حالت تاریک
در آستانه روز دانشجو انجام شد؛

بدون سانسور با سخنگوی دولت در دانشگاه بیرجند

بدون سانسور با سخنگوی دولت در دانشگاه بیرجند

دانشگاه بیرجند در آستانه روز دانشجو میزبان سخنگوی دولت بود و دانشجویان در نشستی با عنوان «صدای جمهور، بدون سانسور» سوالات، مطالبات و راهکارهای خود را در حوزه‌های مختلف مطرح کردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «خاورستان»، نشست پرسش و پاسخ دانشجویان عصر شنبه در فضای صمیمی و البته پرهیجان با حضور علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت سیزدهم در تالار ولایت دانشگاه بیرجند برگزار شد.

 از ظرفیت قشر تاثیرگذار دانشجو استفاده شود

نماینده تشکل‌های دانشجویی اولین نفری بود که پشت تریبون قرار گرفت و افزود: وقتی ما به جوانان اهمیت نمی‌دهیم نباید توقع داشته باشیم که نسل جوان پای کار باشند.

امین جعفرپورمقدم ادامه داد: این گونه جلسات اقدام خوبی است اما به شرط اینکه فقط برای گفت‌وگو نباشد، در زمینه‌های مختلف می‌توانیم از ظرفیت قشر تاثیرگذار دانشجو استفاده کنیم ولی تاکنون نکرده‌ایم، اگر ظرفیت عظیم دانشجویان را باور داشته باشیم دیگر نمی‌گوییم «نمی‌شود» بلکه می‌گوییم «می‌شود» و باید بشود.

وی گفت: از دولت سیزدهم انتظار تبیین بیشتر دستاوردها می‌رود اما شرایط به گونه‌ای است که حتی رهبری هم نقدهایی به اطلاع‌رسانی وارد می‌کنند، در همین خراسان جنوبی روند اجرایی راه‌آهن شروع شد ولی مردم هنوز باور نمی‌کنند، متاسفانه ید واحد برای تبیین دستاوردها و جهاد تبیین نیست در حالی که این موضوع ناجی امیدآفرینی است.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه دولت در میدان هست اما در دید نیست ادامه داد: مردم نرخ تورمی ۲۹ درصدی آبان سال ۱۳۹۹ را فراموش نمی‌کنند همچنین نرخ ۴۴ درصدی سال ۱۴۰۰ را فراموش نخواهند کرد، اما مردم توضیحات برای نرخ تورمی ۴۵ درصدی آبان امسال را نمی‌پذیرند.

وی گفت: هیچ افقی برای بهبود شرایط خودرو وجود ندارد و تکلیف ما در زمینه واردات خودرو چی شد؟ شایعاتی که درخصوص هزینه مالیات و گمرکی به گوش می‌رسد آیا واردات خودرو را از هدف اولیه آن دور نمی‌کند؟

لزوم توجه به توسعه متوازن در خراسان جنوبی

جعفرپورمقدم با طرح این موضوع که تکلیف دلارهای بلوکه شده کشور چه می‌شود؟ افزود: مجلس آمریکا به تازگی تصویب کرد که ایران به دارایی‌های خود نرسد، بالاخره ما مردم ایران نفهمیدیم که به دارایی‌های خود می‌رسیم یا نه؟

وی با اشاره به ضعف زیرساخت‌ها و خشکسالی‌های مستمر در خراسان جنوبی گفت: اگر به توسعه زیرساخت‌ها توجه نشود، امنیت این خطه از کشور خدشه‌دار خواهد شد و از جهتی برای توسعه متوازان کشور باید به این استان مرزی توجه شود.

برای کاهش قاچاق سوخت چه تدابیری اندیشیده شده‌ است؟

نماینده انجمن اسلامی دانشجویان مستقل خراسان جنوبی هم با اشاره به افزایش قاچاق سوخت در استان و شهادت امیرحسین ابراهیمی از کارکنان پلیس در برخورد با خودرو شوتی گفت: برای کاهش قاچاق سوخت در خراسان جنوبی و کشور چه تدابیری اندیشیده شده‌ است؟

میثم حاجی‌زاده با اشاره به افزایش سن بازنشستگی افزود: برای حل مشکل بیمه‌ای ورود شاغلان و خروجی بازنشستگان آیا تنها راهکا افزایش سن بازنشستگی است یا راهکار دیگری هم دولت در دستور کار دارد؟

وی عنوان کرد: از آنجایی که ما شاهد افزایش مالیات‌های جمع آوری شده در سطح کشور هستیم، برخی معتقد هستند که این مالیات‌ها فشاری بر مردم و عرصه تولید تحمیل می‌کند، برنامه دولت برای کاهش فشار بر مردم و افزایش تولید و از طرفی دریافت سنجیده مالیات چیست؟

حاجی‌زاده گفت: مقام معظم رهبری بر اصلاح ساختار بودجه تاکید دارند ولی ما شاهد هستیم که اصلاحی بر ساختار بودجه صورت نگرفته است.

