حالت تاریک
بررسی چالش کمبود فضای دانشگاه فرهنگیان درشورای شهر؛

انتقال دانشجویان فرهنگیان بیرجند از شایعه تا واقعیت

انتقال دانشجویان فرهنگیان بیرجند از شایعه تا واقعیت

موضوع انتقال دانشجویان فرهنگیان بیرجند به قاین و کمبود فضای آموزشی و خوابگاهی این دانشگاه،در شورای شهر مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت.

به گزارش خاورستان؛ موضوع انتقال دانشجویان فرهنگیان بیرجند به قاین و کمبود فضای آموزشی و خوابگاهی این دانشگاه، در جلسه هفته گذشته شورای شهر مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت.


طی هفته گذشته موضوع " انتقال تعدادی از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان بیرجند به قاین" یکی از مباحث اصلی مطرح شده در صحن شورای شهر بیرجند بود. این موضوع در جلسه روز شنبه این هفته مطرح و اعضای شورا درباره تبعات آن نظراتی را مطرح کردند و مقرر شد که جهت بررسی دقیق تر موضوع و با توجه به درخواستها و مطالبات مردمی، مسئولان مربوطه برای ارائه توضیحات به صحن شورا بیایند که روز گذشته جلسه ای با حضور اعضای شورای شهر، حجت الاسلام اکبری مطلق سرپرست امور پردیس های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی و سید علیرضا موسوی نژاد مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی در این خصوص برگزار شد.


رئیس شورای شهر بیرجند در ابتدای این جلسه ضمن تبریک مهرماه و آغاز بازگشایی مداری و همچنین تبریک هفته وحدت به طرح موضوع پرداخت.


حجت الاسلام و المسلمین عبدالرزاق نژاد اظهار داشت: در جلسه گذشته، اعضای شورای شهر نظراتشان را در مورد شائبه ایجاد شده در خصوص انتقال دانشجویان دانشگاه فرهنگیان بیرجند به قاین، مسائل و تبعات آن ارائه کردند.


وی با اشاره به اینکه دانشگاه فرهنگیان بیرجند 1300 دانشجو دارد که 500 دانشجو را به قاین منتقل کرده اما باز هم مشکل کمبود فضا دارد، اظهارکرد: در شرایط کمبود فضای خوابگاهی، دانشگاه فرهنگیان راحت ترین راه را انتخاب و با انتقال 500 دانشجو به این شهر، تقاضا کرده که در قاین هم ردیفی به عنوان شعبه دانشگاه تعریف شود.


رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند با بیان اینکه به نظر می رسد که این تعریف مورد قبول شورای شهر و طبیعتا مردم بیرجند نیست، تصریح کرد: این اقدام باید در زمانی انجام شود که خود دانشگاه فرهنگیان بیرجند به سطح قابل قبولی از نظر نیروی انسانی، امکانات و فضای آموزشی قرار بگیرد و وقتی که خودش مقتدر شد، سپس شعبه های دیگری را در شهرهای دیگر استان ایجاد کند.


یکی از اعضای شورا در این جلسه اظهار داشت: انتقال دانشجویان به قاین، از نظر امکانات، فضا، اساتید، کیفیت آموزشی و تبعات جاده ای مورد بحث است. همچنین بر اساس اعلام آموزش و پرورش، این اداره کل در قاین هم کمبود فضای آموزشی دارد و به دلیل تحت فشار بودن، مرکز عقیله قاین را به دانشگاه فرهنگیان واگذار کرده است.


عضو دیگر شورا در این خصوص یادآور شد: هدف شورا از برگزاری جلسه این بود که به عنوان یک دستگاه حاکمیتی، پیگیری نموده و دستگاه های اجرایی را ملزم کند تا فضاهای مازاد و یا مورد استفاده کم اهمیت را در اختیار دانشگاه فرهنگیان بگذارند و همچنین پیگیری های دیگری برای تسریع در تخصیص اعتبارات دانشگاه فرهنگیان برای ساخت فضای آموزشی و خوابگاهی انجام دهد.


رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند افزود: در این جلسه مقرر شد تا شورای شهر بیرجند با همراهی سازمان های دیگر در خصوص تامین خوابگاه مورد نیاز اقدام کند، که در صورت تامین فضا دانشگاه فرهنگیان هم دانشجویان بیرجند که قاین منقل شده اند را به بیرجند برگرداند.


