حالت تاریک
مسئول بسیج اساتید خراسان‌جنوبی خبرداد

برگزاری وبینار 30 هزار نفری بسیج اساتید

برگزاری وبینار 30 هزار نفری بسیج اساتید

مسئول بسیج اساتید گفت: اجتماع 30 هزار نفری بسیج اساتید کشور فردا به صورت هم‌زمان با کل کشور با حضور فرمانده کل سپاه و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار خواهد شد.

سید جواد حسینی واشان مسئول بسیج اساتید خراسان‌جنوبی در گفتگو با خبرنگارخاورستان، از برگزاری اجتماع و نشست 30 هزار نفری بسیج اساتید کل کشور خبرداد و گفت: این نشست در همه‌ی استان‌ها به صورت وبیناری و جلسه‌ی حضوری آن در تهران برگزار می‌شود.

وی افزود: این اجتماع در خراسان‌جنوبی و در شهر بیرجند فردا ساعت هشت و نیم صبح در تالار ولایت دانشگاه بیرجند برگزار می‌شود و شهرستان‌های فردوس، قاین و طبس به این برنامه به صورت وبینار وصل شده و در این برنامه حضور پیدا می‌کنند.

حضور فرمانده کل سپاه در وبینار

مسئول بسیج اساتید خراسان‌جنوبی با بیان این‌که این اجتماع به مناسبت هفته‌ی بسیج برگزار می‌شود، گفت: مسئولان کشوری از قبیل وزیرعلوم، فرمانده کل سپاه و یکی از روسای قوای سه گانه در جلسه سخنرانی خواهند کرد.

حسینی‌واشان یادآورشد: بخشی از جلسه نیز به ارائه گزارش بسیج اساتید اختصاص دارد که در خصوص عملکرد جبهه‌ی علمی فرهنگی خواهد بود؛ یکی از برنامه‌های شاخص و مهم بسیج اساتید جبهه‌ی علمی فرهنگی است که متشکل از نخبگان جامعه دانشگاهی و برخی از مسئولان استانی و شهرستانی است که درصدد کمک به ارتقاء نظام حکمرانی هستند.

تشکیل جبهه علمی و فرهنگی در راستای کمک به نظام حکمرانی کشور

وی افزود: اساتیدی که در حوزه نظری فعال هستند با ارائه آرا، نظرات و اندیشه‌های خود، ایده‌ها و طرح‌هایی را مطرح و کمک به حل مسائل، مشکلات بومی استان و شهرستان‌ها کرده و با ارائه برنامه‌هایی نظیر مشاوره و همکاری ‌می‌خواهند به نظام حکمرانی کشوراز جمله دولت، قوه قضاییه و مقننه کمک کنند.

مسئول بسیج اساتید خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: در برنامه‌هایی که از ابتدای امسال در جبهه‌ی فرهنگی بسیج اساتید برگزار شده تاکنون چندین جلسه با مسئولان استان، در بخش‌های گوناگون برگزار شده است.

حسینی‌واشان ادا‌مه‌داد: چهار اندیشکده داریم که این اندیشکده‌ها پس از بررسی مسائل، طرح‌ها و بسته‌های سیاستی خود را راجع به حل مسائل به دستگاه‌های زیربط منعکس می‌کنند که این‌گونه به مسئولان در حل و رفع مشکلات کمک می‌کنند.

وی خاطرنشان‌کرد: بخشی از فعالیت جبهه‌ی علمی فرهنگی توسط اساتید در محیط‌های دانشگاهی با برگزاری کارگاه‌ها، دوره‌های آموزشی، ارتقاء سطح معرفت اساتید و تقویت بنیه‌ی علمی است که توسط اساتید در دانشگاه‌ها اجرا می‌شود.

مسئول بسیج اساتید خراسان‌جنوبی با بیان این‌که تقریبا دو سال است که جبهه‌ی علمی و فرهنگی در بسیج اساتید در حال فعالیت است، گفت: همه‌ی اساتید بسیجی عضو این جبهه هستند که درصدد هستیم همه‌ی اساتید را مجتمع در کمک به موضوعات فرهنگی و علمی، در داخل یا بیرون دانشگاه کنیم که برنامه‌های گوناگونی این نهاد در این راستا دارد.

