حالت تاریک
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی:

شعب ویژه جرایم انتخاباتی در خراسان‌جنوبی تشکیل می‌شود

شعب ویژه جرایم انتخاباتی در خراسان‌جنوبی تشکیل می‌شود

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: شعب خاص انتخابات در دادگستری تشکیل می‌شود تا به تخلفات و جرایم احتمالی این حوزه با فوریت رسیدگی شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خاورستان، حجت‌الاسلام علی موحدی‌راد روز یکشنبه در اولین جلسه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی استان خراسان جنوبی، بر لزوم پیشگیری از وقوع جرم در حوزه انتخابات تاکید کرد و گفت: البته فضا نباید امنیتی شود که بر شور انتخابات اثر منفی داشته باشد اما آنچه قانون شده، فصل‌الخطاب برای همه بخش‌هاست.

وی افزود: صیانت از آرای مردم مهمترین هدف در پیشگیری از جرایم انتخاباتی است لذا شرایط لازم برای تبلیغ داوطلبان در زمان مناسب و انتخاب اصلح از سوی مردم باید فراهم شود تا شاهد رشد و تعالی کشور باشیم.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: فضای انتخاباتی در استان باید عاری از هر گونه جرم و تخلف باشد همچنین رصد دقیق انجام شود که داوطلبان یا طرفدارانشان تخلف از قانون نداشته باشند.

وی عنوان کرد: کارکنان دولت و مجریان، حق دخالت در انتخابات را ندارند به این معنا که له یا علیه فردی نباید اقدامی انجام دهند.

حجت الاسلام موحدی‌راد گفت: برنامه‌های ارشادی و آموزشی برای مجریان انتخابات پیش‌بینی شده تا انتخابات پرشور با سلامت و امنیت کامل با حضور حداکثری مردم برگزار شود.

وی افزود: خدماتی که نظام و دولت برای مردم انجام داده در راستای امیدآفرینی باید اطلاع رسانی و آنچه گره گشایی شده است، تبیین شود.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: نشر اکاذیب و اقدامات مجرمانه درخصوص نامزدهای انتخاباتی از طریق فضای مجازی باید به طور دقیق رصد شود که منجر به تشویش اذهان عمومی نشود.

وی ادامه داد: ۲۴۵ داوطلب برای انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه‌های انتخابیه خراسان جنوبی ثبت نام کردند که در مرحله اول رسیدگی به صلاحیت آنان ۱۶۰ نفر معادل ۶۵ درصد تایید صلاحیت شده‌اند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: از آنجایی که در دولت سیزدهم اولین انتخابات برگزار می‌شود همه بخش‌های قضایی در برگزاری مطلوب این انتخابات باید کمک کنند.

حجت‌الاسلام علی نسایی زهان افزود: با سرعت و دقت به جرایم انتخاباتی در استان رسیدگی می‌شود اما در نحوه اعلام تخلفات باید حساسیت به خرج داد تا بی جهت علیه فردی گزارش نوشته نشود زیرا دنبال مچ‌گیری نیستیم.

وی بیان کرد: اصل اول پیشگیری از وقوع جرم است لذا در این زمینه باید توان همه بخش‌ها در آموزش و اطلاع رسانی به کار گرفته شود.

رئیس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی هم گفت: ادارات کل باید با ستاد انتخابات استان، شهرستان‌ها و هیات‌های اجرایی در زمینه تامین امکانات و نیروی انسانی مورد نیاز همکاری کنند و در این زمینه هیچ عذری پذیرفته نخواهد بود.

سید محمدرضا طالبی بر رعایت اصل بی‌طرفی مقامات و پرهیز از دخالت در انتخابات تاکید کرد و افزود: مشارکت، سلامت، رقابت و امنیت مهمترین ارکان انتخابات است و در این زمینه باید مراقب نقشه‌های دشمن باشیم.

وی عنوان کرد: در حوزه رقابت شاهد اتفاق خوبی بودیم و نخبگان و فرهیختگان جامعه طبق احساس مسئولیتی که داشتند پنج برابر ادوار گذشته پیش ثبت نام کردند و ثبت نام نهایی ۲.۵ برابر ادوار گذشته بود که نشان از رقابت بسیار خوب در حوزه انتخابات است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: در زمینه سلامت انتخابات هم به طور مرتب تذکرات لازم داده شده و ابلاغیه‌ها و اطلاعیه‌ها لحظه‌ای به فرمانداران، بخشداران و هیات‌های اجرایی ارسال شده است.

وی ادامه داد: کلاس‌های آموزشی برای فرمانداران و بخشداران برگزار شده است و شاهد تعامل خوبی بین هیات‌های اجرایی و دفاتر نظارت هستیم که نشان از سلامت انتخابات دارد.

طالبی گفت: با توجه به جرم انگاری قانون جدید، قانون انتخابات به همه عوامل اجرایی ابلاغ شده و آزمون هم گرفته خواهد شد.

رئیس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی گفت: آمادگی در حوزه مخابرات باید وجود داشته باشد که شعب اخذ رای به شبکه ارتباطی متصل باشند و مشکلی در صحت‌سنجی و احراز هویت نداشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه مشارکت انتخاباتی همه افراد مسئول هستند افزود: دولت سیزدهم دستاوردهای زیادی داشته و پروژه‌های نیمه تمام به بهره‌برداری رسیده که بیش از یک دهه بر زمین مانده بود لذا تبیین این اقدامات در امیدآفرینی اثرگذار است.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری ۱۱ اسفند امسال در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

 

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از