حالت تاریک

۸۰ درصد بنتونیت کشور متعلق به خراسان‌جنوبی

۸۰ درصد بنتونیت کشور متعلق به خراسان‌جنوبی

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند گفت: حدود ۸۰ درصد منیزیت و مواد نسوز و همچنین ۸۰ درصد بنتونیت کشور متعلق به خراسان‌جنوبی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «خاورستان»، علیرضا خامه زر در نشست آموزشی قانون معادن با اشاره به اینکه تا کنون دو دوره نشست آموزشی قضات در استان خراسان‌جنوبی برگزار شده است، اظهار کرد: ۲۵ قاضی در این دوره آموزش‌های لازم در حوزه معدن را فرا می‌گیرند.

وی با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان خراسان‌جنوبی، افزود: بزرگترین مجتمع زغال سنگی خاورمیانه در خراسان‌جنوبی فعالیت دارد.

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند ادامه داد: حدود ۸۰ درصد منیزیت و مواد نسوز و همچنین ۸۰ درصد بنتونیت کشور متعلق به خراسان جنوبی است.

وی با بیان اینکه معدن حوزه سرمایه بری است‌ و نتوانسته ایم یکسری پهنه های معدنی را به افراد بومی واگذار کنیم، گفت: تا کنون ۱۷ پهنه طلا در استان خراسان جنوبی تعریف شده که در حال حاضر سه محدوده فعال است.

خامه زر با اشاره به اینکه متاسفانه بسیاری از معدنکاران از حقوق و مسئولیت معادن آگاهی ندارند، عنوان کرد: در حال حاضر ۸۳ درصد پهنه‌های معدنی استان قفل است و تاکنون سه جلسه از شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به این موضوع اختصاص داده شده تا بتوانیم پهنه های فریز شده استان را آزاد و در اختیار سرمایه‌گذاران و متقاضیان قرار دهیم.

وی بیان کرد: برگزاری نشست‌های آموزشی به اختلافات بین معدنکاران با یکدیگر و مسئولین دولتی کمک شایانی می‌کند.

محمدرضا بهرامن، نایب رییس اول اتاق ایران در این جلسه با اشاره به اینکه قلم قضات می تواند در توسعه اقتصاد کشور نقش اول را داشته باشد، اظهار کرد: تسلط قضات بر حقوق و آیین نامه‌های بخش معادن، نه تنها صیانت از ثروت ملی است بلکه گره گشای بسیاری از موانع قانونی و حقوقی این بخش خواهد بود.

وی با بیان اینکه باید با هم افزایی، همفکری و بینش مناسب در جهت توسعه اقتصادی کشور گام برداریم، افزود: متاسفانه گاهی عوامل اشتباه باعث نابودی سرمایه گذاری می شود لذا باید جامعه شناسی معدنی را به معنای واقعی کلمه پیاده کنیم.

بهرامن با اشاره به اینکه متاسفانه امروز زنجیره بخش فرآوری قفل است و یکی از مهم ترین دلایل آن کمبود نقدینگی است، گفت: قلم قضات در جذب سرمایه گذاری و ایجاد امنیت سرمایه گذاری بسیار تاثیرگذار است.

وی تاکید کرد: مطالبه گری باید در دستور کار مسئولین قرارگیرد.

لازم به ذکر است در حاشیه این نشست مرکز داوری اتاق بازرگانی بیرجند افتتاح شد.

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از