زبان رسانه‌ای دولت سیزدهم در بیان دستاوردها ضعیف است

نماینده دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم گفت: دولت دستاوردهای زیادی داشته اما زبانش در اطلاع‌رسانی لکنت دارد در زمینه کرونا دولت خوش درخشید اما این دستاورد کجا تبیین شد؟ رسانه دولت برای بیان این دستاوردها الکن است.

محمد قاسمی‌فرد افزود: در زمینه سیاست خارجی کشور را از گره زدن آب خوردن مردم به دست غربی‌ها نجات دادید و از تحریم‌های آمریکا عبور کردید اما اطلاع‌رسانی شما ضعیف بود، مدعی هستید که پول‌های بلوکه شده ما آزاد شده چرا مردم نمی‌دانند؟

وی گفت: عملکرد دولت در عرصه سیاست خارجی قابل ستایش است و در ارتباط با کشور عربستان دیپلماسی ما از ملتمسانه به عزتمندانه تبدیل شده‌ است.

این فعال دانشجویی ادامه داد: دولت قبلی رسانه ناموس آن بود اما شما رسانه را رها کردید، دولت قبلی اقدامات خود را به سطح جامعه می‌کشاند اما شما این اقدام را انجام نمی‌دهید.

وی گفت: در شرایط کنونی مردم دغدغه معیشت و نان دارند و وقت لازم برای انتخابات و تحلیل‌های سیاسی را ندارند، اگر می‌خواهید برای مشارکت انتخاباتی کار کنید روی سفره مردم هم کار شود.

قاسمی‌فرد افزود: رهبری فرمودند که از جهانی‌سازی قیمت‌ها جلوگیری شود اما اکنون شاهد سیاست جهانی‌سازی قیمت‌ها هستیم.

تاکید بر لزوم جوان‌گرایی در دولت سیزدهم

وی با تاکید بر لزوم جوان‌گرایی در دولت سیزدهم گفت: اگر می‌خواهیم جوانان امید بگیرند باید بستری فراهم شود تا جوانان برای حل مشکلات جامعه راهکار ارائه دهند.

این دانشجو با اشاره به وضعیت صنعت خودرو گفت: آیا ذهنی که می‌تواند موشک بسازد، نمی‌تواند خودرو بسازد، قطعا می‌تواند! این مساله سبب شده که دشمن از آن سوء استفاده کند و خواهش ما از شما این است که مساله مافیای خودرو را حل کنید.

 گلایه از حضور کمرنگ مسئولان استان در جمع دانشجویان

نماینده بسیج دانشجویی خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: حضور مسئولان ارشد نظام در بین مردم و دانشگاه‌ها بسیار خوب است اما حضور مسئولان استانی و نماینده دولت در بین دانشجویان کمرنگ بوده هرچند تلاش‌های استاندار خراسان جنوبی قابل تقدیر است.

زینب سبزه‌کار افزود: با وجود تلاش فراوان دولت و مسئولان کشوری و استانی، پیشرفت خراسان جنوبی در برخی حوزه‌ها در برخورد با برخی تصمیمات نادرست و مدیران نابلد به گروگان گرفته شده است.

وی با بیان اینکه خام فروشی باعث خروج سرمایه‌های این استان شده و فرصت اشتغال و ایجاد اقتصاد پویا را گرفته است گفت: مسیر تحول در خراسان جنوبی از نقش‌آفرینی جوانان باانگیزه و تحول‌خواه و با برنامه همین استان می‌گذرد.

سبزه‌کار تصریح کرد: داغ همشهریان ما که در تصادف خودروهای شوتی از بین می‌روند واقعا آزاردهنده است و این موضوع آرامش مردم را تحت الشعاع قرار داده‌ است.

افزایش پذیرش دانشجو در دانشگاه بیرجند

رئیس دانشگاه بیرجند هم در ابتدای این نشست گفت: علیرغم اینکه در اکثر دانشگاه‌های کشور با کاهش دانشجو مواجه هستیم اما دلیل به قابلیت‌های علمی و پژوهشی در دانشگاه بیرجند امسال ۲ درصد افزایش پذیرش دانشجو داشتیم.

احمد لامعی گیو بیان کرد: در حال حاضر در دانشگاه بیرجند ۱۴ هزار دانشجو در ۴۸ گروه آموزشی مشغول تحصیل هستند.

وی افزود: ۴۰ هزار دانشجو در استان خراسان جنوبی در حال تحصیل هستند همچنین ۵۰۰ عضو هیات علمی در دانشگاه‌ها مشغول پژوهش و تدریس هستند.

رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به تاسیس این دانشگاه در سال ۱۳۴۵ ادامه داد: دانشگاه بیرجند به دلیل یکسری مسائل در سال ۱۳۵۶ به صورت رسمی با ۱۲۰ دانشجو فعالیت خود را آغاز کرد تا اینکه در سال ۱۳۷۱ به عنوان دانشگاه بیرجند ارتقای سازمانی یافت.

وی گفت: دانشگاه بیرجند از نظر تعداد دانشجو در رده‌ دوم دانشگاه‌های کشور قرار دارد و با توجه به ظرفیت‌های علمی، پژوهشی و فرهنگی به عنوان دانشگاه جامع سطح ۲ کشور به شمار می ‎رود.

 انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از