حالت تاریک
  • چهارشنبه, 1402/07/05 شمسی | 2023/09/27 میلادی
گزارشی از وضعیت بازار لوازم مدرسه در بیرجند؛

تفاوت قیمت‌ها باوجود تدابیر نظارتی

تفاوت قیمت‌ها باوجود تدابیر نظارتی

در آستانه سال تحصیلی جدید، تب و تاب خرید لوازم مدرسه در بیرجند بالا گرفته‌ و بازار و مغازه‌های لوازم‌التحریر مملو از شور و هیجان دانش‌آموزان و والدین خسته از فراز و نشیب قیمت‌ها هستند.

به گزارش خاورستان چند روزی بیشتر تا فرارسیدن فصل پاییز و آغاز بهار تعلیم و تربیت و حضور دانش‌آموزان در مدارس و پای درس معلم باقی نمانده‌است.

دانش‌آموزان بیرجندی با کمک خانواده‌ها برای سال تحصیلی جدید و شروع فصل دیگری در کسب علم و دانش آماده می‌شوند، کیف، کفش، لوازم‌التحریر و پوشاک مدرسه از وسایل ضروری و مورد نیاز آنان است از این‌رو بازار خرید و فروش نوشت افزار، کیف و کفش حسابی گرم و پرجنب و جوش است.

حال و هوای بازار  

با نزدیک شدن به ماه مهر دانش آموزان خود را برای یک سال تحصیلی پر از موفقیت و قرار گرفتن پای درس معلم آماده می‌کنند تا به اندوخته‌های علمی خود بیفزایند.

این روزها بازار بیرجند و مغازه‌های لوازم التحریر برای خرید نوشت افزار و اقلام تحصیلی شلوغ است و والدین با حضور در فروشگاه ، لوازم تحصیلی فرزندان خود را تهیه می کنند.

محمدرضا، علی، فاطمه، الناز، مطهره، احمد، رضا و تعداد دیگری از کودکان و نوجوانان بیرجندی، همراه والدین برای خرید وسایل ضروری و مورد نیاز مدرسه به لوازم‌التحریری در شهر بیرجند آمده‌اند، آنان خوشحال و با حوصله مشغول انتخاب دفتر، مداد، خودکار، خط کش، کیف و سایر وسایل مورد نیاز خود بودند و مغازها سرشار از شور و نشاط آنان است.

لوازم‌التحریرهای جذاب و زیبا در فروشگاه‌ها چشمان کودکان و نوجوانان را به خود جلب و شور آنان را برای خرید بیشتر می‌کند، در هیاهوی دانش‌آموزی، هیجان کلاس اولی‌ها برای انتخاب مداد، دفتر، دفترچه و سایر وسایل مورد نیاز دیدنی‌تر است، آنان برای خرید وسایل مدرسه سر از پا نمی‌شناسند.

اگر چه دانش‌آموزان در تکاپوی انتخاب لوازم‌التحریر مدرسه از بهترین شکل و کیفیت هستند اما والدین هم ضمن کمک به فرزندان برای انتخاب وسایل، بیشتر از قیمت‌ها سوال می‌کنند تا با توجه به وضعیت مالی خود لوازم مورد نیاز را خریداری کنند.

افزایش تقاضا

تقاضا برای خرید انواع نوشت افزار، کفش و کیف دانش آموزی ور روزهای اخیر در بازار بیشتر شده و عده‌ای از فروشندگان نیز از این فرصت استفاده کرده و نسبت به افزایش قیمت‌ها اقدام کرده‌اند، این موضوع با تفاوت قیمت‌ها در مغازه ها مشهود است.

مادر نازنین دانش‌آموز مقطع چهارم ابتدایی حین خرید وسایل مدرسه فرزند خود به خبرنگار خاورستان گفت: تهیه نوشت‌افزار تنها یک بخش از لوازم مورد نیاز دانش‌آموزان برای ورود به مدرسه است در کنار این وسایل، لباس فرم، کیف و کفش هم باید خریداری کنیم که با توجه به قیمت‌ها، هزینه زیادی دارد.

وی با اشاره به قیمت‌های متفاوت نوشت‌افزار در فروشگاه‌های لوازم‌التحریر ادامه داد: قیمت یک دفتر با یک شکل و مدل در یک فروشگاه با فروشگاهی دیگر متفاوت است البته این ایام برخی فروشندگان به دنبال سود بیشتر هستند و ما هم چاره‌ای جز تهیه لوازم مدرسه نداریم.

اگر چه برخی از خانواده‌ها از قیمت‌ بالای نوشت‌افزار و سایر وسایل مورد نیاز مدرسه گلایه داشتند، والدینی هم بودند که بی دغدغه برای فرزندانشان خرید می‌کردند.

