حالت تاریک
مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری خبر داد؛

صادرات ۱۵۰ میلیون دلاری محصولات تولیدی خراسان جنوبی

صادرات ۱۵۰ میلیون دلاری محصولات تولیدی خراسان جنوبی

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی گفت؛۱۵۰ میلیون دلار ارزش صادرات محصولات تولیدی استان در ۱۰ ماهه امسال به سایر کشور‌ها بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «خاورستان»، محمد صادقی در برنامه میدان انقلاب صدا و سیمای استان گفت: رویکرد دولت سیزدهم توسعه دیپلماسی اقتصادی و توجه به تجارت خارجی با کشور‌های هدف و همسایه است و با توجه به اینکه استان در مرکز محور ترانزیتی شرق کشور است و بیشترین مرز با افغانستان و ظرفیت بالایی برای توسعه تجارت را دارد، اقتصاد مرز و تجارت خارجی از اولویت‌های اقتصادی در استان است.

صادقی با اشاره به اینکه کشور افغانستان هدف اول صادراتی استان است و صادرات به دیگر کشور‌ها نیز در برنامه است افزود: از ابتدای سال تاکنون در بحث ترانزیت از لحاظ تعداد کامیون ۱۷۰ درصد و از لحاظ وزن ۲۷۰ درصد افزایش داشتیم و در ۱۰ ماهه امسال صادرات محصولات تولیدی استان ۱۵۰ میلیون دلار بوده که از نظر ارزشی ۸۰ درصد و از نظر وزنی ۲۷۰ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه مجموع صادرات امسال استان تاکنون ۵۴۰ میلیون دلار بوده که از لحاظ ارزشی ۴۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش داشته افزود: بیش از ۹۰ درصد صادرات ما به کشور افغانستان است و در کنار آن به صادرات به سایر کشور‌ها توجه شده که به طور مثال در ۱۰ ماهه امسال ۱۵ میلیون دلار صادرات به پاکستان و ۴ میلیون دلار صادرات به کشور عراق داشتیم.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی در ادامه گفت: در ۹ ماهه امسال یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در کل کشور صادرات به کشور افغانستان بوده که ۳۵ درصد آن از طریق مرز ماهیرود انجام شده است.

صادقی به توجه دولت به بحث معیشت مرزنشینان اشاره و عنوان کرد: طبق مصوبه ابلاغی هر خانوار مرزنشین می‌تواند در ماه ۴۰۰ دلار از کالا‌های کشور مقابل خرده فروشی انجام دهد که در آبان ابلاغ و هم اکنون در بازارچه مرزی یزدان این اقدام انجام می‌شود.

وی افزود: چون این مصوبه تازه است، روند انجام آن در بازارچه ماهیرود طولانی‌تر است و البته در این مدت ۸۸ مورد واردات از طریق بازارچه یزدان به مبلغ ۳۵ هزار دلار از طریق مرزنشینان را داشتیم که از کشور افغانستان وارد استان شده است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استاندار همچنین گفت: تنظیم بازار معیشت مردم از دغدغه‌های دولت است و در استان نیز در تولید گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ خودکفا هستیم و حتی مازاد تولید را به سایر استان‌ها صادر می‌کنیم.

صادقی افزود: در بحث گوشت قرمز با توجه خشکسالی، با کمبود دام زنده و افزایش قیمت مواجه شدیم که البته قیمت گوشت قرمز در استان ما در مقایسه با استان‌های همجوار کمتر است.

وی گفت: در مورد مرغ نیز با توجه به جوجه‌ریزی خوبی که انجام شده است از الان تا پایان سال به طور میانگین روزانه ۱۵۰ تن تولید گوشت مرغ خواهیم داشت که مصرف استان ۵۰ تن است و مازاد آن به سایر استان‌های هدف صادر می‌شود.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استاندار با بیان اینکه به ایام پایان سال و ماه رمضان نزدیک می‌شویم افزود: این اطمینان خاطر را به هم استانی‌ها می‌دهیم که در تأمین شکر، برنج و روغن نیز مشکلی نداریم و هم به صورت آزاد و هم به صورت تنظیم بازار این اقلام در حال توزیع است و روند توزیع آن ادامه دار است.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از