیم و هر روز هم آمریکا تحریم بیشتری را علیه ملت وضع می‌کند و اروپایی‌ها هم نشان دادند قابل اعتماد نیستند و به هیچ وجه حاضر به همکاری در چارچوب منافع مشترک با ایران نیستند و گوش به فرمان آمریکا هستند.
سلیمانی بیان کرد: خود آقای رئیس جمهور هم یکبار اعلام کرد چرا با اروپایی‌ها صحبت کنیم؛ بلکه می‌رویم با خود کدخدا یعنی آمریکایی‌ها مذاکره می‌کنیم و از همین طریق هم رفتند برجام را به تصویب رساندند.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در واقع شرایط حاضر به هیچ وجه به نفع ایران نیست، که وارد مسائلی چون FATF شود زیرا آن‌ها در این شرایط هر کاری هم ایران انجام دهد باز آن‌ها بهانه خودشان را رها نمی‌کنند.
وی ادامه داد: برجام نشان داد، با امضای چنین قراردادهایی نمی‌تـ‌وان بهانه را از دشمن گرفت. دشمن دنبال بهانه است و همین سازوکارهای جهانی که در اختیارش است نشان می‌دهد این تفکر که بهانه را از دشمن بگیریم درست نیست.
سلیمانی خاطر نشان کرد: فرض کنید FATF اجرایی شد، آیا مسائل مالی کشور حل می‌شود؟، خیر واقعاً اینطور نمی‌شود چون کسی که تصمیم می‌گیرد آمریکا است و یک طرفه هم عمل می‌کنند و کاری به کشورهای دیگر ندارند.
وی با اشاره به کشورهای تصمیم گیرنده در FATF اظهار داشت: کشورهای تصمیم گیرنده در FATF، عربستان و اسرائیل و از این قماش هستند. اینها نیز دنبال زمین زدن و بهانه تراشی برای ایران هستند. حتی اگر ایران FATF را هم امضا کند غربی‌ها بهانه می‌آورند.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از هر زاویه‌ای نگاه کنید،در شرایط کنونی حضور در FATF هیچ نفع و سودی برای ایران ندارد. از آنطرف FATF خسارت فراوانی دارد. چون در شرایط تحریمی هستیم باید راهکارهایی پیدا شود که تحریم را دور بزنیم و نسبت به کم اثر کردن تحریم عمل کنیم.
وی افزود: نتیجه FATF مکمل تحریم‌‌های آمریکا و اروپا خواهد بود و عملا همه راه‌های دور زدن تحریم‌ها را بر روی ملت ایران می‌بندد. ورود به FATF شاید باعث شود واردات برخی کالاهای اساسی و یا صادرات نفت مختل شود.
سلیمانی تصریح کرد: تحریم‌ها باعث شده اجازه ورود پول‌های ایران به داخل کشور داده نشود، لذا FATF می‌شود مکملی برای تحریم‌ها باشد. FATF روزنه‌هایی که الان اقتصاد ایران با آنها نفس می‌کشد را می‌بندد و کار را بر ملت ایران سخت‌تر می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم کسانی که دنبال FATF هستند همانهایی هستند که برجام را تصویب کردند و با وعده‌های عجیب و غریب، موجب شدند کار بر ملت ایران اینهمه سخت شود لذا نباید به حرف اینها گوش داد.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نباید استدلال و تحلیل‌های این افراد را قبول کنیم. تجربه نشان داده این افراد بدون عقل و کارشناسی صحبت می‌کنند و نتیجه آن زمین‌گیر کردن ملت ایران خواهد بود.
سلیمانی با تاکید بر اینکه الان مشخص شده برجام همه‌اش خسارت بوده است، اظهار داشت: اگر الان FATF تصویب شود نتیجه‌اش را چه کسی قبول می‌کند. آیا این افرادی که در داخل به دنبال تصویب FATF هستند از جمله رئیس جمهور و وزیر امور خارجه؛ تضمین می‌دهد با FATF نه همه مشکلات بلکه برخی از آن حل شود.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حالی که شاهد هستیم رئیس جمهور و وزیر امور خارجه چنین تضمینی نمی‌دهند، زیرا برای آن‌ها هم روشن است که FATF مشکلی را رفع نمی‌کند لذا اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، باید برای بررسی FATF حواسشان را جمع کنند و با طناب این برجامیون به چاه نروند و ملت ایران را به چاه نیاندازند و دریچه‌هایی که الان بروی ملت ایران باز است را نبندند.
انتهای پیام/۴