موضوع انتقال دانشجویان به قاین شایعه است

 

دکتر جواد اکبری مطلق رئیس امور پردیس های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی نیز در خصوص جلسه روز گذشته شورای شهر، اظهارکرد: متاسفانه شایعه شده که دانشجویان دانشگاه فرهنگیان بیرجند به دلیل کمبود خوابگاه در بیرجند به قاین منتقل می شوند که این موضوع کاملا کذب است و قرار نیست دانشجوی بیرجندی بخاطر کمبود خوابگاه به جایی منتقل شود.

وی افزود: در سال گذشته به دلیل بیماری کرونا و همچنین به یکباره حضوری شدن دانشگاه ها، 200 دانشجو به قاین منتقل شدند که البته این موضوع هم با چهار شرط اجرایی شد از جمله تامین خوابگاه رایگان، کلاس رایگان، تامین استاد از خود قاین و همچنین اینکه دانشجویان از توابع همان منطقه باشند، مثل دانشجوهایی که از مشهد، تایباد، خواف و ... می آمدند.

اکبری مطلق با تاکید بر اینکه امسال هیچ دانشجویی از بیرجند به قاین منتقل نمی شود، گفت: هر دانشجویی که امسال در قاین تحصیل می کند، خودش دفترچه کنکور، شهر قاین را انتخاب کرده است و بنابراین این شایعه از ریشه دروغ بود.

وی با بیان اینکه از 200 دانشجویی که سال گذشته به قاین رفتند، 100 دانشجو در همانجا مانده و 100 دانشجو هم به بیرجند برگشته اند، عنوان کرد: بنده در جلسه شورا تاکید کردم که اگر در بیرجند فضای خوابگاهی تامین کنید، حتما دانشجویانی که در قاین مانده اند را به بیرجند برمی گردانیم. هزینه های اجاره خوابگاه سرسام آور است

رئیس امور پردیس های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی تشریح کرد: امسال 800 دانشجو در بیرجند شامل 400 دانشجوی پسر و 400 دانشجوی دختر، خوابگاه ندارند که در این خصوص یک فضای خوابگاهی شخصی را برای دختران و خوابگاه دانشگاه آزاد را برای پسران اجاره کرده ایم. اکبری مطلق ادامه داد: هزینه درخواستی دانشگاه آزاد برای دو ترم هر دانشجو 10 میلیون تومان و خوابگاه شخصی هم 5 میلیون تومان است، از طرف دیگر هزینه حمل و نقل دانشجویان هم هست که در این خصوص شهرداری بیرجند برای هر اتوبوس، 65 میلیون تومان هزینه طلب کرده است.

وی افزود: بر این اساس هزینه اجاره خوابگاه دانشگاه آزاد 6 میلیارد و 400 میلیون تومان، خوابگاه شخصی 4 میلیارد و 500 میلیون تومان و هزینه اتوبوس هم 240 میلیون تومان در هر ماه می شود که دانشگاه فرهنگیان زیر بار پرداخت چنین هزینه هایی نمی رود و تاکید کرده که هزینه را سرشکن و از فضای دانشسراهای آموزش و پرورش استفاده کنید. اگر هم این هزینه را از محل اعتبارات طرح جامع دانشگاه برداشت کنیم، فضای خوابگاهی و آموزشی دانشگاه ساخته نخواهد شد و سال بعد با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم بود.

اکبری مطلق اظهارکرد: با توجه به کمبود فضای دانشگاه فرهنگیان استان، امسال ظرفیت پذیرش دانشجوی استان را صفر اعلام کردیم، اما با تاکید بر کمبود معلم و لزوم حل مشکل کشور، ظرفیت 400 نفر را اعلام کردیم که متاسفانه سهمیه استان 890 نفر یعنی بیش از دو برابر ظرفیت اعلام شده، تعیین شد.

وی بیان کرد: امسال در دفترچه کنکور، شهر قاین هم کد گرفت که به شرط واگذاری مرکز آموزشی عقیله که وقف دانشگاه فرهنگیان هم هست، 500 دانشجو به قاین خواهند رفت.

او ادامه داد: اگر در بیرجند هم خوابگاه تامین شود، آمادگی داریم تا دانشجویان سهمیه بیرجند که پارسال به دستور شورای تامین استان و برای رفع مشکل خوابگاهی به قاین رفته بودند را به بیرجند برگردانیم. سرپرست امور پردیس های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی گفت: برای رفع مشکل فضا، موضوع را از خوسف هم پیگیری کردیم و امکان تفاهم با دانشگاه پیام نور برای فضای آموزشی وجود دارد، اما متاسفانه برای تامین خوابگاه به جای دانشسرا، مدرسه می دهند که چون دانشجو نیاز به سلف، جای خواب، حمام و ... دارد، مناسب نیست.