حسینی‌واشان گفت: در بخش فرهنگی اساتیدی در راستای اعزام سخنران به اقشار مختلف و جاهای دیگر، حضور در مراکز مختلف علمی‌پژوهشی و در راستای جهاد تبیین نقش آفرینی کرده و در خصوص حل مسائل علمی استان و هدایت پایان‌نامه‌های دانشگاهی به سمت بررسی مشکلات استان کمک شایانی می‌کنند.

وی افزود: همه‌ی اساتید بسیجی باید به نوعی در راستای جبهه‌ی علمی فرهنگی نقش آفرین باشند و جلساتی در این راستا هر فصلی یک جلسه با مسئولان استانی و دستگاه‌های مختلف داریم که راه‌های تعامل بیشتر اساتید دانشگاه با بخش‌های اداری، صنعت، حوزه‌های علمیه و غیره مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ اگر هم اساتید طرح و برنامه‌ای داشته باشند یا کاری کرده باشند که به مسئولان بتواند کمک کند آنجا ارائه و درباره آن بحث می‌شود.

بررسی مشکلات استانی در جبهه علمی و فرهنگی بسیج اساتید

مسئول بسیج اساتید خراسان‌جنوبی گفت: از ابتدای امسال چهاربسته سیاستی را آماده کردیم که در سازمان بسیج اساتید کشور ارائه و دفاع شده و جهت کمک به حل مسائل مربوطه به دستگاه‌های اجرائی ارجاع می‌شود که این چهار بسته شامل اسناد بالادستی بانوان است که اندیشکده بانوان در این زمینه کار کرده؛ یک بسته‌ی سیاستی راجع به برگزاری استارتاپ‌های محصولات مزیت دار استان داشتیم که کارشده است.

حسینی‌واشان به ارائه یک بسته‌ی سیاستی فرآوری زرشک، گفت: یک بسته‌ی سیاستی نیز در حوزه گوهر سنگ‌ها و سنگ‌های زینتی کار شده که برای کمک به دستگاه‌های اجرایی ارجاع می‌شود.

وی با اشاره به این‌که غالبا ناظر به مسائل استان و شهرستانی مشکلات بررسی می‌شود، یادآورشد: اساتید موجود در شهرستان‌ها موضوعات شهرستانی را بررسی می‌کنند.

نقش آفرینی تخصصی هدف از ایجاد جبهه‌ی علمی و فرهنگی

مسئول بسیج اساتید خراسان‌جنوبی هدف از ایجاد جبهه‌ی علمی و فرهنگی بسیج اساتید را نقش‌آفرینی تخصصی اساتید دانست و افزود: هر استاد متناسب با تخصصی که دارد در حوزه مربوطه کمک و همراهی می‌کند به عنوان مثال استاد حوزه‌ی علوم انسانی و علوم پایه به مسئولانی که به این حوزه ارتباط دارند کمک یا اساتید علوم فنی مهندسی با دستگاه‌هایی که در حوزه مهندسی و فنی مشغول هستند کمک می‌کنند.

حسینی‌واشان بیان‌کرد: از اواخر دولت قبل جبهه علمی و فرهنگی در دستور کار بود که در این دولت جدی‌تر پای کار آمدیم چراکه استقبال از سوی مسئولان دولتی بیشتر می‌شد فعال‌تر و پویاترشدیم.

برگزاری جلسات با مسئولان سه قوا در استان

وی گفت: این جبهه تنها برای دولت نیست چراکه ما جلسه با رئیس قوه قضائیه در تهران و در سفر استانی ایشان در مرکز استان داشتیم و جلساتی نیز با مسئولان مرتبط با قوه قضائیه در خراسان‌جنوبی داریم، با نمایندگان مجلس جلسه داشتیم که نظرات خود را متناسب با قوانین مطرح کردند؛ نظرات به نمایندگان و دستگاه‌های دیگر نیز منعکس می‌شود چراکه حکمرانی اداره کل جامعه مدنظر است.

وی خاطرنشان‌کرد: یک سری انتقاداتی از سوی اساتید به عملکرد نمایندگان مطرح بود که نمایندگان نیز پاسخ دادند؛ جلساتی با نمایندگان بوده که در خصوص حوزه فعالیت، نقش‍‌‌شان در مجلس و کمیسیون‌های مربوطه داشتیم.

انتهای خبر/ 5

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از