حالت تاریک
سخنگوی دولت در جمع دانشجویان بیرجند:

نهضت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام مسئله اولویت‌دار دولت است

نهضت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام مسئله اولویت‌دار دولت است

‌سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه نهضت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام مسئله اولویت‌دار دولت است، گفت: طی دو سال گذشته ۲۰ نفر در دولت در مقابله با فساد برکنار شدند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «خاورستان»، علی بهادری جهرمی در گفت‌و‌گوی صمیمانه با دانشجویان بیرجند اظهار کرد: اگرچه زبان دولت و عملکرد رسانه‌ای دارای ضعف است اما عدم اطلاع جامعه و دانشجویان از دستاوردهای دولت تنها به دلیل ضعف رسانه نیست.  

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت سیزدهم در شروع فعالیت خود دارای مشکلات زیادی بود، ادامه داد: طی دهه گذشته شاهد دگرگونی در حوزه رسانه هستیم و شبکه‌های فضای مجازی مرجع اصلی تبادل اطلاعات شده‌اند.


 بهادری جهرمی گفت: بار مسئولیت ایجاد زمینه‌های اطلاع‌رسانی بر عهده دولت است اما باید شرایط موجود درست تحلیل شود؛ اوایل فعالیت دولت سیزدهم تورم اقتصادی ۱۰۳ درصد بود که با اصلاحات سیاسی دولت از ریل سه رقمی خارج شد.


وی با اشاره به عوارض واردات خودرو، تصریح کرد: در حوزه کالاهای اولیه و اساسی، زمانی که دولت کتاب‌نامه سود بازرگانی را تصویب کرد، عموم عوارض را کمتر از نصف کردیم اما عوارض کالاهای مصرفی نهایی را افزایش دادیم.

با پشتیبانی مردم مافیای خودرو را زمین می‌زنیم
سخنگوی دولت با بیان اینکه حتما مانند سایر حوزه‌ها، فساد در خودروسازی وجود دارد اما با پشتیبانی مردمی مافیای خودرو را زمین می‌زنیم، ادامه داد: رئیس جمهور انتهای سال ۱۴۰۰ هشت دستور در این زمینه صادر کردند که اجرایی می‌شود.

بهادری جهرمی با اشاره به نیاز کشور به یک میلیون و ۵۰۰ خودرو در سال، عنوان کرد: خودروهای با کیفیت پایین کنار گذاشته می‌شود و هدف‌گذاری کرده‌ایم در سال جاری نیاز کشور به خودرو پاسخ داده شود.

وی یادآور شد: در سال ۱۴۰۰، تولید خودرو به زیر ۸۰۰ هزار مورد در سال کاهش یافته بود.

وی در ادامه در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه بیرجند با طرح این سئوال که مشکلات اقتصادی از کجا شروع شد، افزود: ‌در این خصوص دانشجویان باید تحلیل دقیقی داشته باشند؛ ببینید در پنج سال گذشته حال اقتصادی کشور خوب نبوده است، چرا که در مقطعی عده‌ای معتقد بودند کلید حل مشکلات در فراسوی مرزها‌ست.

نهضت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام مسئله اولویت‌دار دولت است

سخنگوی دولت از نهضت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام در کشور خبر داد و افزود: نهضت دوم دولت این است که مسئله‌ای بر زمین نماند؛ بلکه ریشه‌یابی و رفع شود.

وی مبارزه با فساد را دستور کار جدی دولت دانست و افزود: در دو سال گذشته دولت ۲۰ برکناری به دلیل مواردی مانند تخلف و مفاسد اقتصادی داشته است.

بهادری جهرمی، با بیان اینکه در دو سال گذشته برای ۱۲۰۰ شرکت وابسته به دولت شفافیت مالی صورت گرفته است، افزود: از دو سال قبل لیست ابر بدهکاران بانکی بصورت برخط در دسترس قرار گرفته است؛ همچنین تقریبا تمام بانک‌ها از زیان‌دهی خارج شده‌اند.