تفاوت قیمت‌ها

تعدادی از فروشگاه‌ لوازم‌التحریر فعال در شهر مشتری بیشتری دارند و معمولا خانواده‌ها برای خرید به این مغازه‌ها مراجعه می‌کنند طوری که حتی در ساعت‌های پایانی شب هم افراد بسیاری برای خرید در این فروشگاه‌ها حضور دارند، در بررسی‌های انجام شده در یک مغازه‌ انواع دفتر با سایزها و مدل‌های مختلف از ۲۰ هزار تا بیش از ۱۰۰ هزار تومان و در مغازه‌ ای دیگر از ۲۵ هزار تا ۱۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

یکی از فروشندگان درباره وضعیت بازار فروش لوازم‌التحریر و قیمت‌ در آستانه بازگشایی مدارس اظهار کرد: طی چند روز اخیر حضور دانش‌آموزان و خانواده‌ها برای خرید لوازم مدرسه در بازار چشمگیر است.

محمودی با اشاره به افزایش قیمت نوشت‌افزار خاطر نشان کرد: قیمت انواع دفتر در سال جاری نسبت به سال گذشته تقریبا ۳۵ درصد و سایر وسایل مدرسه از جمله خودکار، مداد و پاک کن ۲۵ درصد افزایش یافته است.

این فروشنده بیان کرد: اگر چه خانواده‌ها در حین خرید از قیمت‌ها گلایه دارند اما برای تهیه وسایل مورد نیاز فرزند خود چیزی کم نمی گذارند.

فعالیت ۸۵ لوازم‌التحریر در بیرجند

حمید سلیمانی، رئیس اتحادیه ارتباطات و محصولات فرهنگی بیرجند با اشاره به این که کمبودی در بازار لوازم‌التحریر وجود ندارد گفت:با توجه به این‌که قیمت لوازم‌التحریر ایرانی به نسبت لوازم التحریر خارجی مناسبت‌تر است مردم بیشتر تمایل برای خرید لوازم‌التحریر ایرانی دارند.

وی با اشاره به فعالیت ۸۵ واحد صنفی لوازم‌التحریر در بیرجند افزود: دفتر تعاونی به صورت محدود در بازار موجود است و در کنار دفترهای ساده تعاونی دفترهای فانتزی با کیفیت بهتر و البته قیمت‌های بالاتر نیز در واحدهای صنفی لوازم‌التحریر وجود دارد که خانواده‌ها بر حسب توان خود خریداری می‌کنند.

وی در زمینه استقبال مردم از خرید محصولات با طرح‌های ایرانی- اسلامی گفت: قیمت دفتر ۲۰۰ برگ فنری حدود ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان است به عنوان مثال خودکار ساده با قیمت چهار هزار تومان وجود دارد ولی همین خودکار در طرح‌های فانتزی که مورد علاقه کودکان و نوجوانان است به ۱۶ هزار تومان نیز می‌رسد.

اجرای طرح نظارتی

احمد آریافر، سرپرست سازمان صمت خراسان جنوبی نیز گفت: طرح نظارتی بازار ویژه بازگشایی مدارس به منظور تأمین، توزیع و ارائه به موقع کالا، نظارت و بازرسی بر قیمت و خدمات اولویت‌دار تا ۱۵ مهر ماه اجرا می‌شود تا از افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها و بروز تخلف‌های احتمالی جلوگیری شود.

وی با اشاره به افزایش تقاضا برای خرید کالاهای مرتبط همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی مراکز آموزش عالی گفت: در این طرح نظارتی کالاهایی از جمله نوشت افزار، کیف، کفش و سایر ملزومات تحصیلی همچنین خدمات آموزشی، شهریه مدارس غیر دولتی و غیرانتفاعی و سرویس مدارس از سوی بازرسان رصد می‌شود.

آریافر ادامه داد: وحدت رویه در اقدامات نظارتی و کنترل بازار با هدف ایجاد آرامش از دیگر هدف‌های اجرای این طرح نظارتی است.

وی افزود: همچنین در مدت اجرای طرح از ظرفیت سایر دستگاه‌های نظارتی برای بازرسی و رصد دقیق کالاها و خدمات هدف استفاده می‌شود.

به گفته وی مردم در صورت مشاهده هرگونه تخلف اعم از گران‌فروشی و درج نکردن قیمت، مراتب را به سامانه تلفنی ۱۲۴ اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان اعلام کنند.

انتهای گزارش/

تفاوت قیمت‌ها باوجود تدابیر نظارتی

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از