وی افزود: در بیرجند هم هزینه اجاره اعلام شده بالاست و دانشگاه فرهنگیان تامین آن را نمی پذیرد، از طرف دیگر دانشگاه آزاد اعلام کرده تا قرارداد را امضا نکنید، حق ورود دانشجو ندارید. شورا به جای توجه به شایعات، مشکل خوابگاه را حل کند اکبری مطلق با تاکید بر اینکه بهتر است شورا به جای توجه به شایعات، مشکل خوابگاه را حل کند، اظهارکرد: متاسفانه در حالی که دانشگاه فرهنگیان در بحران کمبود فضا دست و پا می زند، برخی دیگرشایعه درست می کنند. اگر فضایی پیدا شود که برای دانشگاه هزینه نداشته باشد، قطعا دانشجویان را خواهیم برد و پشتوانه ما هم شخص آقای استاندار است.

وی بیان کرد: متاسفانه ذهن عده ای از اعضای شورا جزیره ای کار می کند و تعصب های عجیب غریبی دارند و تصور می کنند اگر دانشجو از بیرجند به شهرهای اطراف برود، این ضعف مرکز استان خواهد بود، در حالی که هم اکنون استان های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، یزد، کرمان و ... هر کدام چندین مرکز فرهنگیان در شهرهای مختلف استان شان دارند. همچنین دانشجویان فرهنگیان استان ما نصف دانشجویان استان های دیگر هم نیستند، اما متاسفانه هزینه های ما چندبرابر استان های دیگر است. ورود دانشجوهای غیربومی به استان تصمیم تهران است.

رئیس امور پردیس های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی با بیان اینکه شایعه دیگری که ساخته اند این است که چرا دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی از استان های دیگر بخصوص سیستان و بلوچستان دانشجو می پذیرد، گفت: این موضوع به اعلام نیاز معلم توسط آموزش و پرورش برمی گردد، تهران سهمیه خراسان جنوبی را 890 دانشجو اعلام کرده است، اگر آموزش و پرورش استان یک هزار معلم اعلام نیاز کند، به همین میزان دانشجو می پذیریم، اما اگر مثلا 100 نفر معلم اعلام نیاز کند، تهران 700 دانشجوی دیگر را از سایر استان ها به خراسان جنوبی خواهد فرستاد و این موضوع اصلا به دست بنده یا استان نیست.

وی افزود: همچنین اگر سیستان و بلوچستان 2 هزار معلم اعلام نیاز کند و خودش ظرفیت پذیرش یک هزار دانشجو داشته باشد، یک هزار دانشجوی دیگر باید برای تحصیل در بین استان های همجوار تقسیم شوند. این موضوع کاملا عادی است و دانشجوی غیربومی به همه استان ها وارد می شود. اکبری مطلق تاکید کرد: در این خصوص آموزش و پرورش باید شناسایی و نیازسنجی درستی انجام دهد، مثلا اگر اعلام کند برای سال آموزشی 1406-1407 ، یک هزار و 500 معلم نیاز داریم و این سهمیه را از تهران بگیرد، این دانشجویان از خود استان جذب خواهند شد.

وی تاکید کرد: اگر دوستان شورا در مرکز استان خوابگاه را فراهم کنند، آمادگی داریم که در سال های بعد 3 هزار دانشجو هم وارد استان شوند.

اکبری مطلق با بیان اینکه کلاس های دانشگاه از روز شنبه هفته آینده آغاز و دانشجوها هم امروز وارد استان می شوند و باید اسکان آنها را فراهم کنیم، گفت: دوستان شورا می گویند برای حل مشکل، دانشگاه آزاد را راضی می کنیم، اما نیازی نیست ما خودمان این کار را کرده ایم، شما پول از ما نخواهید، اگر می توانید مشکل را حل کنید پیش قدم شوید و اگر هم نمی توانید اصلا ورود پیدا نکنید.

وی عنوان کرد: برای حل مشکل کمبود فضا، خوابگاه ظفر با ظرفیت 200 نفر را مطالبه کردیم که آموزش و پرورش آن را نداده است، مشکل را از حوزه علمیه هم پیگیری کردیم که مکانی نداده است، شورا هم بهتر است بجای توجه به شایعات، اجازه دهد تا دانشگاه کارش را انجام دهد.

 

انتهای خبر/7

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از