وی با بیان اینکه این دولت مالیات را از ۲۵ درصد برای تولیدکننده به ۱۸ درصد کاهش داده است، گفت: فرارهای مالیاتی شناسایی شده و درآمدهای مالیاتی به دو برابر افزایش یافته است.

بهادری جهرمی، ادامه داد: شروع دولت ۲.۵ میلیون مؤدی مالیاتی داشتیم که امروز به ۹ میلیون مؤدی مالیاتی رسیده است.

اجرای نخستین خط انتقال فرآورده از شرق تا شمال کشور

وی با بیان اینکه سال ۱۴۰۱ رکورد تجارت خارجی غیرنفتی شکسته شد، افزود: نفت سرمایه کشور است و نمی‌توان فروخت و هزینه کرد؛ بلکه باید با فروش آن، سرمایه‌گذاری کنیم.

بهادری جهرمی، بیان کرد: دولت کمر همت را بسته و در  راستای حمایت از کشاورزان داخلی، نرخ قیمت‌گذاری گندم را دو برابر کرده است؛ بنابراین به افزایش تولید گندم رسیده‌ایم.

وی، با بیان اینکه رشد اقتصادی شش ماهه اول بالای ۷ درصد شده که گامی موثر برای فعالان اقتصادی است، گفت: اولین رسالت دولت مبارزه با جرم و فساد بوده و حاکمیتی که با مجرم برخورد نکند، باید پاسخگو باشد.

بهادری جهرمی با اشاره به اقتصاد استان و جهان‌گرایی بیان کرد: توسعه زیرساخت‌هایی مانند آب، برق و آب اصلی‌ترین مؤلفه برای توسعه هر منطقه است و نگاه دولت به این مهم معطوف شده است.

وی با بیان اینکه دولت در شرق کشور به طور همزمان ۱۳ جبهه کاری تشکیل داده است، گفت: راه‌آهن و ریل شرق کشور یکی از اولویت‌های دولت بوده و دوبانده‌ کردن جاده‌ها را هم در دستور کار قرار داده است.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه دولت برای نخستین بار خط انتقال فرآورده را در دستور کار قرار داده است که از شرق تا شمال کشور اجرایی می‌شود، در ادامه بیان کرد: ۸۰ هزار مگاوات تولید برق در کشور داریم که در این دولت افزایش یافته است.

ظرفیت جذب ۵ هزار نخبه دانشگاهی در دولت

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای اشتغال دانشجویان، بیان کرد: در دولت سیزدهم در کنار جذب‌های آزمونی، فرایندی اختصاصی برای جذب نخبگان دانشگاهی تعریف شده و تا سقف ۵ هزار نفر برای آن سهمیه داریم.

بهادری جهرمی ادامه داد: در بخش خصوصی با پیگیری دیگر دستگاه‌ها، ۴ هزار نفر از ورودی‌های امسال در بخش خصوصی بورس شده‌اند.  

وی با بیان اینکه در سال جاری هنرستان‌هایی در جوار صنعت تعریف‌ شده است، افزود: در حوزه دانشگاه و مهارت‌آموزی هم به دنبال این هستیم که کارورزی‌ها را در کشاورزی، صنعت و غیره تعریف کنیم. 

سخنگوی دولت در ادامه افزود: پنج خط انتقال آب تعریف شده که همزمان پیش می‌روند، که خط انتقال آب به خراسان جنوبی ۱۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با بیان اینکه عدالت، محور نگاه دولت بوده است، گفت: در پرداخت یارانه‌ها دهک‌های پایین میزان بیشتری دریافت می‌کنند و در پرداختی حقوق هم حداقل‌بگیرها مورد توجه قرار گرفته‌اند.


انتهای خبر/

نهضت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام مسئله اولویت‌دار دولت است

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از