حالت تاریک
مدیرعامل انتقال خون ایران خبر داد:

راه‌اندازی‌ آزمایش غربالگری‌ مولکولی در دولت‌ سیزدهم

راه‌اندازی‌ آزمایش غربالگری‌ مولکولی در دولت‌ سیزدهم

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: آزمایش غربالگری مولکولی و روش NAT آرزوی 20 ساله ای است که در دولت سیزدهم محقق شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی«خاورستان»، مصطفی جمالی در دیدار با استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: با راه‌اندازی آزمایش غربالگری مولکولی هم‌اکنون قادر هستیم عوامل ویروسی همچون ایدز را در کمتر از سه یا چهار روز تشخیص دهیم.

وی با بیان اینکه،صددرصد نیازهای خونی و فرآورده‌های خونی کشور تأمین شده و هیچ کمبودی نداریم، افزود: ذخایر خون کشور را از میانگین چهار روز به هشت روز رسانده‌ایم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه سازمان انتقال خون سالانه 2 میلیون و 700 هزار نفر مراجعه کننده دارد، اضافه کرد: سال گذشته 2 میلیون و 220 هزار نفر خون اهدا کردند.

به گفته وی؛ سازمان انتقال جون با جمعیتی در ارتباط است که به عنوان افراد اهدا کننده خون و نجات دهنده جان سایر انسان‌ها بهترین انسان‌های روی زمین هستند.

جمالی از اهدای کنندگان خون به عنوان سرداران گمنام و از کارمندان انتقال خون به عنوان سربازان عرصه سلامت یاد کرد و گفت: سالی سه و نیم میلیون واحد خون و فرآورده در سطح مراکز درمانی کشور استفاده می‌شود.

وی با اشاره به کمبود نیرو در سازمان انتقال خون کشور، گفت: اهدای خون یک کار خیر و بشردوستانه است و وظیفه داریم در کل کشور شرایط اهدای خون را فراهم کنیم و در خراسان جنوبی هم در زمینه تجهیز مراکز آمادگی داریم.

جمالی بیان کرد: در حال حاضر ذخایر خونی کشور متوسط بالای هشت روز است در حالی که در دولت‌های گذشته سه و چهار رو بیشتر نبود، به عنوان مثال در حادثه تروریستی کرمان ذخایره خونی خود استان جوابگو بود هرچند ما از سایر استان‌ ها هم ذخایر خونی O منفی ارسال کردیم.

وی با بیان اینکه تمام مراکز خون گیری کشور را در راستای بررسی مشکلات به صورت میدانی مورد بازدید قرار می‌دهیم، بیان کرد: استفاده از کیسه‌های خون فیلتردار با حمایت دولت سیزدهم افزایش یافته است.

رئیس سازمان انتقال خون کشور گفت: شاخص‌های اهدای خون در ایران همچون کشورهای پیشرفته است و در سال گذشته هم از این حیث، رتبه برتر آسیا را کسب کرد.

 

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از