حالت تاریک
وزیر بهداشت:

رویکرد دولت مردمی توسعه‌عدالت در حوزه سلامت است

رویکرد دولت مردمی توسعه‌عدالت در حوزه سلامت است

وزیر بهداشت گفت: گفت: یکی از افتخارات دولت مردمی این است که سعی شده عدالت در سراسر کشور برقرار شود که این موضوع در خراسان جنوبی هم دنبال می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «خاورستان»، بهرام عین اللهی امروز جمعه در آیین افتتاح همزمان ۲۸ پروژه‌ حوزه سلامت استان خراسان جنوبی که به صورت ویدئوکنفرانس در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد، اظهار کرد: ۶۷ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی، ۲۲ هزار عضو هیات علمی، ۲۷۰ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف، هزار بیمارستان و ۱۵۰ هزار تخت که اخیرا افزایش یافته از دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

وی در ادامه افزود: بیماران از بسیاری کشورهای دیگر برای درمان به کشور ما مراجعه می کنند در حالی که قبل از انقلاب برای کارهای جزئی مجبور بودیم به خارج کشور برویم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه هیچ رشته پزشکی نیست که در جایی از دنیا وجود داشته باشد و ما آن را در کشورمان نداشته باشیم، گفت: قبل از انقلاب در حوزه سلامت وضعیت بسیار بحرانی بود و پزشکان بی‌کیفیت کشورهای دیگر را داشتیم اما بعد از انقلاب در کل کشور از جمله خراسان جنوبی شاهد ارتقای حوزه سلامت هستیم.

۹۹ درصد داروها تولید داخل کشور

عین اللهی بیان کرد: اکنون ۹۹ درصد داروهای مورد نیاز کشور تولید داخل است و در زمینه دانش بنیان ها، تربیت نیروی انسانی، تامین اماکن و تجهیزات پزشکی پیشرفته از ابتدای انقلاب تاکنون رشد خوبی داشته‌ایم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در پیشگیری و کنترل کرونا از موفق‌ترین کشورها است، تأکید کرد: ۶ نوع واکسن کرونا با حمایت‌های مردم، دولت و اراده و تلاش دانشمندان ایرانی تولید شد.

وی با بیان اینکه امروزه نیاز به این داریم که مردم مشارکت بیشتری در حوزه سلامت داشته باشند، گفت: سبک زندگی و اینکه مردم خودشان در سلامت‌شان موثر باشند، حائز اهمیت است و در پویش ملی سلامت هم که اخیراً انجام گرفتهف دیدیم که هر چه مردم در تغذیه و ورزش به فکر خود باشند بسیاری از بیماری‌ها را می‌توان پیشگیری کرد.

اجرای طرح سلامت خانواده در ۱۹۵ شهرستان

عین اللهی به اجرای برنامه ملی سلامت خانواده اشاره کرد و گفت: سلامت جامعه باید از خانواده شروع شود لذا مراقبان بهداشت باید در خانواده‌ها حضور پیدا کنند تا مسایل حوزه سلامت به صورت اساسی دنبال شود.

وزیر بهداشت در ادامه افزود: این طرح در ۱۹۵ شهرستان اجرا شده و باید گسترس یابد تا تمامی شهرستان‌ها به تدریج درگیر شوند و اگر در این طرح بیماری پیدا شود در نظام ارجاع به پزشک متخصص و اگر نیاز به بستری باشد تا ۹۵ درصد هزینه‌ها پرداخت می‌شود.

عین اللهی گفت: امیدواریم در خراسان جنوبی هم به عنوان استان الگو این طرح پیاده سازی شود.

وی ادامه داد: یکی  از افتخارات دولت مردمی این است که سعی شده عدالت در تمام کشور برقرار کنیم که این موضوع در خراسان جنوبی هم دنبال می شود لذا انواع و اقسام دستگاه‌های تشخیصی در استان مستقر شده است.

وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت خانواده و جمعیت در کشور گفت: یکی از تکالیف حوزه بهداشت و درمان، جوانی جمعیت است لذا تاکید می‌شود در این زمینه بیش از پیش کار شود.

عین اللهی با بیان اینکه مراکز درمان ناباروری باید در سطح استان گسترش یابد بیان کرد: این موضوع فقط مربوط به وزارت بهداشت نیست لذا استاندار خراسان جنوبی هم کمک کند که این نقیصه برطرف شود.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه نگاه فقط داخل استانی نیست لذا هیچ محدودیتی  وجود ندارد و هر نقطه ای از کشور می تواند ممتاز باشد بیان کرد: از خراسان جنوبی هم اقدامات بین المللی می‌تواند شروع شود لذا کارهای ویژه مورد انتظار بوده پس مراکز پژوهشی تحقیقاتی، شتاب دهنده‌ها و راه‌های میانبر در این زمینه حایز اهمیت است.

عین اللهی با اشاره به بهره برداری از ۲۸ پروژه حوزه سلامت استان با اعتبار پنج هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال گفت: نباید به این طرح‌ها اکتفا کنیم بلکه ارتقای بیشتر آن مدنظر است تا به جایی برسیم که هیچ بیماری مجبور نباشد برای درمان به جای دیگری مراجعه کند.

وزیر بهداشت ادامه داد: ایجاد این دانشکده‌ها سختی های زیادی دارد اما با پیگیری‌های نمایندگان مردم در مجلس محقق شد که اگر از نظر عملی و آموزشی گسترش ایجاد می‌شود شاهد پیشرفت‌های اجتماعی و فرهنگی هم خواهیم بود و بر سطح آگاهی مردم آن منطقه افزوده می‌شود.

وی بیان کرد: دانشکاه علوم پزشکی بیرجند در طول انقلاب پیشرفت‌های فراوانی داشته و اقدامات تحولی در دولت مردمی هم زیاد بوده است.

عین اللهی خاطرنشان کرد: افتتاح ۴۳ پروژه بهداشتی و ۳۴ پروژه درمانی با اعتبار ۶ هزار میلیارد ریال قبل از پروژه‌های دهه فجر از دستاوردهای دولت سیزدهم در استان است.

وی با اشاره به تامین چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تجهیزات پزشکی برای استان خراسان جنوبی بیان کرد: نمایندگان مردم استان در مجلس هم به پروژه های بهداشت و درمان کمک خوبی کردند.

عزل رئیس بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه مدیران باید جهادی و میدانی کار کنند افزود: همه مشکلات از مرکز حل نمی شود، وقتی امروز از بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند بازدید کردم و دیدم که انبار دارو فرسوده و در حال تخریب است این دیگر قابل حل از مرکز نیست.

وی عنوان کرد: از همین رو رئیس بیمارستان امام رضا را عزل کردم و رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند باید مدیر انقلابی را منصوب کند و در همه کارها نظارت کامل باشد.

عین اللهی ادامه داد: کار مردم باید به سرعت انجام شود و پرونده‌ها درست باشد لذا درمان سریع و به موقع از شاخص‌های مهمی بوده که در نظام بهداشت و درمانی مورد انتظار است.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از