حالت تاریک
مدیرکل دفتر بازرسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

۲۵۰۰ عضو هیات‌علمی کشور جزو ۲درصد برتر‌دنیا هستند

۲۵۰۰ عضو هیات‌علمی کشور جزو ۲درصد برتر‌دنیا هستند

مدیرکل دفتر بازرسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ عضو هیات علمی دانشگاه‌های کشور جزو ۲ درصد اساتید برتر جهان هستند و حدود هزار نفر جزو یک درصد محققان برتر دنیا محسوب می‌شوند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «خاورستان»، حامد کرمی روز سه‌شنبه در جشنواره جهادگران علم و فناوری همزمان با جشنواره امام علی (ع) نیروهای مسلح استان خراسان جنوبی اظهار کرد: نزدیک به ۸۱ هزار نفر عضو هیات علمی داریم که ۳۰ درصد آن را بانوان تشکیل می‌دهند.

مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: حدود سه هزار مرکز آموزش عالی در کشور فعال است در صورتی که پیش از انقلاب در برخی استان‌ها حتی یک کلاس درس آموزش عالی نبود و اکنون ۵۰ درصد دانشجویان دختر هستند.

کرمی ادامه داد: از این رو در آستانه مرجعیت علمی شدن دنیا هستیم و با قابلیت و تولید علم می‌توانیم در بخش‌هایی از علوم به مرجعیت برسیم اما استفاده از دانش حائز اهمیت است که باید با توانایی همراه شود.

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۳ سیاست‌های کلی علم و فناوری از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد و دانش باید تبدیل به فناوری و کالا شود گفت: صنایعی از گذشته داشته‌ایم اما دانش بنیان نبوده، در صورتی که قبل از تولید صنعتی باید ایده، طرح و نمونه‌های آزمایشگاهی وجود داشته باشد تا تولید صنعتی دانش بنیان شکل گیرد.

کرمی گفت: اکنون زمینه تبدیل علم به فناوری فراهم شده و ۵۴ پارک علم و فناوری در کشور وجود دارد که ۱۳ هزار واحد فناوری در آنها مستقر بوده و زمینه‌ای برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان است.

وی افزود: این پارک‌های علم و فناوری موجب اشتغال و کسب درآمد شده و برای گسترش حوزه فناوری برنامه‌هایی از سوی دولت سیزدهم در حال پیاده سازی است.

مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: این وزارتخانه در دولت سیزدهم اعتقاد راسخ برای پیاده سازی فرمایش رهبری در حوزه فناوری دارد و معاونت مستقل تحت عنوان فناوری در وزارت علوم شکل گرفته است.

وی اظهار داشت: همچنین اولین بار بورسیه‌های صنعتی در آزمون سراسری شکل گرفت و پذیرفته شدگان بورسیه صنایع مهم و بزرگ می‌شوند تا اطمینان خاطری نسبت به آینده داشته باشند.

کرمی گفت: طرح سرباز پژوهشگر و فناور با ارزش پست دکتری نیز امسال از مقام معظم رهبری مجوز گرفت و امروز دانشجویانی داریم که دوره سربازی، پژوهشی و فناوری با هم را می‌گذرانند.

وی افزود: در برنامه هفتم توسعه نیز بودجه خوبی برای حوزه پژوهشی دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است تا ارتقای جایگاه چهاردهم علمی دنیا محقق شود.

مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری مرجعیت زبان فارسی در حوزه علم و فناوری است تا هر کسی به دنبال علم است، زبان فارسی را فرا بگیرد و اکنون چند مجله به زبان فارسی نمایه‌سازی شده که می‌تواند مرجع دانش پژوهان از سراسر دنیا باشد.

وی با اشاره به بنیان‌های عقیدتی و ایمانی نظام افزود: استفاده از علوم و فنون پیشرفته بشری و تلاش در به کارگیری آن یکی از اصول اعتقادی جمهوری اسلامی ایران بوده که در قانون اساسی ذکر شده است.

کرمی گفت: قانون اساسی تکالیف نظام را مطرح و دولت را به تقویت روح ابتکار در همه زمینه‌های علمی تکلیف کرده است همچنین تامین خودکفایی در علوم و فنون در قانون دیده شده که نشان از آینده‌نگری بزرگان انقلاب دارد.

وی با اشاره به اینکه از دهه ۹۰ میلادی رتبه‌بندی کشورها به لحاظ علمی آغاز شد گفت: در اولین دوره این رتبه‌بندی، ایران در عرصه‌های علمی دنیا رتبه پنجاه و چهارم را داشت اما امروز با تلاش‌ها و حمایت‌های مقام معظم رهبری این رتبه به ۱۵ رسیده و هدفگذاری شده است که در برنامه هفتم به ۱۴ برسیم.

مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: این رتبه معدل علوم مختلف است و گاهی در یک علم ممکن است رتبه کمتر یا بیشتر باشد اما جهش علمی در کشور سرعت گرفته که به برکت مجاهدت‌ها بوده و نیروهای مسلح پیشران آن هستند.

وی در پایان گفت: به لحاظ جایگاه علمی وضعیت فوق العاده‌ای داریم و مرجعیت علمی نیز از سوی رهبری مطرح شده است که باید با تلاش فراوان به آن دست یابیم.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از